Başbakan 8 ajans için söz verdi

Başbakan 8 ajans için söz verdi.11598
  • Giriş : 18.01.2009 / 08:29:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2008 yılında kurulan 2 kalkınma ajanslarına ek olarak bu yılda 8 kalkınma ajans daha kurulacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Başbakan Erdoğan, İzmir Kalkınma Ajansı Mali Destek Programları Bilgilendirme Toplantısı'na katıldı. Toplantının açılışında bir konuşma yapan Erdoğan, İzmir ve Çukurova kalkınma ajanslarına ek olarak 8 tane daha kalkınma ajansı kurma kararı aldıklarını belirterek; "Kurduğumuz ve kuracağımız kalkınma ajanslarıyla tüm illerimize yeni bir atılım ruhu kazandırıyoruz ve illerimizin yerel imkanlarıyla, fırsatlarıyla, zenginlikleriyle marka şehirler haline gelmesini hedefliyoruz." dedi.

İzmir'in gönlünde zihnimizde ayrı bir yeri olduğunu kaydeden Erdoğan, "Bu kent bugüne dek hep ilklerin kenti oldu. Bu şehire durmak yakışmaz. Durmak yok, İzmir ile ilklere devam ediyoruz. Demokrasi ve kalkınma yerelde başlar. Bu anlayışla kalkınma ajanslarıyla ilgili yasa çıkardık. 2008 yılında İzmir ve Çukurova Kalkınma Ajansları'nı kurduk. Şu anda bu 2 ajansımıza ek olarak 8 kalkınma ajansının kuruluş kararı alındı ve İstanbul, Konya, Samsun, Erzurum, Van, Gaziantep, Diyarbakır ve Mardin merkez iller olmak üzere ajanslarımızı kurduk. İnşallah en kısa zamanda geri kalanları da devreye alacak ve sayıyı 26'ya ulaştıracağız. Özellikle İzmir ve Çukurova ajanslarının başardıkları işleri görünce ne kadar isabetli karar verdiğimiz de net bir şekilde ortaya çıkıyor.'' şeklinde konuştu.

Türkiye'nin 81 ilinin her birinin kendine özgü zenginlikleri ve potansiyelleri olduğunu vurgulayan Erdoğan, her bir ilin tarih boyunca belli sektörlerde uzmanlaşmış, kimilerinin 1000, kimilerinin ise 2 bin yıllık deneyimler elde ettiklerini söyledi.

İzmir'in coğrafi konumu, doğal güzellikleri, denizi, ekonomik potansiyeliyle Türkiye'nin en seçkin illerinden biri olduğunu ifade eden Erdoğan, İzmir'in yalnızca Ege'nin değil, Türkiye'nin incisi olduğunu, kentin güneş, liman, üniversite, tarih, kültür ve turizm alanlarında farklı alanlarda büyük potansiyele sahip olduğunu bildirdi.

Gecede hayırsever işadamı Salih İşgören ile İzmir Valisi Cahit Kıraç arasında 'milli eğitim ve sosyal projelere ilişkin' protokol de imzalandı. Vali Kıraç, Başbakan Erdoğan'ın huzurunda, işadamı Salih İşgören ile 4 protokolün imzalandığını ifade ederek, İşgören'in bugüne dek İzmir'de eğitim, sağlık ve sosyal kalkınma alanlarında yaptığı hayır işlerinin toplamının 210 milyon lirayı aştığını kaydetti.

Toplantıya Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Ulaştırma Bakanı Binalı Yıldırım, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Nükhet Hotar Göksel, Hüseyin Tanrıverdi, eski TBMM Başkanı ve Manisa Milletvekili Bülent Arınç, İzmir Valisi Cahit Kıraç, AK Parti'nin İzmir Büyükşehir Belediyesi başkan adayı ve İzmir Milletvekili Taha Aksoy ile çok sayıda davetli katıldı.

Başbakan Erdoğan, programın ardından özel ''ATA'' uçağıyla saat 21.35'te İzmir'den ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*