Başbağlar Katliamı sergisi açıldı

Başbağlar Katliamı sergisi açıldı.20637
  • Giriş : 04.07.2009 / 17:03:00

Erzincan'ın Kemaliye'ye bağlı Başbağlar köyünde, 5 Temmuz 1993'te 33 kişinin teröristlerce katledilmesini anlatan fotoğraflar, Fatih'teki Fevzi Çakmak Caddesi'nde sergilendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbağlar Köyü Güzelleştirme ve Kalkındırma Derneğince, caddenin Fatih Camisi Külliyesi duvarlarının bulunduğu bölümde bir gün için açılan sergide, katliamla ilgili 30'a yakın fotoğraf yer alıyor.

''Mağdurlar ve failler dışarıda, adalet nerede?'' ve ''Başbağlar adalet bekliyor'' yazılı afişlerin de yer aldığı sergi alanında, AA muhabirine açıklamalarda bulunan dernek başkanı Mehmet Aydın, 5 Temmuz 1993'teki katliamın üzerinden 16 yıl geçmesine rağmen faillerinin bulunamadığını belirtti.

Bir grup teröristin Başbağlar köyüne gelerek, erkekler ile kadın ve çocukları ayrı yerlere topladıklarını anlatan Aydın, şunları kaydetti:

''Erkekleri daha sonra katlettiler. 33 şehit verdik. Bu da yetmiyormuş gibi içinde hayvanların bulunduğu evleri de yaktılar. 2 saatlik yolu yaya olarak yürümelerine rağmen yakalanamadılar ve 16 sene geçmesine rağmen şu anda ellerini kollarını sallayarak geziyorlar. Bunlar kimdir? 16 yıldır katillerimiz bulunmadı. Biz katillerin bulunmasını ve gereken cezanın verilmesini istiyoruz. 70 yetim ve 40'a yakın dul kaldı.''

''BİZLER KARDEŞİZ''

''Sivas'ta Madımak Oteli'nde 37 kişinin katledildiği olayla Başbağlar katliamının aynı güçler tarafından gerçekleştirildiğini'' savunan Mehmet Aydın, ''Sünni ve Alevi ayrımı çıkarıp Türkiye'yi parçalamak istediler ama bu amaca ulaşamayacaklar. Biz kardeşiz, bu coğrafyada beraber yaşayacağız. Başbağlar katliamının 'Ergenekon' soruşturmasının 3. iddianamesine gireceği söyleniyor. İnşallah girer. Eğer katiller oradaysa bulunsun. Gereken cezayı da alacaklarına inanıyoruz'' dedi.

Bu arada, olay sırasında köyde bulunduğunu ve babası Hasan Fehmi Aydınlı ile dedesi Süleyman Orhan'ın öldürüldüğünü anlatan ve bugün 25 yaşında olan Eyüp Aydınlı da şöyle konuştu:

''O zaman ben 9 yaşındaydım. İstanbul'dan köye gidişimizin ertesi günü teröristler tarafından cami önünde yakalandık. Erkekleri ayrı, kadın ve çocukları ayrı yerlere götürdüler. Babamlara işkence yaparken, bize de sabaha kadar okula gitmeyin, askerlik yapmayın diyerek propaganda yaptılar. Yaşadığımız olayda babamı, dedemi kaybettim. Bizim sıkıntımız yıllardır bir ilerleme kaydedilmemesidir. Şu dünyada o adaletin sağlandığını görmek istiyoruz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*