Başbakan, gençlere tavsiyelerde bulundu

  • Giriş : 09.06.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, okullarda meydana gelen şiddet olaylarından ötürü bir baba olarak çok üzüldüğünü ve belirterek sorumluluk mevkiinde olan bir kişi olarak bu olaylardan hüzün duyduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ''120 Okula 120 Spor Salonu'' projesi kapsamında, düzenlediği törene katıldı. Bağcılar Olimpik Spor Salonu'nda gerçekleştirilen törenle İstanbul'da 20 kapalı spor salonunun açılışı yapılırken, 100'ünün de temeli atıldı. Törene Başbakan Erdoğan, Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, milli basketbolcular Hidayet Türkoğlu ve Mehmet Okur ile çok sayıda öğrenci katıldı. Sunucunun, "Dev Türkiye'nin dev Başbakanı" diye çağırdığı Başbakan Erdoğan, sahneye "12 Dev Adam" şarkısı eşliğinde çıktı.

Burada salonu dolduran yaklaşık 5 bin ilköğretim ve lise öğrencisine seslenen Başbakan Erdoğan, son günlerde okullarda meydana gelen olaylara değindi. Erdoğan şunları söyledi: "Gençler, benim sizlerden bir ricam olacak. Özellikle son aylarda bazı okullarımızda duyduğumuz nahoş hadiseleri, arzu edilmeyen hadiseleri ne yazık ki bir baba olarak hüzün içinde takip ettik. Sorumluluk mevkiinde olan bir insan olarak bunun hüznünü yaşadık. Gençler, sizlerden şunu istiyorum: Birbirinizi Türkiye'nin, bu şehitler toprağı vatanın evlatları olarak lütfen seviniz. Okullar sizin kavga mekanınız olmamalıdır. Okullar sizin barış ve sevgi yerleriniz olmalıdır. İnanıyorum ki sizler bunu başaracaksınız. 2006-2007 Eğitim Öğretim Yılı, çok daha farklı olacak. Elinde bıçağıyla dolaşan öğrenciler istemiyoruz. Belinde silahıyla dolaşan öğrenciler istemiyoruz. Kitabıyla, bilgisayarıyla dolaşan öğrencilerle yarınlara yürümek istiyoruz."

Erdoğan, gençlerin hayatta tek yönlü değil, çok yönlü düşünmelerini isteyerek, her zaman kendisinin uyguladığı bir taviseyede bulundu. Erdoğan çocuklara, 4 maddelik bir öğütte bulundu. Başbakan Erdoğan, ''Birincisi oku, ikincisi düşün. Okuduğunuzu düşüneceksiniz. Üçüncüsü, düşünmek yetmiyor, uygula. Hayatta uygula. Dördüncüsü neticelendir. Çünkü başarı, bu 4 kelimede yatıyor. Oku, düşün, uygula, neticelendir ve başarıyı yakala.'' şeklinde konuştu.

Törende Spordan Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin de bir konuşma yaptı. Öğrencilere seslenen Bakan Şahin, "Sizlerle gurur duyuyoruz. En büyük zenginliğimiz sizlersiniz." dedi. Türkiye'de 14 milyon genç bulunduğunu belirten Şahin, bu öğrencilerin yeteri kadar yetiştirilemediğini kaydetti. Öğrencilerin sportif anlamda yeteri kadar imkan tanınamadığını dile getiren Bakan Şahin, "Sizlere imkan tanınsa, milli marşımızı defalarca çaldıracağınıza inanıyorum. Yapılan spor salonlarıyla açığımızı kapatacağız." dedi.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ise öğrencilerden, "Gülbahçemizin gonca gülleri" olarak bahsetti. AK Parti iktidarı döneminde 500 yeni okul yaptırdıklarını, 12 bin yeni dersliğin açıldığını anlatan Bakan Çelik, spor salonları açarak da gençlerin sportif ihtiyaçlarını karşılayacaklarını kaydetti. Çelik, ayrıca önümüzdeki günlerde ÖSS'ye girecek öğrencilere de başarılar diledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, belediye olarak 120 spor salonu yaptırdıklarını dile getirdi. Bugünkü törenle 20'sini hizmete soktuklarını, 100'ünün de temelini attıklarını açıklayan Topbaş, bu sayıyı 200'e çıkarmak istediklerini diel getirdi. Bu salonlardan 300 bin öğrencinin istifade edeceğini söyleyen Topbaş, ayrıca çevredeki vatandaşların da salonları kullanabileceğini kaydetti. Başkan Topbaş, bu salonların sadece sportif olarak değili kültürel amaçlı da kullanılabileceğini ifade etti. Topbaş bu salonlarda ayrıca, tiyatro gösterilrinin yapılacağnı, konserlerin verileceğini ve konferansların da gerçekleştirileceğini dile getirdi.

Başbakan Erdoğan yapılan konuşmaların ardından 5 ayrı noktayla kurulan video konferans yöntemiyle açılışları başlattı. Daha sonra sahneye Bakan Şahin, Bakan Çelik, Vali Güler, Kadir Topbaş, Hidayet Türkoğlu, Mehmet Okur'u çağıran Erdoğan, hep birlikte 20 spor salonun açılışını gerçekleştirdi.Bu arada Başbakan'ın salondan çıkarak makam otomobiline binmesi sırasında yanına yaklaşmak isteyen bir vatandaş, Erdoğan'a sesini duyurmaya çalıştı. Başbakan'ın korumaları tarafından etkisiz hale getirilen vatandaş hemen bölgeden uzaklaştırıldı. Bu sırada ağlayan ve baygınlık geçiren şahsın küçük kızlarıda ağlayarak babalarına sarılması dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious