Başbakan, Bosna-Hersek'te eleştirilere cevap verdi

Başbakan, Bosna-Hersek'te eleştirilere cevap verdi.13066
  • Giriş : 25.03.2008 / 15:06:00
  • Güncelleme : 25.03.2008 / 15:18:02

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, medyanın gerilimde çok büyük rol oynadığını ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Erdoğan, Bosna-Hersek Bakanlar Kurulu Başkanı Nikola Spiriç ile yaptığı görüşmeden sonra Başbakanlık Binasından ayrılırken basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, ''İlhan Selçuk size bir çağrıda bulundu. 'Türkiye'de gerilimin, tansiyonun düşmesi için Sayın Başbakan'ın uzlaşma mesajı vermesi gerekir' dedi'' sözlerini hatırlatması üzerine, Erdoğan, uzlaşma metninin mesajının okunmasının isabetli olacağını söyledi.

Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

''Ben hep uzlaşma mesajı verdim, hala da uzlaşma mesajı vermeye devam ediyorum. 'Birlik beraberlik içinde olalım' diyorum. 'Hiçbir zaman gerilimin tarafı olmadık, olmayacağız' diyorum. Ve... 'Bunun için yapılması gereken neyse bunu yapalım' diyorum. Ben halkımın arasındayım, halkımın içindeyim. Buna gayret ediyorum, edelim. Bunun için de medyadan özellikle destek istiyorum çünkü maalesef gerilimde medya çok büyük rol oynuyor. Lütfen bunu da medya da görüversin.

İlhan Selçuk bunu söylüyor da, ben de aynı şekilde sayın Selçuk'a söylüyorum ki yönetiminde bulunduğunuz gazete de dahil olmak üzere; tüm medya gruplarının şu anda tahrik etmek için gerek şahsımla alakalalı, gerek partimle alakalı şu ana kadar yaptıklarını ne yapacağız? Aynı şekilde diğer medya organlarının, acaba şu ana kadar yaptıkları tahrikleri nereye koyacağız? Şunu bile söylerlerken, köşe yazarlarının şahsımla ilgili hakarete varan ifadeleri, yorumları nereye koyacağız? Partimle ilgili yaptıklarını nereye koyacağız? Ben her şeyi üstlenirim, yüklenirim ama lütfen imtiyaz isteyenler de imtiyazdan öte adalet isterlerse çok daha isabetli olur diye düşünüyorum. 'Eğer ülkem kazanacaksa biz kaybetmeye hazırız' diye her zaman bunu söylüyorum. Ülkemin mutluluğu huzuru için bunu yine söylüyorum, yine söylemeye devam edeceğim.''

-''SÜRECİ HIZLANDIRMIŞ OLURUZ''-

Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Anayasa değişikliğiyle ilgili değerlendirmelerinin hatırlatılarak, ''AK Parti olarak Anayasa değişikliğini tek başına referanduma götürme konusunda kararlı mısınız'' sorusunu yanıtlarken, ''Sayın Bahçeli şimdi demek ki başka şey söylüyor. Ben onu bilemem...'' dedi.

Çözümlerin, konuşularak üretilebileceğine işaret eden Erdoğan, ''Biz herhangi bir endişe ile geleceğe bakmıyoruz, böyle bir sıkıntımız böyle bir derdimiz yok'' dedi.

CHP'nin takındığı tavırlara göre bir tavır belirleme gayreti içerisinde de olmadıklarını anlatan Erdoğan, ''Bizim kapsamlı anayasa değişikliğimizin içerisinde, zaten partilerin kapatılmasını zorlaştıracak, adeta yok hale getirecek çalışmamız vardı. Bu, şimdi bu vesileyle olan bir şey değil'' diye konuştu.

Erdoğan, bir gazetecinin, ''Vardı ama şimdi yeni bir süreç daha var'' sözleri üzerine, ''Süreci hızlandırmış oluyoruz. Olay bu...'' karşılığını verdi.

ERDOĞAN-SPİRİÇ ORTAK BASIN TOPLANTISI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bölücü terör örgütüne yönelik olarak, ABD Başkanı George W. Bush'taki kararlılığı ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'de de gördüğünü kaydederek, ''Bölücü terör örgütü PKK, Irak'ın, Amerika'nın, Türkiye'nin ortak düşmanıdır. Bu aynen teyid edilmiştir'' dedi.

Erdoğan, ''Operasyonlar gerektiğinde yine koordinasyon içerisinde devam edecektir. Terörle mücadelenin enstrümanları ne ise bunlar yeri, zamanı geldiğinde kullanılır, kullanılacaktır'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan ile Bosna-Hersek Bakanlar Kurulu Başkanı Nikola Spiriç, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenlediler.

Yapılan açıklamaların ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, ''ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney ile görüştünüz. Bu görüşmede özellikle Kuzey Irak bağlamında terörle mücadele konusunda aldığınız mesajlar tatmin edici mi?'' sorusuna, şu yanıtı verdi:

''Kuzey Irak'la ilgili olarak, bölücü terör örgütüne yönelik, 5 Kasım 2007'de ABD'de Başkan Bush ile yaptığım görüşmedeki kararlılığı aynen Sayın Cheney'de de gördüm.

Bölücü terör örgütü PKK, Irak'ın, Amerika'nın, Türkiye'nin ortak düşmanıdır. Bu aynen teyit edilmiştir. Şu ana kadar ortak mücadelemiz, başta istihbarat paylaşımı olarak nasıl devam ediyorsa bundan sonra da aynen devam edecektir. Operasyonlar gerektiğinde yine koordinasyon içerisinde devam edecektir. Terörle mücadelenin enstrümanları ne ise bunlar yeri, zamanı geldiğinde kullanılır, kullanılacaktır. Bu tabii sadece askeri değildir, sadece polisiye değildir. Bunun siyasi, diplomatik, sosyo-ekonomik, psikolojik, kültürel boyutu vardır.''

Erdoğan, ''Afganistan'a muharip güç göndermeyeceğini Türkiye açıkladı ama Afganistan'da bulunan Türk askeri sayısının arttırılması gündemde mi?'' sorusuna da ''Benimle yapılan gerek ikili görüşmede, gerekse heyetler arası görüşmede Sayın Dick Cheney bizden Afganistan'a yönelik herhangi bir kuvvet arttırımı talep etmemiştir'' yanıtını verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Bölünme, her zaman zafiyet getirir, kan kaybettirir. Onun için toprak bütünlüğü bana göre, ülkeme göre çok çok önem arz ediyor'' dedi.

Başbakan Erdoğan ile Bosna-Hersek Bakanlar Kurulu Başkanı Nikola Spiriç, başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenlediler.

Erdoğan, yaptığı açıklamada, Bosna-Hersek'i dost, müttefik ve bunların ötesinde kardeş olarak gördüklerini söyledi.

Bosna-Hersek'e gerçekleştirdiği ziyaret nedeniyle büyük memnuniyet duyduğunu belirten Erdoğan, iki ülkenin tarihi ortak paydalarının çok fazla olduğunu dile getirdi. İki ülke arasındaki ilişkileri bu noktada çok daha ilerilere taşımak istediklerini vurgulayan Başbakan Erdoğan, başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerin oldukça verimli geçtiğini ve faydalı bir fikir alışverişinde bulunduklarını ifade etti.

İki ülke arasındaki ikili ilişkileri tüm boyutlarıyla ele alma fırsatı bulduklarını belirten Erdoğan, yapılacak iş birliği ve desteklenecek konular hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Bosna-Hersek'in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne, uluslararası alanda tanınmış sınırlarına ve bağımsızlığına Türkiye olarak verdiğimiz önemi tekrar vurguladım. Görüşmelerde, ulusal ve uluslarası bazda ülkelerimiz arasındaki konuları değerlendirme fırsatı bulduk.

Bosna-Hersek'in Avrupa Birliği süreci ve NATO ile ilişkilerini değerlendirme fırsatımız oldu. Özellikle NATO konusunda, önümüzde Bükreş Zirvesi var. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türkiye Bosna-Hersek'in yardımcısıdır, destekleyicisidir. Bunda en ufak bir tereddüt söz konusu değildir. Balkanlarda barış, istikrar ve refahın sağlanması konularında şiddetle iş birliğine ihtiyacımız var.''

-BOSNA-HERSEK'TEN EXPO 2015 İÇİN İZMİR'E DESTEK-

Görüşmelerde ekonomik ve ticaret ilişkileri de değerlendirdiklerini anlatan Erdoğan, ticaret hacmindeki açığın kapatılabilmesi için Bosna-Hersek'in ihracatında hangi kalemlerin arttırılabileceğini, bu konuda neler yapılabileceğini ele aldıklarını söyledi.

Türkiye'deki yatırımcıların, Bosna-Hersek'e yönelik yatırım gayretleri olduğuna işaret eden Erdoğan, Şişe Cam ve Hayat Holding şirketlerinin bu ülkedeki yatırımlarının gurur verici olduğunu ifade etti. Erdoğan, ham madde sorununun çözümü halinde Bosna-Hersek'teki yatırımların artmasının mümkün olacağını vurguladı.

İzmir ile Milano'nun EXPO 2015 için finale kaldıklarını hatırlatan Erdoğan, 31 Martta yapılacak oylamada Bosna-Hersek'in İzmir lehinde oy kullanacağını açıkladı ve bundan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

-''BAKIŞIMIZ BÜTÜNLEŞMEDEN YANADIR''-

TİKA'nın da Bosna-Hersek'te gerçekleştirdiği birçok faaliyet olduğunu kaydeden Erdoğan, hayvancılık, seracılık ve balıkçılık konusunda TİKA'nın eğitim çalışmaları yaptığını anlattı. Erdoğan, ''Bosna-Hersek ile ikili ilişkileri her alanda geliştirmekte kararlıyız'' dedi.

Başbakan Erdoğan, yaptığı açıklamanın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Erdoğan, ''Bosna-Hersek'in siyasi durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Bosna-Hersek'in bir parçası olan Republica Sırbistan'ın bölünmesine yönelik yapılan çağrıları ne şekilde değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna, şu yanıtı verdi:

''Doğrusu bizim Bosna-Hersek'e bakışımız, bir bütünleşmeden yanadır. Bölünme, her zaman zafiyet getirir. Kan kaybettirir. Onun için toprak bütünlüğü bana göre, ülkemize göre çok çok önem arz ediyor. Bosna-Herseklilik bilincinin geliştirilmesinde çok büyük fayda var. Çünkü Bosna-Hersek farklı kültürlerin, farklı inançların bir arada olmasıyla örnek bir ülke durumundadır. Bunun korunması, bunu başarması inanıyorum ki kendisi için çok büyük zenginlik olacaktır.''

Bosna-Hersek Bakanlar Kurulu Başkanı Spiriç ise aynı soru üzerine, ''Böyle bir çağrı yok. Medyanın da Bosna-Hersek'in toprak bütünlüğünün korunması konusunda ciddi katkıları olabilir'' diye konuştu.

-SPİRİÇ'İN SÖZLERİ-

Bosna-Hersek Bakanlar Kurulu Başkanı Spiriç de açıklamasında, Başbakan Erdoğan'ın ziyaretinden büyük bir memnuniyet duyduklarını söyledi.

Ülkesine yapmış olduğu yardımlar ve verdiği destekten dolayı Türkiye'ye teşekkür eden Spiriç, ekonomik alandaki ilişkileri geliştirmek için gayret sarf edeceklerini ifade etti.

Türk yatırımcıların ülkesine olan ilgisinin arttığını kaydeden Spiriç, NATO konusunda verdiği destek nedeniyle de Türkiye'ye şükranlarını sundu.

Spiriç, EXPO 2015 için yapılacak oylamada İzmir'e destek vereceklerini de açıkladı.

Spiriç, Bosna-Hersek'in yakın zamanda Kosova'nın bağımsızlığını tanıyıp tanımayacağına ilişkin bir soru üzerine, ''Kosova sorunu, ciddi ve karmaşık bir sorundur. Bu sorunla AB, ABD ve Rusya uğraşıyor. Bu da karmaşıklığın derecesinin bir göstergesi. Biz, bu sorunun bizi en az derecede etkilemesini istiyoruz'' dedi.

Spiriç, ''Bosna-Hersek'in, Kosova'nın bağımsızlığını tanımasını istemek yanlıştır. Bunu bizden isteyenler, bizim dostlarımız değildir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious