Başbakan, korkunç senaryo hakkında ilk kez konuştu

Başbakan, korkunç senaryo hakkında ilk kez konuştu.9284
  • Giriş : 15.06.2007 / 22:59:00
  • Güncelleme : 15.06.2007 / 23:24:34

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a 'Korkunç senaryo' soruldu. Peki cevap ne oldu?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Erdoğan, CNN Turk'te katıldığı 'Liderler Zirvesi programında, Amerika'da faaliyet gösteren neo Con Hudson Enstitüsü'nde Türkiye ile ilgili 'Korkunç senaryo soruldu.

Türk ordusunun Kuzey Irak'a girmesine olanak sağlayan senaryoların masaya yatırıldığı toplantı hakkında değerlendirme yapan Başbakan Erdoğan "Bu senaryonun kime fayda getireceği konusunda bir fikir yürütemiyorum. Senaryo peşinde koşanların oyunlarını boşa çıkarmak için tüm güvenlik kuvvetlerimiz görevinin başındadır.

Neo Con'cuların bu tür senaryolarına sıkça rastlıyoruz. Bu tür senaryolar yazacaklarına bize yardımcı olurlarsa daha mutlu oluruz." dedi.

Terörle mücadele

Başbakan Erdoğan, terörle mücadele konusunda; "Terörle mücadele konusunda bugüne kadar nasıl kararlı davrandıysak, bundan sonra da aynı kararlılıkla devam edeceğiz. Maalesef bu dönemde hükümetimizle Genelkurmay arasına bir husumet sokmaya çalışıyorlar..."

1 Mart tezkeresi

"1 Mart tezkeresini geçirmek istediğimizde bazı arkadaşlarımızı ikna edemedik. O zaman ana muhalefet partisi buna tamamen karşı çıktı. Şimdi ise biz askerin K. Irak'a girmesine karşıymışız gibi gösterilmeye çalışılıyor.."

Terörle mücadele konusunda müttefiklerle ve Irak'la temasların sürdüğünü belirten Erdoğan, "Şimdiye kadar girişimlerimiz sürdü, bir takım gelişmeler sağlandı ancak istenen noktada değil. Operasyon gerekli olursa biz bu kararı çıkartırız" dedi.


Medya ile PKK toplantısı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan PKK sorununa çözüm için uygulamaya koyacakları yeni politikaları açıkladı.


PKK'nın temel amacı propagandasını yapmak. Ve biz tartışmalarla buna katkı sağlıyoruz. Medya yöneticileriyle biraraya gelip ortak bir yöntem keşfedeceğiz. G.Kurmayın da katıldığı müşterek toplantılar yapacağız.

Vatandaşımız demokratik refleksini gösteriyor. Bugün Siirt'teydim. Konu açıldığında tepkilerini gösterdiler.

Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da Kürt vatandaşlarımız ağırlıklı olarak yaşıyor. Bölgenin ciddi sıkıntıları var, işsizlik gibi. Kültürel haklar konusunda Kopenhag krtiterleri doğrultusunda girişimlerimiz oldu. Muhalefet, bölgeye ne yapıldı diyor. Bugün Siirt'in 3-4 yıl öncesinden çok farklı. Biz bölgede eğitime ağırlık veriyoruz.

Kuzey Irak'a girmenin çözüm olacağına inanıyor musunuz?

Taha Akyol: Diplomatik faaliyetlerin sonucunda bir sonuç alınamazsa Türkiye Irak’a girer mi, hükümet olarak bunda kararlı mısınız?

Başbakan Tayyip Erdoğan: Irak’ta şu anda bir karmaşa var. Siyasi güç belli değil. Ama gerekeni yaparız.

Ahmet Hakan: Barzani ile görüşür müsünüz?

Başbakan Tayyip Erdoğan: Daha önce de söyledim. Ben bir kabile reisi ile görüşmem. Talabani ile görüştüm. Ama Barzani ile görüşmem.

Ertuğrul Özkök: Siz k:Irak’a girmenin bir çözüm olacağına inanıyor musunuz?

Başbakan Tayyip Erdoğan: Zamanlama çok önemlidir. Oraya adım attığınız zaman çıkmanız gerekir. Türkiye’de şu ana kadar 84’ten beri 12 bin 813 kayıp verdik.

Ahmet Hakan: Bir yerde Ağar’a cevap veriyorsunuz?

Başbakan Tayyip Erdoğan: Terörle şu anda ABD boğuşuyor. Çözüyor mu? Çözemiyor. Yani burada acaba böyle kötülersek bir siyasi rant elde edebilir miyim diye düşünmemeliyiz. Burada herkez bu işten sorumludur. Önce ülkemizi düşünmeliyiz?

Ertuğrul Özkök: Sayın Erdoğan sizin zamanınızda terör eylemleri artmaya başladı. Bu soruyu kendinize sordunuz mu?

AKP’nin oy oranı kaç?

CHP'nin oy oranı konusunu değerlendiren Erdoğan İki partili Meclis'ten yana olduğunu belirtti. Erdoğan AKP'nin oy oranını açıkladı.


Oy oranımızın düşmesi sözkonusu değil. Aksine artıyor. Bana gelen rakamlar hep yüzde 40'ın üstünde. İki parti giriyor. Ama ben kararsızları hesaba katmıyorum. Benim istikrar formülüm iki partili meclis. Ama benim başka bir tezim daha var, baraj sorununu yaşamayacak bir Türkiye milletvekilliği. Ama bunu için Anayasa Değişikliği yapacak muhatap bulamadık.

CHP 3 Kasım oranını bile yakalayamıyor. MHP'nin şehit cenazeleri nedeniyle oy toplaması değil bunun ters tepmesi sözkonusu.

Mağduriyet politikası yapacak mısınız?

Buna ihtiyacımız yok.

'Dindar Cumhurbaşkanı seçtirmediler' propagandası yapma konusunda 'bu çok yanlış bir şey. Ama üç-beş kişi bunu yaptıysa bunu AK Parti'ye mal etmek yanlış.

Erdoğan 'camide siyaset yapmış olmak' suçlamasını kabul etmedi. Biz camiye ibadet için gideriz. Cenazeye de insani görevimizi yerine getirmek için gideriz. Tekbir getiririz ve bunu da sessiz yaparız. Şehit cenazelerindeki olaylar kabul edilemez, istismardır.

ABD'deki bazı TSK yetkilileri ve Talabani'nin oğlunun da katıldığı 'Beyoğlu'nda 50 kişinin öleceği, Tülay Tuğcu'ya suikast girişimi gibi senaryoların' gündeme geldiği soruya ilişkin, güvenlik birimlerimiz bunun gibi tehlikeli senaryoları önlemek için çalışıyor dedi.


Hükümet ve güvenlik güçlerimizin amacı böyle şeylerin olmamasına yöneliktir


Ekrem Dumanlı: Yarın bazı gazetelerde manşet olacaktır. ABD'deki Hudson Enstitüsü'ndeki senaryo ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

Ahmet Hakan: Olayı bilmeyen okurlarımız olmaya bilir. Özetlemek gerekirse. ABD'deki Hudson Enstitüsü'nde bir senorya tartışılıyor. Toplantıda ABD'li ve Türk askerler var, ABD'li Neo-Con'lar var. Senaryoya göre İstiklâl'de bir patlama olacak 50 kişi ölecek, Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu'ya bir suikast düzenlenecek ve bunun sonucunda Türkiye Irak’a müdahale edecek...

Tayyip Erdoğan: Bu senaryonun kime hizmet ettiğini anlayamıyorum. Bunun bir kontra senaryo olduğunu düşünmek istemiyorum: Ülkemizde bu tür yapılması ve düşünülmesi… Şu an bir senaryo çerçevesi içinde olanların gerçekleşmemesi için tüm hazırlıklarımızı yapıyoruz. Böyle bir şeyi düşünmek bile istemiyorum. Hükümet ve güvenlik güçlerimizin amacı böyle şeylerin olmamasına yöneliktir. Son zamanlarda bu neo-conların senaryolarına bazı medya organlarında ve enstütülerinde görüyoruz. Bu senaryo yazma maharetlerini Türkiye lehine senaryo yazmak için kullanırlarla seviniriz.

Bilal Erdoğan neden askere gitmedi

Başbakan Erdoğan, son günlerde gündeme getirilen oğlunun askere gitmediğiyle ilgili sorulara Askeri Hastane raporu ile cevap verdi, yetkililere çağrıda bulundu.

Ergun Babahan biz terör derken hep tek bir noktayı görüyoruz. Hırant Dink cinayeti, bazı evlerde yakalanan silahlar, halkın gözünü korkutmaya yönelik bir çaba ve çetelere yönelik bir durum. Emekli subayın evinde bulunan silahlar

Erdoğan,-Zaman zaman bu tür şeyler çıkıyor, Özellikle İstanbul’da çeteler ve mafya noktasında ciddi başarılar elde edildi. Gerek jandarma gerek polis büyük başarılar elde edildi. Yakalanan bomba ve yapılan operasyonlar yeterince yer almadı. Bu bir zincirin halkalarından biri öyle bir şey söz konusu. Bu görevler koordineli bir şekilde yürütülürse büyük başarı elde edilir.

Özök- Oğlunuzla ilgili iddialar gündeme geldi. Oğlunuzun askerlik konusu konuşuldu.

Erdoğan, Ertuğrul Bey başında olduğunuz gazetede köşe yazarı tarafından yazıldı. O da nerden aldığını söyledi. Şahsım ve ailem hiçbir zaman bu vatana hizmet yolunda böyle bir alçakça ve adice bir yola tevessül etmez. Benim çocuğumun bir rahatsızlığı var. Askerlik yaşı geldiğinde Askeri hastanaye gitti ve oradaki Askeri hastane muayene sonrası askerlik yapamayacağını raporunu vermiştir.

Bu da 8-9 yıl önceki bir olaydır ve o zaman Başbakan değildim. Böyle bir yola tevessül etmek le başbakanı vurabilirimiyiz hesabını yapılıyor. Bu gazeteci takındığı tavır insanın kişilik haklarına bir saldırıdır. Genelkurmay Milli Savunma Bakanı ortadır oğlum 29 yaşındadır Eğer askere alınması gerekirse gereğini yapar. Askeri hastane başhekimi bu konuda gerekli açıklamayı da yapmıştır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious