Başbakan, Zonguldak'a müjdeli haberlerle gelecek

  • Giriş : 31.05.2006 / 00:00:00

Ak Parti Ereğli İlçe Başkanı Mustafa Demiray, 2 Haziran'da Zonguldak'a gelecek olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın müjdeli haberler vereceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Demiray, Ereğli ilçesine bağlı Gülüç Beldesi'nin Çengel Burnu mevkiinde, Başbakan Erdoğan'ın 2 yıl önce temelini attığı ve Cuma günü açılışını yapacağı tersanenin, Tuzla'dan sonra 2 numaralı tersane olduğunu kaydetti. Mustafa Demiray, temeli atıldığında bazı kesimler tarafından hayal olarak nitelendirilen tersanenin bugün gerçeğe dönüşmesinin mutluluğunu yaşadıklarını anlattı. Başbakan'ı mahçup etmeyecek bir şekilde çalışıldığını ve 2 yıl içerisinde 500 bin metre kare denizin yüzde 70'nin dolgusunun yapıldığını ifade eden Demiray, şöyle devam etti: "Tersanelerde yapılan çalışmalar bize gurur veriyor. İstihdam açışından da önemli. Burada binlerce vatandaşımız çalışacak."

Başbakan Erdoğan Ereğli Tersanesi'nin açılışını yaptıktan sonra Ereğli ilçesine bağlı Gökçeler beldesindeki Ereğli-Kandilli Taşkömürü Üretim ve Zenginleştirme Tesisleri'nin açılışını yapacak. Tesislerde, aynı gün kömür kaynaklı doğal gaz arama sondajı faaliyetlerine de başlanılacak. Hattat Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat, Batı Karadeniz Bölgesi'nde kuracakları enerji üssünün ilk etabı niteliğindeki söz konusu faaliyetin, 2 Haziran Cuma günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılacağı törenle gerçekleştirileceği belirtildi.

Yeraltı zenginliklerinin yer üstüne çıkarılacağını, 5 etaptan oluşan yatırımların tamamlanmasıyla da bölgeye önemli büyüklükte katma değer sağlanacağını ifade eden Hattat, şöyle dedi: "Özelleştirme kapsamında bölgede devraldığımız projeler doğrultusunda, bu yılın temmuz ayında da Türkiye'nin en büyük taşkömürü rezervinin yer aldığı Bartın'ın Amasra ilçesinde, kömür arama ve üretimi ile bölgede 1,2 trilyon metreküp kömür kaynaklı doğal gaz arama ve üretimine başlanacak. 2008'de kok fabrikası kurularak, demir-çelik fabrikaları için metalürjik kömürle yan ürünler hazırlanacaktır. Bölgede yüksek kalorili ve temiz kömürle elektrik üretecek, çevre dostu ve ilk etapta 1050 megavatlık termik santral 2009'da kurulacak. 11 bin kişilik istihdam ile milyarlarca dolarlık döviz tasarrufu sağlayacak şirketimizin mutluluğun paylaşmak için Başbakanımız Erdoğan'ın yanı sıra Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler törenimizi onurlandıracaklardır.''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gökçeler Beldesi'ndeki açılışın ardında da Zonguldak il merkezine hareket edecek. Erdoğan, il merkezinde, yapımı tamamlanan kamu ve özel sektöre ait muhtelif tesislerin ortak açılışını yapacak, bazılarının da temelini atacak. Erdoğan, valilik ziyaretinden sonra partisinin il kongresine katılacak. Toplu sünnet ve nikah merasimini de gerçekleştirecek olan Erdoğan'ın TIR Parkı'nda halka hitap etmesi de bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious