Baş imamlar geliyor

  • Giriş : 27.03.2007 / 00:00:00

Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısında Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri hakkında kanun tasarısının ele alındığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çiçek, Diyanet teşkilatında yeni kadro çalışması yapıldığını belirterek, ’vaiz’, ’uzman vaiz’ ve ’baş vaiz’, imam hatipler için de ’imam hatip’, ’uzman imam hatip’, ’baş imam hatip’ olarak kariyer basamağının belirleneceğini söyledi

Tasarıda yeni kadro olup olmadığı sorusu üzerine, “Kadro talebi tabiatıyla var” diyen Çiçek, şöyle konuştu:

“Yeni unvanlar ihdas edildiğine göre onunla ilgili kadro çalışması bu çerçevede yapılabilecektir. O artık Plan ve Bütçe Komisyonu’nun vereceği karara bağlı. Camilerde görev yapanlara ya ’imam’ diyoruz ya ’vaiz’diyoruz. Şimdi yeni unvanlar ihdas edildiğine göre buna uygun bir kadro çalışması bunun içinde var. Ama bu kadro ihtiyacı olduğu da ortadadır. Çünkü birçok yerde camilerimizde yeterli din görevlisi yok. Bu ihtiyaç, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından her defasında açıkça da ifade edilmiştir. Kadro talebinin olumlu karşılanması gerektiğini düşünüyorum.”

Din görevlisi yetersiz
Bu modelde kaç kadro öngörüldüğünün sorulması üzerine de Çiçek, şu yanıtı verdi: “Bu model kendi içinde... Yani ilave kadro bundan dolayı değil. Yani imamlık kadrosunu almış bu hizmeti yapanlar, kanundaki nitelikleri taşıyorsa, o bir kademe yukarı çıkabilecektir. Bu mesele için yeni bir kadro ihdasına gerek yok. Kendi kadrolarının unvanları değişebilecektir. ”
Din hizmetleri konusunda ihtiyaçlar da dikkate alınarak yeni bir yasal düzenleme yapılması gerektiğini söyleyen Çiçek, tasarının bunu içerdiğini bildirdi. Türkiye genelindeki camilerin hemen hemen tümünün vatandaşlar tarafından yaptırıldığını, devletin bir katkısı olmadığını belirten Çiçek, ancak camilerin altında bulunan ve vakıflar tarafından işletilen müştemilatların yönetimi konusunda yeni düzenlemeler yapılacağını kaydetti.

Kariyer yapacaklar
Din hizmetleri sürdürülürken bu hizmetleri yürütenler için de kariyer ve kadro düzenlemesi yapılması gerektiğine işaret eden Çiçek, bugün vaizlik hizmeti yapana vaiz dendiğini, Kocatepe Camii’ndeki vaiz ile küçük bir köydeki cami vaizinin aynı kariyerde değerlendirilmesinin doğru olmayacağını ifade etti. Çiçek, tasarıyla “vaiz”, “uzman vaiz” ve “baş vaiz” olarak kariyer basamakları belirleneceğini anlattı. İmam hatipler için de aynı uygulamanın yapılacağını söyleyen Çiçek, “imam hatip”, “uzman imam hatip”, “baş imam hatip” gibi düzenlemeler yapılacağını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious