Başbakan: AKP sadece dindar insanların partisi değil

Başbakan: AKP sadece dindar insanların partisi değil.12608
  • Giriş : 04.05.2008 / 22:35:00
  • Güncelleme : 04.05.2008 / 22:37:50

Başbakan Erdoğan: "AK Parti Türkiye demokrasisi ile İslam dünyası için bir ilham kaynağıdır"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "AK Parti'nin sadece dindar insanların değil, ortalama Türk'ün partisi olduğunu" söyledi ve "Türkiye, demokrasisi ile İslam dünyası için bir ilham kaynağıdır" dedi.

Erdoğan, Amerikan Newsweek dergisi muhabiri Owen Matthews'un sorularını yanıtladı.

AK Parti'nin kapatma davasıyla ilgili olarak Anayasa Mahkemesine savunmasını sunduğu günün sabahı Erdoğan'ın Newsweek dergisinin sorularını yanıtladığı belirtilen söyleşinin başında, kapatma davası hatırlatılarak, "Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen yaz büyük üstünlük elde edilen seçim zaferine rağmen siyasi hayatı için mücadele veriyor" yorumuna yer verildi.

Başbakan Erdoğan, "İslam ve modernlik bir arada var olabilir mi?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Türkiye, İslam, demokrasi, laiklik ve modernlik arasında bir denge sağlayarak, insanların hiçbir zaman başarılamayacağını söyledikleri bir şeyi başardı. (Hükümetimiz) dindar bir insanın laiklik fikrini koruyabileceğini gösteriyor. Batıda AK Parti, her zaman 'kökleri İslam'a dayalı' bir parti olarak gösteriliyor. Bu, doğru değil. AK Parti, sadece dindar insanların partisi değil, biz ortalama Türk'ün partisiyiz. Etnik milliyetçiliğe, bölgesel milliyetçiliğe ve dini şovenizme kesinlikle karşıyız. Türkiye, demokrasisi ile İslam dünyasının geri kalanı için bir ilham kaynağıdır."

Erdoğan, bir başka soru üzerine, ne politikacıların, ne de İslam bilginlerinin "İslam'ın modernleşmesine ilişkin tartışmalara" girme haklarının bulunduğunu, ancak Müslümanların modern toplumdaki yeri ve modern hayata katkıları konusunda konuşabileceklerini ifade etti. Başbakan Erdoğan, "Örneğin, bugün Türkiye'de AK Parti, kadınların siyasi hayatta aktif bir rol oynayabilmeleri için en iyi yoldur. En fazla kadın milletvekili sayısı bizde" dedi.

"Bu kadar liberal bir görüşünüz varsa, neden çok İslamcı olmak iddiasıyla aleyhinizde dava açıldı?" sorusuna Erdoğan, konunun yargıda olduğunu, yorumda bulunamayacağını söyledi.

Başbakan Erdoğan, "Hayatınız boyunca Türkiye'deki dini tavırlar nasıl değişti?" sorusuna da, dini kuralların değişmediği, ancak insanların dine yaklaşımlarında değişiklik olduğu yanıtını verdi.

İmar kanunundaki değişikliklikler, Van'daki Akdamar kilisenin restorasyonu ve Vakıflar Yasası gibi örnekler veren Erdoğan, muhabirin "Ancak Heybeliada'daki Ruhban Okulunu açmadınız" sözlerine üzerine, şunları kaydetti:

"Bu bir eğitim sorunu, dini bir sorun değil. Yunanistan ile, Batı Trakya'daki Türklerin eğitimi gibi bazı ortak sorunları çözmeliyiz. Bu sorunların yakında üstesinden geleceğimizi umuyoruz."

Türkiye'nin, İsrail ve Suriye arasındaki müzakereleri kolaylaştırmadaki rolünün sorulması üzerine ise Başbakan Erdoğan, 40 yıl boyunca Türkiye'nin Suriye ile diplomatik ilişkilerinin olmadığını belirtti ve AK Parti iktidara geldiğinde bu ilişkileri normalleştirmeye karar verdiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan, "İsrail'in İran'a saldırmak istediğine inanıyor musunuz?" yönündeki son soruya ise şu yanıtı verdi:

"Bir politikacı için başka ülkelerin niyetlerine ilişkin konuşmak büyük bir hatadadır. Ancak böyle bir şeyin olmasını görmek istemem."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious