Başbakan adayı Muhammed Şubeyr

  • Giriş : 12.11.2006 / 00:00:00

İslam Online'a açıklama yapan Hamas liderlerinden Dr. Nizar Rayan, Filistin Devlet Başkanı Abbbas ve Haniye'nin önerilen isimler arasından Şubeyr'in ismini başbakan adayı olarak seçtiklerini ifade etti

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Şubeyr, Gazze'deki İslam Üniversitesi'nin rektörü. Hamas'a yakın olmakla birlikte, Hamas Örgütü içinde yer alan bir isim değil. 1946 doğumlu olan Muhammed Şubeyr, Mısır'daki İskenderiye Üniversitesi'nde Eczacılık bölümünden mezun oldu, ardından ABD'deki West Virginia Üniversitesi'nde doktora yaptı.
Hamas, başbakan adayı olarak, Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a, aralarında Şubeyr'in de bulunduğu 4 isim önermişti. Bunlardan biri, daha önce İslam Üniversitesi Mühendislik Bölümü dekanlığı yapan, Uluslararası Filistin Üniversitesi kurucularından Zahir Khail. Khail, en fazla şans tanınanlar arasında yer alıyor.
Diğer adaylardan biri, halihazırdaki Filistin hükümetinin Sağlık Bakanı Dr. Besim Naim, diğeri de Dr. Halid El Hindi olarak verilmişti.
Filistin ulusal birlik hükümetinin başbakan adaylarının hepsi Gazze Şeridi'nden. Hamas'ın, başbakanın Gazze Şeridi'nden olmasında ısrarlı olduğu da belirtiliyor. İsmail Haniye'nin ismi yeni Filistin hükümeti adayları arasında yer almadı. Haniye'nin kendisi de Filistin halkına uygulanan ekonomik ambargonun kalkması için görevini bırakabileceğini söylemişti.

ZAHAR: “HAMAS, İSRAİL'İ ASLA TANIMAYACAK”

Öte yandan, Filistin Dışişleri Bakanı Mahmud Zahar, Hamas'ın asla İsrail'i tanımadığını ve tanımayacağını yineledi.
Zahar, Londra'da yayımlanan Eş Şark el Awsat gazetesine yaptığı açıklamada, İsrail'in Filistin toprakları üzerinde tek metrekare hakkı olmadığını belirterek, ”Burası kutsal bir toprak. Filistinliler'in ya da Araplar'ın malı değil. Bu topraklar, dünyadaki tüm Müslümanların malı” diye konuştu.
Zahar, Filistin topraklarının her parçası özgürlüğe kavuştuğunda, her Filistinli ve müslümanın gelme hakkının olacağını da kaydetti.
Filistinliler'in dönüş haklarından asla vazgeçmeyeceklerini belirten Zahar İsrail'in 2005 Ağustos'unda Yahudi yerleşimlerini boşaltarak, Gazze'den çekilmesini “önemli bir tarihi olay” olarak niteledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious