Başbakan, Tuncay Özkan'a dava açtı

  • Giriş : 31.12.2006 / 00:00:00

Erdoğan, İzmir Menemen'de 'Şehit Kubilay'ı anma Mitingi'ndeki sözleri yüzünden Kanaltürk'ün sahibi Tuncay Özkan hakkında iki ayrı tazminat davası açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Şehit Üsteğmen Kubilay Yılmaz'ı Anma Mitingi''ndeki konuşması ve Vatan Gazetesi'nde yer alan açıklamasında, ''kişilik haklarına saldırıda bulunduğu'' iddiasıyla gazeteci Tuncay Özkan aleyhine iki ayrı manevi tazminat davası açtı.

Alınan bilgiye göre, Erdoğan'ın avukatları Fatih Şahin ve Muammer Cemaloğlu tarafından, açılan davaların dilekçesinde, Özkan'ın, İzmir'in Menemen ilçesindeki anma töreninde yaptığı konuşmasında, Başbakan'ın manevi şahsiyetine yönelik, kişilik haklarına saldırı niteliğindeki tahkir ve tezyif edici, haksız ve hukuka aykırı beyanlarda bulunduğu iddia edildi.

Dilekçede, Özkan'ın dava konusu konuşmasında, ''Tayyip'ten kurtulmak için, işsizlik, açlık, vatanın yurdun satılması, vurgun, hırsızlık, yolsuzluk, Ali Dibo düzeni, onun için erken seçim istiyoruz. Biz ne istiyoruz, ne zaman istiyoruz, Nisan ayında istiyoruz. Neden istiyoruz? Katiller demokrasisi, hırsızlar düzeni yok olsun diye istiyoruz'' şeklinde ifadelerin yer aldığı kaydedildi.

Özkan'ın, Başbakan Erdoğan'a yönelik, ''Sen dört yılda katiller demokrasisi, hırsızlar düzeni kurdun, onu yıkmak için. Sen 4 yılda 128 milyar dolar parayı yandaşlarının cebine hortumladın, onu kursağından kuruş kuruş almak için...'' şeklinde ifadelere de konuşmada yer verildiği hatırlatılarak, Özkan'dan 10 bin YTL manevi tazminat talebinde bulunuldu.

-İKİNCİ TAZMİNAT DAVASI-

Erdoğan'ın avukatları tarafından açılan diğer davanın dilekçesinde ise Tuncay Özkan'ın, gazeteci Devrim Sevimay ile yaptığı ve Vatan Gazetesi'nde, 18 Aralık 2006 tarihinde, ''CHP En Geç Şubat'ta Sine-i Millete Dönecek'' başlığıyla yayınlanan röportajda, Başbakan Erdoğan'ın şahsiyet haklarına tecavüz niteliğinde, şeref, haysiyet ve onuruna yönelik tahkir ve tezyif edici beyanlarda, fevkalade ağır, katlanılması ve tahammülü gayrı kabil hakaretlerde bulunulduğu savunuldu.

Dilekçede, söz konusu röportajda, Sevimay'ın ''Sizce kendi tabanı niye istemiyor Cumhurbaşkanı olmasını?'' sorusu üzerine Özkan'ın, ''Mallarını biliyorlar da ondan'' diye cevap verdiği aktarılarak, ''Tuncay Özkan'ın, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Başbakanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan'ı doğrudan doğruya kişiliğini hedef alarak, mal (bayağı, aşağılık, adi kötü kimse) olmakla itham etmesi, hukuk düzeninin himaye etmeyeceği derecede ağır ve haksız bir saldırıdır'' denildi.

Özkan'ın ifadelerinin, eleştiri ve ifade özgürlüğü hak ve görev sınırlarını aştığı öne sürülerek, 5 bin YTL manevi tazminat talep edildi.

-ÖZKAN HAKKINDA SUÇ DUYURUSU-

Başbakan Erdoğan'ın avukatları, ayrıca Tuncay Özkan'ın İzmir'in Menemen ilçesinde yaptığı konuşmasında, Erdoğan'a yönelik hakaret niteliği taşıyan ifadelere yer verdiğini savunarak, Özkan hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundular.

Suç duyurusu dilekçesinde, Özkan'ın Türk Ceza Kanunu'nun 125. maddesinde düzenlenen ''hakaret'' ile 301/2. maddesinde yer alan ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini alenen aşağılamak'' suçlarından cezalandırılması talep edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious