Başbakan, 3 bin işçi alınacağı müjdesini verdi

Başbakan, 3 bin işçi alınacağı müjdesini verdi.14478
  • Giriş : 02.07.2008 / 12:09:00
  • Güncelleme : 02.07.2008 / 11:56:05

Erdoğan, maden işçilerine Türkiye Taşkömürü Kurumuna 3000 işçinin alınacağı müjdesini verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, madenci elbisesi ve baretle deniz seviyesinden eksi 564 metre yükseklikteki maden ocağında incelemelerde bulunduktan sonra TTK Kozlu Müessese Müdürlüğünün bahçesinde maden işçileri ve vatandaşlara hitap etti. ''Bugün Zonguldak'ın maden işçileri ile kader ortaklığının altını çizmeye geldiğini'' kaydeden Başbakan Erdoğan şöyle konuştu:

''Bugün, yüzlerce metre derinliğin altındaki umutlara, özlemlere, rüyalara ortak olmaya geldik. Bunun için tüm arkadaşlarımızla 564 metre dikeye indik, ondan sonra da yaklaşık 2,5 kilometre paytonlarla seyahatimiz oldu ve Karadeniz'in altında kömür panolarında işçi kardeşlerimle birlikte kömürün nasıl çıkartıldığını bizzat yaşama fırsatı buldum. Bunun için Ferhat gibi dağları delerek, kazıya kazıya, umudu güneş gibi ortaya çıkaran, sevdası için her türlü zorluğu göze alan sizin zengin gönüllerinizle aynı iklimi soluma fırsatını buldum. Sizi örnek almaya, sizin aydınlattığınız ocaklardan ışık almaya geldim.

Biliyorsunuz ki bu kardeşiniz de aslında bir işçidir, ülkesi için, insanlarımız için, bu ülkenin insanlarının mutlu geleceği için alın teri dökmeye çalışıyor. Sizler alın terinin, sizler el emeğinin, sizler göz nurunun helal kazancın ne anlama geldiğini herkesten iyi bilirsiniz. Sizi anlamak, sizin gözünüzdeki ışığı yakalamak bana göre vatanını sevmekle aynı manaya geliyor. Zira bu ülkeyi gerçek anlamıyla vatan kılan sizin alın terinizdir. Emeğe düşman çoklarını gördük. Bir damla alın teri dökmeden vatanseverlik nutukları atanları çok gördük.

Topluma tepeden bakıp emekçi geçinenleri çok gördük. Ankara'nın duvarları ardında emek istismarı yapan, sözde halkçılık yapan çok siyasetçi, çok bürokrat gördük. Oysa bu ülkeyi vatan kılanlar üretenlerdir. Bu memleketi güzelleştirenler alın teri dökenlerdir. Zira bu ülkenin eşsiz güzelliklerinde sizin payınız vardır. Siz güzelleştirdiniz bu ülkeyi baştan başa. Sizler babalarınızdan, atalarınızdan size miras kalan geleneğe sahip çıktınız. Maden ocağında da sordum? 'Babanız ne iş yapardı?' diye.

Verdikleri cevap, 'O da ocaklardaydı' oldu. Bazıları, 'Babamı, bu ocaklarda şehit olarak kaybettim' dedi. İşte bu ülkenin yanan bütün ocaklarında sizin emeğiniz, sizin alın teriniz var. Bu ülkenin bütün şehirlerini siz aydınlattınız. Bütün evlerini siz ısıttınız, siz şenlendirdiniz. Sizin gibi, ülkesi için katma değer üreten tüm işçilerimize minnettarlığımızı bir kez daha sunuyoruz.''

Başbakan Erdoğan'ın sözleri zaman zaman madencilerin, ''Madenci Seninle Gurur Duyuyor'', ''Emeğin Başkenti Şanlı Zonguldak'' ve ''Madenci Feneri Sönmeyecek'' sloganlarıyla kesildi. Başbakan Erdoğan konuşmasında, ülkeyi yönetenlerin o ülke insanlarının ne yaşadığını, nasıl zorluklar çektiğini, ülke ekonomisine ve sanayiye katkılar sağlarken nasıl fedakarlıklar yaptığını iyi bilmek zorunda olduğunu vurguladı. Türkiye'nin meselelerinin kalın duvarlar arasında oturularak çözülemeyeceğini belirten Başbakan Erdoğan, bu nedenle bugün, maden işçileriyle beraber oldukların ifade etti.

Başbakan Erdoğan, ''Parti genel merkezlerinden başını çıkarmadan, sadece seçim zamanlarında bu ülkenin şehirlerini, insanlarını hatırlayan siyasetçilerden bu ülkenin neler çektiğini biliyoruz. Bu vurdumduymaz zihniyetlerin bu ülkeye ödettiği ağır bedelleri yaşayarak buralara geldik'' dedi. Başbakan Erdoğan konuşmasında, Konut Edindirme Yardımı (KEY) paralarının bu ayın ilk haftasından itibaren ödenmeye başlanacağını da bildirdi.

Konuşmasında maden işçilerine müjde de veren Başbakan Erdoğan, ''Şimdi yeni bir adım atacağız inşallah önümüzdeki haftanın içerisinde, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanımız, Çalışma Bakanımız, Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürümüz olmak üzere bir dayanışma içerisinde, süratle inşallah 1500 artı 1500 yeni eleman alacağız'' dedi.

''KAPKARA OLMUŞ YÜZLERDE PARILDAYAN IŞIKLAR''

Konuşmasında, maden işçilerinin ne kadar zorluk altında çalıştığını bizzat gördüğünü kaydeden Başbakan Erdoğan, maden işçilerinin Türkiye'de alın terinin gerçek temsilcileri olduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

''Bu kardeşlerimizin kapkara olmuş yüzlerinden parıldayan ışıklar var. Onlar umut ışıkları. İşte bu umut ışıkları, bu ülkenin karanlıktan aydınlığa çıkan istikametinin görüntüleridir. El ele vereceğiz, omuz omuza vereceğiz, bir ve beraber olacağız. Birliğimizi, beraberliğimizi bozamadıkları sürece Türkiye'nin önünde duracak bir güç yoktur. Bunu böyle biliniz. Bütün mesele birliğimiz, beraberliğimizdir. Biz güçlü bir milletiz. Tarih itibariyle güçlü bir milletiz. Ama aramıza zaman zaman fitne, fesat vesaireyle, bizi bölmeye çalışanlar oldu. Bunlara prim vermeyeceğiz. Biz birbirimizi seveceğiz. Dayanışma içinde olacağız. Hep birlikte bu dayanışmayı gösterelim. Göreceksiniz Cumhuriyetin 100. yılı çok daha farklı olacak. 2023 çok daha farklı olacak. Daha güzel günler var önümüzde. 'Durmak Yok Yola Devam Diyeceğiz', yolumuza devam edeceğiz.''

Konuşmasının ardından Başbakan Erdoğan'a madenci heykeli ve Devrek bastonu hediye edildi.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious