"Başbakan bu filmden korkmasın!"

  • Giriş : 20.11.2008 / 16:31:00

Ata Demirer ve Vildan Atasever'in başrolündeki 'Osmanlı Cumhuriyeti' filmini yazıp yöneten Gani Müjde, filmde günümüzden politik gönderme olmadığını belirterek, 'Başbakan korkmasın gelsin' mesajını verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cüneyt Özdemir'in CNNTürk'te yayınlanan beşNbirK programına katılan 'Osmanlı Cumhuriyeti' filminin yönetmeni ve senaristi Gani Müjde ile oyuncu Sümer Tilmaç filmi anlattılar.

"Film tabii ki eğlenceli, ama aynı zamanda da yer yer kroşe çaktığımız oluyor. Bugüne dair politik göndermeler var. Avrupa Birliği var, Amerikan mandası var. Aslında filmde bugüne ait olan şeyler var, ama bugüne ait olmayan çok fazla şey de var" diyen Gani Müjde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı da filmin Ankara galasına davet ederek şöyle konuştu:

"Güncel politik gönderme yok. Hani Tayyip Erdoğan seyredecekse diye söylüyorum korkmasın. Ankara galasına gelebilir. Çünkü güncel herhangi bir göndermem yok. Çünkü şunu düşünüyorum, inşallah politik ömürleri uzun olur tabii, böyle şeyleri dilemem kimse için, ama 30 sene sonra bu film izlendiğinde belki bazı politikacılarımızı hatırlamıyor olabilirler. Filmler her zaman hatırlanır. O yüzden bugüne ait bir gönderme yapmadım."

Benim hayalimi sorgulayamazlar ki

Gani Müjde, film henüz çıkmadan Atatürk ile ilgili gelen tepkileri de eleştirerek, "Bu filmde yaptığım her şey zaten benim hayalim. Hiçbirinizin gerçeği değil demek istiyorum onlara. Benim hayalimdeki şeyi 'Niye böyle yaptın?' diye sorgulayamazsın ki.. Ben bir belgesel çekmiyorum ki... Belgeselci değilim. Bambaşka bir şey bu" diye konuştu.

Sümer Tilmaç da Gani Müjde'nin sözlerini destekleyerek, "Bence biraz işi karıştıranlar entelektüeller. Vatandaş yapılandan çok mutlu ve memnun. Seyirci anlamında memnun da diğer tarafta yapamayan arkadaşlarımızın biraz tuhaflığı oluyor burada" dedi.

Sarayı vermeselerdi Gürcistan'da çekecektim

Kültür Bakanı Ertuğrul Günay olmasa Topkapı Sarayı'nda çekim yapamayacaklarını anlatan Gani Müjde, Gürcistan'da yapmayı dahi düşündüğünü ancak o sırada savaşın patladığını belirtti. Müjde, "Oradaki binaları kullanacaktım. Osmanlı filmini nerede çekeceğim ben, tabii ki sarayda çekeceğim, muhallebicide mi çekecektim" ifadesini kullandı.

Sezen Aksu gelince yağmur kesildi

Bir sahnede Sezen Aksu'yu da oynatan Gani Müjde, Aksu'nun sete geldiğinde yaşadıkları ilginç bir olayı şöyle aktardı:

"Tek düşüncem yağmur yağıyor o kesilsin istiyordum. Sezen gelene kadar yağmur yağdı. 'Merak etme kesilir' dedi, makyajını yaptı, indi arabadan, yağmur kesildi. Çektik sahneyi, arabaya bindi, tekrar başladı! Sonra biz brandayla başladık. Ata'yla ikimiz denizciyiz ya tahminler yaptık durduk. Gerçekten çok güzel bir geceydi bizim için. Sezen Aksu'nun hep orada olmasını isterdim."

Çocuklarıma güzel bir miras bıraktım

Gani Müjde, filmini izledikten sonra hissettiklerini de şöyle aktardı:

"İnsanlar beğenir mi beğenmez mi, kaç kişi gelir falan bunlar gerçekten umurumda değil. Şunu söyledim; Çocuklarıma çok güzel bir miras bıraktım."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*