Başarılı olacağınız alanı seçin!

  • Giriş : 28.07.2006 / 00:00:00

Öğrencilerin geleceğini belirleyecek olan üniversite tercihleri başlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Polat, yanlış tercihler yüzünden çok sayıda gencin istemediği bölümlerde okuduğunu bunun neticesi olarak sevilmeyen iş ve mutsuz birey sayısının giderek arttığını belirtti.

Eğitim sisteminin öğrencileri üniversiteyi kazanmak hedefine yönelik bir anlayışla ilköğretimden itibaren OKS, ÖSS sınavlarına hazırlanmakla yıllarının geçtiğini işaret eden Polat, "Önüne konulan sınavlarla çocuklarımız sürekli bir maratonda derslerle cebelleşirken aynı zamanda ailenin ve sosyal çevrenin baskısıyla da psikolojik olarak da rahat olamamaktalar. Erinlik döneminde OKS, ergenlik döneminde ise ÖSS ile kendilerini ispatlamaya çalışıyorlar. Çocuklarımız bu sınav hazırlıklarından dolayı bireysel gelişimleri için gerekli sosyal aktivitelere katılamamakta ilgi ve becerilerini eğitip geliştiremediğimiz için gençlerimizin yetenekleri körelmekte." diye konuştu.

Eğitimdeki bu çıkmazın bir an önce düzeltilmesi gerektiğini belirten Polat, öğrencilere şu tavsiyelerde bulundu: "3-4 saatlik bir ÖSS sınavdan sonra sınavı kazanmış olanlar, tercihlerini yaparken bazen yeteneklerine göre değil de; halk tabiri ile para getirecek, okul bitiminde iş bulabileceği ya da popüler olan mesleklere yönelmekteler. Bazen de bu durumu öğrenci istemese de veli çocuğuna baskı kurarak kendi istediği alana yönlendirmekte. En büyük çıkmazlardan biri ise öğrencinin yeteneğine göre değil ÖSS sınavında aldığı puana göre tercih yapmak zorunda kalması. İlgi ve yeteneğine göre tercih yapmayan/ yapamayan öğrencilerin üniversitede bir bölüme yerleştikten sonra yeniden üniversite sınavına hazırlandıkları görülüyor.

Bölüm değiştiremeyen öğrencilerde ise okula gitmeme isteksizliği ve bunun getirdiği başarısızlık göze çarpıyor. Yapılan araştırmalara bakıldığında ise Türkiye'deki üniversite mezunlarının büyük bir kısmının kendi bitirdikleri alanlarda çalışmadıkları ya da çalışamadıkları görülüyor."

Eğitim sistemindeki yanlışların faturasını bireylerin mutsuz olarak ödemek zorunda kaldığını ifade eden Mükrime Polat, ülkenin de üretim ve zaman kaybına uğradığını belirtiyor.

Mutlu bireyler, üreten bir toplum olmak isteniyorsa tercihlerde ilk plana ilgi ve yeteneklerin ön plana çıkması gerektiğini açıklayan Polat, "Ülke olarak çocuklarımıza eğitim vermeye okul öncesinden başlanmalı, ilköğretimde yeteneklerini keşfetmeli, ortaöğretimde ilgi alanlarına göre yönlendirmeli, üniversitede de alanlarında uzlaşmalarını sağlamalıyız" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious