"/> " /> " /> " />

Başarısızlığın sebebi terör!

  • Giriş : 20.07.2006 / 00:00:00

Bingöl Milli Eğitim Müdürü Hansu: "Sınavlardaki başarısızlığın nedeni terördür"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Makamında yaptığı basın toplantısında, OKS ve ÖSS'de Bingöl'ün en altlarda yer almasınının sebeplerini tek tek sıralayan Hansu, Bingöl'deki başarısızlığın en büyük nedeninin terör olduğunu söyledi.

Bölgede son zamanlarda artan çatışmalar ve ölüm haberleri yüzünden bu sene öğretmen bulmayacaklarını kaydeden Hansu, "Bu il 2 deprem geçirdi ve yoğun bir şekilde terör olayları yaşadı. Ataması yapılan birçok öğretmen bu olaylar yüzünden göreve başlamadı. Bizler dahi güvenlik sorunu nedeniyle köy okullarımızı kontrol edemiyor ve ziyaretlerde bulunamıyoruz. Sınavlardaki başarısızlığın nedeni terördür." dedi.

Bingöl'e her sene 3'te 2 oranında öğretmen geldiğini ancak gelen öğretmenlerin çoğunun tecrübesiz ve stajyer olduğunu vurgulayan Hansu, batı illerinde öğrenci yetiştirilirken, Bingöl'de hem öğrenci hem de öğretmen yetiştirildiğinin altını çizdi.

"OKULLARA ÖĞRETMENLERİNİ KENDİ SEÇME HAKKI VERİLMELİ"

"Öğretmen iyiyse eğitim de iyidir." diyen Hansu, "Yeni gelen öğretmenlerin temel, hazırlama ve uygulama safhalarından geçmesi gerekirken, maalesef öğretmen sıkıntısı yüzünden Bingöl'de bu safhaları atlamak zorunda kalıyoruz. Buraya gelen öğretmen de hemen kaçmanın yollarını arıyor. Bu da sistemden kaynaklanıyor. Çünkü Ankara'nın Çankaya'sındaki bir öğretmenle Bingöl'ün Yayladeresi'ndeki bir öğretmen aynı statüde kabul edilip aynı maaşı alıyor. Bu da öğretmenlerimizin daha iyi imkanların bulunduğu, sosyal yaşamın daha etkin olduğu yerlere gitmek arzusunu kabartıyor. Kısacası tek bir çözüm vardır; her okula özel okullarda olduğu gibi kendi öğretmenini kendi seçme hakkı tanınmalıdır" şeklinde konuştu.

Bingöl'ün OKS ve ÖSS'de başarıyı sözleşmeli ve vekil öğretmenlerle yakalayamayacağının aktaran Hansu, geçen sene 151 sözleşmeli ve 271 ek ders karşılığı öğretmen aldıklarını, bunun da başarıya yansıdığına söyledi.

Sınavlarda kat sayı uygulaması nedeniyle meslek liselerindeki öğrencilerin genel liselere kaydığını, bu yüzden fiziki mekanla ilgili bazı sorunlar yaşandığına işaret eden Hansu, "Genel liselerimizde büyük bir yığılma oluşmuştur. Birçok okulda ikili öğretim yapılmaktadır. Kırsalda lise yapmak yerine merkezde pansiyonlar ve yeni okullar inşa edip deneyimli öğretmenler görevlendirmek başarı çıtasının kısa sürede yükseltecektir" dedi.

OKS ve ÖSS'de Türkiye sıralamasında gerilerde yer almanın başarısızlık olmadığını ancak başarı olarak da gösterilemeyeceğini dile getiren Hansu, geçmiş yıllara nazaran az da olsa iyileşmenin olduğunu, başarının artırılması için mevcut sorunun temelden çözülmesi gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious