Başarısızlığın nedeni para hırsı!

  • Giriş : 17.05.2007 / 00:00:00

Trabzonspor Kulübü Onursal Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, kulüplerin gelirleri arttıkça, yönetmek isteyenlerin çoğaldığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yılmaz, "Paraları yönetme isteği kulüpleri zora soktu. Başarısızlığın nedeni parayı yönetmek isteyenlerdir" dedi.

Mehmet Ali Yılmaz, Radyospor'da katıldığı programda soruları yanıtlarken, "Trabzonspor neden şampiyon olamıyor?" sorusu üzerine şunları söyledi:
"1984 yılındaki şampiyonluğumuzdan beri Trabzonspor'da ve Türkiye'de gelişen çok şey oldu. Giderek Anadolu, İstanbul'a yaklaştı. Anadolu, İstanbul'a yaklaştıkça, İstanbulcuklar oluştu. Bu gelişmeler, amatör ruhu köreltti. Paranın her alana hakim olması sonucu, parayı yönetmek isteyenler çoğaldı. Kulüplerin parası olunca, işin içine İddaa da girince, gayrimeşru olaylar da dikkat çekici hale geldi. Bunları kontrol etmek zorlaştı. Bu paraları yönetme isteği, kulüpleri zora soktu. Geçmişte, illerin önde gelenleri başkanlık yapıyordu. Açık kalan bütçeyi ceplerinden kapama duygusu yok oldu. Artık parayı yönetmek isteyenler, futbolda para olunca bu alanda faaliyete başladı. Bu Trabzon'a da yansıdı. Amatör ruhla takımı yönetmek isteyenler değil, parayı yönetmek isteyenler başarısızlığın nedenidir."

Trabzonspor'un bugünkü durumunu hak etmediğini, ancak büyük olmaya da henüz uzak olduğunu dile getiren Mehmet Ali Yılmaz, "Müzesi kupa doludur. En azından alıp satmaya, kendini finanse etmeye yetecek kaynağı vardır. Şimdiki yönetim, federasyonun himmetine sığınmış görüntüsü çiziyor ve bu taraftarı üzüyor. Böyle yönetimler de şampiyonluğa oynayacak kadro kurmakta zorlanıyor" diye konuştu.

"KAOSUN NEDENİ KÖTÜ İLİŞKİLER"

Mehmet Ali Yılmaz, Türk futbolunda oluşan kaosun, Futbol Federasyonu ile kulüpler arasındaki kötü ilişkilerden kaynaklandığını söyledi.

Yılmaz, "Bunun göstergesi, Fenerbahçe'nin 'Her şeye rağmen şampiyonuz' şeklindeki açıklamasıdır" dedi.

Bakanlığı döneminde, siyasilerin karışmaması için futbolu özerkleştirdiklerini vurgulayan Yılmaz, "Bunu yaptıktan sonra bir takım değişiklikler oldu. Biz, Futbol kendi kendini yönetsin istedik, ancak bu ters etki yarattı. Artık futbolu yöneten insanlar, siyasilere sığınmayı, yerlerini korumak için yeter gördüler. Kenara sıkışanlar, artık siyaseti UEFA'ya, FIFA'ya şikayet etmeye başladılar" ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious