'Başbakan 50 yaşında hala göbek olmamış'

  • Giriş : 12.05.2006 / 00:00:00

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın AB-Latin Amerika liderler futbol maçındaki performansını, "Enteresan bir şey. 50 yaşında hala göbek olmamış" sözleriyle değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kabulde, öğrenciler Bakan Atilla Koç'a Türkiye'nin isminin İngilizce'de hindi anlamına gelen Turkey olarak geçmesine duydukları tepkileri dile getirdikleri mektuplarını okudu. Bakan Koç ise "Gösterdiğiniz duyarlılık için teşekkür ederim. Bazı meseleleri kendimiz yönetebiliyoruz ancak bazılarını yönetemiyoruz. Ben Türkiye diyorum, çünkü bu benim elimde... Hassasiyetinizi anlıyorum ama akıllarına hindiyi getirdikleri için onu yaptıklarını sanmıyorum" dedi. Başka bir öğrencinin Kültür ve Turizm Bakanı olsaydı yapacağı ilk icraatlar arasında yabancı kelimelerden oluşan mağaza isimlerine izin vermeyeceği yönündeki kararını okuması üzerine ise Bakan Koç, "Demokratik, hür bir ülke olmak istiyorsanız bunları siz yapın. Devlet empoze etsin diye beklemeyin. Tepeden inen şeyler doğru olmaz... Sabahlık ve pijama ile sokağa çıkmak hukuken yasak değil. Buna rağmen kimse sabahlık ya da pijama ile sokağa çıkmaz. Ama siz yasalara böyle bir yasak koysanız, bazıları sabahlık ve pijama ile sokağa da çıkabilir" diye konuştu.

Atilla Koç, kendi mektubunu okumaya gelen Kaan Duran isimli öğrenciye ise sarılarak, "Benziyoruz değil mi?" diyerek espiri yaptı.

Bakan Koç, Türkçe'ye azami önem gösterilmesi gerektiğini belirterek, yabancı kökenli olan ama artık dile yerleşmiş kelimeler konusunda ise ön yargılı olunmamasını istedi. 'Yürek' kelimesinin Türkçe, 'kalp' kelimesinin Arapça, 'gönül' kelimesinin ise Farsça olduğunu hatırlatan Koç; bu kelimelere olumsuzluk eki getirildiğinde yüreksiz kelimesinin korkak, kalpsiz kelimesinin gaddar, gönülsüz kelimesinin ise isteksiz anlamı taşıdığına dikkat çekti. Koç, "Bu kelimeleri yabancı kökenli diye çıkarırsak, gaddar, yüreksiz, isteksiz kelimelerini de Türkçe'den çıkarmış oluruz" ifadesini kullandı.


"HÜLYA HANIM NİNE OLDU YANİ"


Kabulde sinema sanatçısı Hülya Koçyiğit'in kızı Gülşah Alkoç da hazır bulundu. Bakan Koç, Gülşah Alkoç'un biri 18 diğeri 13 yaşlarında iki çocuk annesi olduğunu öğrenmesi üzerine, "Yani Hülya hanım nine mi? Nine mi diyor, anneanne mi?" diyerek espiri yaptı. Gülşah Alkoç ise, "Şimdilik anneanneyi tercih ediyor" yanıtını verdi.

Atilla Koç'un fotoğraf çektirmek için Alkoç ile yan yana geldiğinde dile getirdiği, "Gülşah Hanım küçükken çok şişmandı. Demek ki büyüyünce de kilo verilebiliyormuş. Benden de umut var" şeklindeki sözleri ise salonda gülüşmelere neden oldu.


ATİLLA KOÇ, BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN PERFORMANSINI DA DEĞERLENDİRDİ


Bakan Koç, kabulden sonra gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Tayyip Erdoğan'ın AB- Latin Amerika liderler Futbol maçındaki performansını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Koç, maçı programı nedeniyle canlı olarak seyredemediğini daha sonrasında tekrarını izlediğini söyledi. Koç, "Biz yeneriz. Enterasan bir şey tabi, 50 yaşında hala göbek olmaması. Fatih Hoca'nın vardı hafif. Diğer başbakanların hepsi kiloluydu. Güzelde. Penaltılar neticeyi verdi. Meclis'te herkes seyrederken kanunlarda o sırada bir aksama olmuş" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious