Başbakan, çetelere karşı kararlılık sözünü yineledi

  • Giriş : 24.05.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, hükümetin hain saldırının kirli bağlantılarının ortaya çıkartılması hususunda gerekli iradeyi ortaya koymada asla tereddüt göstermeyeceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Toplantıda valilere hitap eden Başbakan Erdoğan, huzur ve güven ortamının kazanılmasında valilerin büyük görevler üslendiğini kaydetti. Valilere çeşitli tavsiyelerde bulunan Erdoğan, "Rica ediyorum, halkımız sizi sadece törenlerde görmesin. Yoksulları himaye edin, yolsuzluklara asla prim vermeyin. Yasakların değil özgürlüklerin hayata geçirilmesi için çaba gösterin. Unutmayın ki bulunduğumuz makamlarda emanetçiyiz." dedi.

BÜROKRASİ UYARISI

Valileri, bürokrasiye karşı uyaran Erdoğan, "Bir çok yerde, bir çok talimatı altınızdakilere veriyor olabilirsiniz. Ama altınızdakilerin kendi kendilerine bir çok tasarrufta bulunduğunu herhalde sizlerde benim kadar biliyorsunuz. Onlar çok ciddi duvarlar örüyorlar, halkı bize ulaştırmıyorlar. Halkla bizim aramıza duvar örüyorlar. Vatandaşın bir derdi var, onu valisine ulaştıracak. Ulaştıramıyor. Vali toplantıda, vali burda değil. Başbakan'ın toplantısı var. Başbakan şu toplantıda. bu toplantıda deyip görüştürmeyebilirler. Bunlar yapıldığı zaman biz sorunları nasıl çözeceğiz. Hani biz vatandaşın rahatlıkla ulaşabileceği yerler konumundaydık. Bunu aşmanın yolu, oralara yerleştireceğimiz adamları çok iyi seçmemizdedir. Ulaşılamaz, erişilemez makamların adamları olmayalım" şeklinde konuştu.

Sorunların ortadan kaldırılmasında, yerinde çözümün önemine dikkat çeken Erdoğan, bugüne kadar yaptıkları kanuni değişikliklerle bunun mücadelesini verdiklerini kaydetti. Erdoğan, Valilerden, belediye başkanları ile işbirliğini artırmalarını istedi. Demokratik gelişme ile ekonomik gelişmenin birbirine paralel olduğunu kaydeden Erdoğan, "Şehirleri imar ederken, şehirlerdeki insanların demokratik taleplerini de yerine getirin" dedi. Valilerden, görev yaptıkları yerlerde insan hak ve hürriyetlerini geliştirmeleri için gayret göstermelerini isteyen Başbakan Erdoğan, temel hakların ve özgürlüklerin sadece yasal düzenlemeler ile korunamayacağını vurguladı.

KÖYDES projesine de değinen Erdoğan, 2007 sonuna kadar yolsuz ve susuz köy kalmayacağını tekrarladı. 81 valinin 923 kaymakamı çok işi çalıştırması gerektiğini belirten Erdoğan, bu konu üstünde hassasiyetle durulmasını istedi. Başbakan Erdoğan, duble yolların tamamlanması konusundaki kararlılığını da tekrarlayarak, valilerden çalışmaların takipçisi olmalarını istedi.

VALİLERİ ÇETE OLUŞUMLARI KONUSUNDA HASSASİYETE DAVET ETTİ

Danıştay saldırısının ardından olayın takibini yapan İstanbul ve Ankara valileri ile emniyet teşkilatına teşekkür eden Başbakan Erdoğan, "Belli ki, Türkiye'de güvenin, huzurun ve istikrarın devam etmesinden rahatsız olan şer şebekeleri, karanlık çeteler var. Herkes şunu iyi bilmeli ki bu çete oluşumlarına karşı 73 milyon tek yürek olmak zorundadır. Onun için asayişte ve güvenlikte vali arkadaşlarımın çok daha hassas, çok daha kararlı olması gerekir. Bu işin hiç bir bahanesi yok. Çünkü, birliğimizi bozmaya çalışan ihanet çetesi, bu bağlantılarla ayakta kalmaya çalışıyor. Öyleyse, bu bağlantılarla birlikte onları çökertecek güç sizsiniz. Hükümetimiz, hain saldırının kirli bağlantılarının ortaya çıkartılması hususunda gerekli iradeyi ortaya koymada asla tereddüt göstermeyecek. Türkiye'nin huzuruna kastedenlere fırsat veremeyiz" diye konuştu.

Valiler Toplantısı, Erdoğan'ın konuşmasından sonra basına kapalı olarak devam etti. Valiler'in Ankara'ya çağrılma nedeninin Danıştay saldırısı olduğu öğrenilirken, toplantıda terör ve çete oluşumlarının değerlendirildiği öne sürüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious