Baş ağrısı deyip geçmeyin!

Baş ağrısı deyip geçmeyin!.6118
  • Giriş : 28.11.2007 / 17:21:00

Uzmanlar, çeşitli sebeplerden dolayı başlayan baş ağrılarının birçok önemli hastalığın belirtisi olabileceğini söylüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hande Türker, baş ağrılarının önemli olduğuna dikkat çekti. OMÜ Şehir Polikliniği'nde düzenlenen 'Baş Ağrıları ve Migren' konulu hasta eğitim seminerinde konuşan Türker, baş ağrısının çoğu kez yaşamın can sıkıcı bir parçası olabileceğini belirtti. Baş ağrısının her zaman bir hastalık değil, hastalık belirtisi de olabileceğini ifade eden Türker, "Çoğunlukla önemsenmeyen baş ağrıları, önemli ve riskli bazı hastalıkların habercisi olmabilir. Bu ağrıların primer nitelikte olduğu nörolojik hastalıkların başında migren, gerilim tipi baş ağrısı ve küme baş ağrılarıyla, kronik günlük baş ağrıları gelir." dedi.

Çok sayıda vatandaşın katıldığı seminerde baş ağrılarıyla ilgili hastaların sorularını yanıtlayan Yrd. Doç. Dr. Hande Türker, şunları söyledi:

"Baş ağrıları yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilese de sıklıkla hayati tehlike oluşturmuyor. Ancak baş ağrısı aniden ortaya çıkmışsa ve şimdiye kadar yaşanan baş ağrılarının en şiddetlisiyse, geçmiyor ve şiddeti artıyorsa, çift ya da bulanık görmeye neden oluyorsa, bulantısız kusmalar varsa, 50 yaşından sonra ortaya çıkmışsa, başa alınan bir darbe veya kaza sonrası ortaya çıkmışsa, mutlaka hekime başvurulmalıdır. Baş ağrısının tanı ve tedavisinde birinci basamak sağlık hizmetleri önemlidir ancak tanının problem arz ettiği durumlarda doğru bir ayırıcı tanı ile sınıflandırma ve tedavi için mutlaka bir nöroloji uzmanına başvurmak gerekir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious