Başbakan Baykal'a cevap vermedi

  • Giriş : 02.12.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, Baykal'ın ''Erdoğan'a karşıyım'' sözlerine cevap vermeyi gerekli görmedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda basına yansıyan "Ben Tayyip Erdoğan'ın eşinin başı örtülü diye Emine Erdoğan'a karşı değilim, ben Tayyip Erdoğan'a karşıyım" sözlerinin hatırlatılması üzerine, "Bu soruya cevap vermeyi gerekli bulmuyorum" dedi.
İran'a yapacağı ziyaret öncesi Esenboğa Havaalanı'nda bir basın açıklaması yapan Erdoğan, Deniz Baykal'ın Cumhurbaşkanlık seçimi için Emine Erdoğan'ın başörtüsü dolayısıyla değil, Erdoğan'ın kendisine karşı olduğu için Cumhurbaşkanı olmasını istemediğini dile getirmesinin kendisine hatırlatılması üzerine "Bu soruya cevap vermeyi gereksiz buluyorum" diyerek yanıtladı.

İran'daki temaslarının Ortadoğu için hayırlı gelişmelere vesile olacağını ifade eden Erdoğan, "İran'la aramızdaki ikili ilişkileri tekrar gözden geçirme, mevcut durumu ve gelecekte neler yapabileceklerimizi değerlendireceğiz. Ayrıca bölgesel gelişmeleri değerlendirme fırsatı bulacağız." dedi.

Erdoğan, 'Kadim ihtilafların' coğrafyası diye nitelediği Ortadoğu'daki gelişmelerin hem Türkiye hem İran'ı çok yakından ilgilendirdiğini kaydetti. Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti: "Biz müreffeh ve barış içinde bir Ortadoğu istiyoruz. Bu ziyaretin umuyorum ki bütün bölge ülekelerinin ortak yararına olacağına inanıyorum. Ülkelerimiz bölgede refah ve istikrarın güçlenmesinde önemli roller oynayacaktır. İstikrardan da hem Türkiye hem İran kazançlı çıkacaktır. Görüşmemiz bölge için son derece faydalı olacaktır."

İran'ın Nükleer Enerji faaliyetleri ile ilgili soruyu cevaplayan Başbakan, "Bu konudaki tavrımız açık ve nettir. Temel bir konsensusun temin edilsin, her hangi kriz çıkartacak bir adım atılmasın istiyoruz. Şimdiye kadar da böyle olmuştur." dedi.

İran'dan geçen yıl 1 milyon turistin geldiğini hatırlatan Erdoğan, bu yıl Türkiye'ye gelen İranlı turist sayısının 1 milyonu geçeceğini umduklarını aktardı.

"İran'la olan ticaret hacmimiz her geçen gün daha da büyüyor" diyen Erdoğan, İran'la 10 milyar dolarlık bir ticaret hacminin gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious