"/> " /> " /> " />

Başarısızlıktan MEB ve YÖK sorumlu

  • Giriş : 19.07.2006 / 00:00:00

Eğitim-Sen Isparta Şubesi Başkanı Ali Balaban, "Bu noktada başarısızlığın sorumlusu öğrencilerimiz değil, MEB ve YÖK'tür" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yanlış müfredat programları ile anlamsız ÖSS sistemi arasında sıkışıp kalan yaklaşık 1 milyon 120 bin öğrencinin üniversite hayalini bir sonraki yıla ertelediğini belirten Balaban, Öğrenci Seçme Sınavı sonuçlarının Türk Milli Eğitimi açısından pek de iç açıcı olmadığını kaydeden Balaban, ÖSS'de sınava giren 1 milyon 510 bin 411 adaydan 27 bin 865 aday sıfır puan aldığını söyledi. En başarısız liselerin yine meslek liseleri olduğunu hatırlatan Balaman, bu durumun suçlusunun MEB ve YÖK olduğunu iddia etti.

ÖSS'de sıfır puan alan adayların bu yıl düşüş göstermesinin sevindirici olduğunu belirten Balaban, bu sonucun yeterli olamayacağını işaret etti. Son bir yılda ortaöğretim eğitimini öne çıkararak, dershane etkisini azaltmak adına tedbirlerin alınmadığını öne süren Balaban, bölgeler arasında oluşan eğitimde fırsat eşitsizliğin azaltılamadığını kaydetti.

Geçen yıllarda yükseköğretim kontenjanlarının artırılamadığını söyleyen Balaban, "Türk gençlerinin geleceği adına YÖK ve hükümet kavgasında silahlar toprağa gömülmüş müdür? Ne yazık ki ÖSS sonuçları şu gerçeği bir kere daha ortaya çıkarmıştır: Geçtiğimiz yıllardan bu yana konuşmaktan, tartışmaktan fırsat bulunup, olumlu bir icraat yapılmamıştır." şeklinde konuştu.

Eğitimde Türkiye'de sadece dershane sayıları ve öğrencilerin dershanelere ödedikleri ücretlerin büyüdüğünü söyleyen Balaban, ne ortaöğretimde başarı düzeyi, ne üniversiteli olabilen öğrenci sayısı, ne de üniversitelerin kontenjanların artırılamadığını aktardı. Yeni açılan üniversitelerde ciddi düzenleme olmadığını belirten Balaban, "Suçlu aramıyoruz. Türk Eğitim-Sen olarak 'Suçlu ayağa kalk' diyoruz. Suçlu YÖK ve MEB'dir. Suçlu, yıllar önce yaşananlardan ders çıkarmayan sorumsuz yöneticilerdir" dedi.

Gelecek yıl aynı manzaranın yaşanmaması için önerileri olduğunu belirten Balaban, müfredat programların çağın gereklerine uygun hazırlanmasını, dershane eğitimi yerine ortaöğretimi öne çıkaran bir ÖSS sistemi ortaya konmasını istedi. Meslek liselerinde yaşanan katsayı adaletsizliği giderilmesi gerektiğini aktaran Balaban, parası olanın okuyabildiği, parası olmayanın okuyamadığı devrin kapanması gerektiğinin altını çizdi. Bölgelerarası eğitim farklılıklarının giderilmesini arzu ettiklerini söyleyen Balaban, "Yükseköğretim programlarının kontenjanları artırılmalı ve kısa, orta, uzun vadede alınacak tedbirler kamuoyuna açıklanmalıdır. YÖK ve MEB arasında yaşanan kavgaya son verilmelidir." diyerek eğitimcilere tavsiyede bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious