'Başarısızlığın en büyük nedeni başkanlar!'

  • Giriş : 10.05.2006 / 00:00:00

Galler Milli Takımı Teknik Direktörü ve Beşiktaş'ın eski çalıştırıcısı John Benjamin Toschak, Türk takımlarının başarısız olmasında en büyük etkenin aslında kulüp başkanları olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul'da açıklamalarda bulunan Galli hoca, Türkiye'de her zaman başkanların güçlü olmak istediklerini kaydederek, "Türkiye'de başkanlar problemdir. Her zaman güçlü olmak istiyorlar. Hata yapmadıklarına inançları tam. Ancak yapılan bir hatadan dolayı da sorumlu olmak istemiyorlar. Bir teknik direktör sezon başında yanlış oyuncular seçerek bir kadro oluşturur ve başarısız olursa o hemen kapı önüne konuyor. Ancak başkan yanlış hoca seçerse ve takımad başarısız olursa gitmesi gereken başkandı. Ancak yinede hocanın görevine son veriliyor. Bence başarının gelmesi için sezon başında hoca çok iyi seçilmeli ve ona çok iyi bir destek verilmeli her zaman arkasında olunması gerekiyor. Eğer teknik adama bu destek verilmezse oyuncularda ve taraftarlarlar bu durumdan yararlanmaya çalışıyorlar. Futbolcular basına çaıklamalarda yapıyorlar hatta bazı zaman iyi bile oynmadıkları oluyor" diye konuştu.

-"DAUM BENCE BAŞARILI"-

Türkiye'de hemen hemen her kesim tarafından eleştirilen Fenerbahçe Teknik Direktörü Christoph Daum'a da destek veren Galli hoca, "Daum 2 yıldır takımı şampiyon yaptı. Şu anda son haftaya da lider girdiler. Denizlispor maçını kazanırlarsa sezonu şampiyon olarak tamamlayacaklar. Böyle bir durumda Daum başarılıdır" dedi.

Türk takımlarının kulüpler bazında Avrupa'da daha başarılı olması gerektiğini kaydeden Toschak, "Dünya Kupası'nda üçüncü olan ülkenin takımlarının daha da iyi olması gerekiyor. Ancak şu ana kadar Galatasaray haricinde bir başarı gelmedi. Son iki üç yıldır özellikle Fenerbahçe ekonomik yönden oldukça iyi bir konumda maddi sıkıntısı yok. " değerlendirmesinde bulundu.

Türk takımlarının 6-7 yıl önce daha kuvetli kadrolara sahip olduğunu kaydeden Galli teknik adam, "Türk futbolu 6-7 yıl önce iyi bir kadroya sahipti. O zamanın kadrosunda Fenerbahçe'de Uche, Högh, Moldovan, Baliç, Tayfun, Galatasaray'da Hagi, Popescu, Flipe, İllie, Hakan Şükür, Emre, Okan, Beşiktaş'ta da Amokachi, Ertuğrul, Oktay, Sellami gibi yıldızlar vardı. O zaman Futbol dahi iyi oynanıyordu" diye konuştu.

-"İSVİÇRE MAÇI BÜYÜK SORUNLAR ÇIKARDI"-

Türkiye'den uzakta olsa dahi Türk futbolunu yakında takip etmeyi sürdürdüğünü vurgulayan Toschak, Dünya Kupası'na katılma yolunda İsviçre ile oynanan maçın ardından yaşanan olayların kötü izler oluşturduğunu söyledi. İsviçre maçını televizyondan izlemesine rağmen gördüğü olaylar karşısında dünyaya kötü bir imaj verildiğini kaydeden tecrübeli çalıştırıcı, "Bu maç sonrasında yaşanan olaylardan dolayı 6 maç ceza alındı. Birde yaşanan olayların ortaya koyduğu bir durum daha var. Zaten Türkiye'nin dışarda imajı hiç değil. Bu olaylar olunca sanki daha da kötü bir ülkeymiş gibi görünmeye başladı. Aslında insanlar buraya gelseler bu ülkenin ne kadar güzel olduğunu görecekler ama işte görüntüler olayları ve düşünceleri bozdu" diye konuştu.

İsviçre maçı sonrası Teknik Direktör Fatih Terim ve bazı futbolcularla birlikte antrenör Mehmet Özdilek'in de ceza aldığının hatırlatılması üzerine Toschak, "Fatih Terim çok akıllı bir insan ve ceza almadan kurtuldu. Ama bana hala Mehmet Özdilek'in ceza alması sürpriz oldu. Mehmet'i Beşiktaş'tan tanıyorum ve çok iyi bir profesyoneldir. Onun adına çok üzüldüm" diye cevap verdi.

-"DÜNYA KUPASI'NI EVİNİZDE İZLEYİN"-

Türkiye'nin 2008 Avrupa Şampiyonası'nda yer aldığı gruptan çok rahat çıkacağını kaydeden Toschak, "Grubunuzdaki takımlardan hiçbirisi Dünya Şampiyonası'nda oynmayacak. Gidip ta Almanya'ya gidip maçları izlemenize gerek yok. Zaten onların hiçbiri orda olmayacak. Maçlarınızı rahat rahat evde izlebilirsiniz" diye yorumladı.

"Türkiye'de şampiyon olan takımların Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray ve Trabzonsspor'dan oluştuğu için başka Anadolu Takımı şampiyon olamıyor. Bunun nedeni ne olabilir?" sorusuna Toschak, "Nerdeyse bu her ülkede öyle oluyor. İngiltere'de Manchester United, Chealse, Arsenal araya bir de Blackborn Rovers girmiş. İtalya'da yine aynısı Milan ve Juventus, İspanya'da durum farklı beş takım 10 yıl içinde şampiyonluk sevinci yaşamış. Başka ülkelerde aslında farklı şeyler yaşanmıyor. Türkiye'de Trabzonspor sanki Bask bölgesindeki gibi bir politakası var. Kendi bölgesindeki oyuncularla oynamaya çalışırlarsa ve iyi bir kadro kurarlarsa mutlu sona ulaşırlar" diye cevap verdi.

Türkiye'de her zaman güzel anılarının olduğunu kaydeden Toschak, sadece Türkiye'de görev yaptığı süre içinde Fenerbahçe Kulübü eski başkanlarından Ali Şen ile sorunlar yaşadığını belirterek, "Daha sonra bir araya geldiğimizde tokalaştık. O dönemde Ali Şen bana sataştığı için kendimi korumak zorundaydım" diyerek sözlerini tamamladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious