Başbakan, Bosna'da AB'nin tutumunu değerlendirdi

Başbakan, Bosna'da AB'nin tutumunu değerlendirdi.13066
  • Giriş : 26.03.2008 / 09:31:00
  • Güncelleme : 26.03.2008 / 10:12:37

''Avrupa Birliği üyesi ülkeler, Türkiye'yi aralarına katmadılar. Türkiye'nin kaybedeceği hiçbir şeyi yoktur''

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Avrupa Birliği üyesi ülkeler, Türkiye'yi aralarına katmadılar. Çok açık söylüyorum, Türkiye'nin kaybedeceği hiçbir şeyi yoktur'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Saraybosna'da bir yardım kuruluşu olan Merhamet Derneği'ni ziyaretinin ardından Uluslararası Saraybosna Üniversitesi'ne geldi.

Burada öğrencilere hitaben bir konuşma yapan Erdoğan, Türkiye ve Bosna- Hersek'in kültürel ve tarihi bağlarla birbirine sıkı sıkıya bağlı iki dost ülke olduğunu söyledi.

Erdoğan, ''Tarih bize şunu göstermiştir; Bosna-Hersek üzülürse Türkiye üzülür, Bosna-Hersek sevinirse Türkiye sevinir. İşte bundandır ki Bosna- Hersek'in huzur, güven ve barış içinde yaşamasını en çok biz istiyoruz'' dedi.

Erdoğan, Türkiye'nin AB'ye katılım müzakerelerine başladığını hatırlatarak, şöyle konuştu:

''Yolumuz uzun, biliyoruz. Uzun ince bir yolun olduğunu da biliyoruz. Kararlıyız, er veya geç bunu başaracağız. Avrupa Birliği üyesi ülkeler Türkiye'yi aralarına katmadılar. Çok açık söylüyorum, Türkiye'nin kaybedeceği hiçbir şeyi yoktur, ama AB kaybeder. Niye kaybeder? Şu anda biz bildiğiniz gibi Medeniyetler İttifakı'nın çalışmasını sürdürüyoruz ve diyoruz ki Medeniyetler İttifakı'nın dünyadaki en önemli adresi Avrupa Birliği olmalıdır. Çünkü AB içerisinde halkı Müslüman olan tek ülke Türkiye olacaktır ve bir buçuk milyarlık İslam Dünyası ile Batı Dünyası arasında köprü olabilecek tek ülke Türkiye'dir.

Türkiye'nin Avrupa Birliği'nde aktif bir rol alır hale gelmesi, medeniyetler çatışmasını ters çevirecektir. Bu bakımdan Türkiye'nin AB'ye girmesi gereklidir. Aksi taktirde kaybeden onlar olacaktır.''

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious