'Başbakan, medyaya sahip olmak istiyor'

  • Giriş : 05.05.2006 / 00:00:00

DSP Genel Sekreteri Ahmet Tan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tazminat davalarıyla korkutarak medyaya hakim olmak istediğini savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Partisince Eskişehir'de düzenlenen 'Gazeteci Gözüyle Siyaset' konulu konferansa katılan Tan, gazeteciliğin bir meslek, politikanın ise meslek olmadığını ifade etti. Gazetecilikten para kazanıldığını kaydeden Tan, "Politikadan para kazanmak isterseniz soluğu Yüce Divan'da alırsınız ya da milletin gözünden düşersiniz." dedi.

Gazete ve televizyonların günlük yaşadığını belirten Tan, medyaya politikacıların malzeme çıkardığını söyledi. Ülke yararına çalışmayan politikacıların ise laf üreterek, polemik çıkarak medyaya malzeme ürettiğini ifade eden Tan, "Başbakan Erdoğan da çeşitli konularda laf üreterek basına malzeme veriyor. Türkiye'de bir milyon çöp karıştıran, 20 milyon yoksul insan var. Başbakan bunlarla ilgili bir şey üretmiyor." şeklinde konuştu.

Türkiye'de basının gerçekleri olduğu gibi yansıtmadığını kaydeden Tan, "Bülent Ecevit'i diri diri gömmek istediler, en çirkin iftiraları attılar ancak o dimdik ayakta görevine devam etti. Basına biz de sıcak bakmıyoruz. Ama yine de sayın Ecevit basına dava açmadı. Ama Başbakan Erdoğan 100'ün üzerinde dava açtı. Erdoğan, şu an dünyada basına en çok dava açan başbakan. Ama bunu basına hakim olmak için yapıyor. Oyların üçte birini alan, meclise hakim olan Başbakan, medyaya da sahip olmak, kendi çizgisine çekmek istiyor. İstediğini vermediği için de medyaya çok kızgın." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious