Başbakan bu kez doğru söyledi!

  • Giriş : 20.09.2006 / 00:00:00

Ağar: "Lübnan'da İtalyan'ı Amerikalı'sı varsa Türk de olmalı; Başbakan bu kez doğru söyledi" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye'nin bulunduğu çoğrafyada hiç bir zaman neme lazımcı bir anlayış içinde olamayacağını söyleyen DYP Doğru Yol Partisi (DYP) Genel Başkanı Mehmet Ağar, Lübnan'da İtalyanı, Amerikalısı varsa Türk'ün de olması gerektiğini, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu kez doğru söylediğini belirtti.

Doğru Yol Partisi Genel Başkanı Mehmet Ağar, İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği tarafından Crowne Plaza'da düzenlenen "Yeniden Şekillendirilmeye Çalışılan Bir Dünyada Türkiye" konulu toplantıya katıldı. Burada işadamlarına seslenen Ağar, Başbakan Erdoğan'ın bazı konularda doğru sözler sarfettiğini belirtti. Başbakan Erdoğan'ın, "Biz bu coğrafyada neme lazımcı olamayız." sözüne sonuna kadar katıldığını ve desteklediğini kaydeden Genel Başkan Ağar, "Hangimiz Lübnan'da Beyrut'ta yaşanan olayları kabul edebiliriz. Fransa, İtalya, ABD oradaysa biz de Lübnan'da olmalıyız. Ama orada olma kararının sahibi biz olalım. Türkiye, Lübnan'a komutan olarak gitmeli." dedi. Hükümetin Lübnan'a asker gönderme kararı almasının üzerinden 20 gün geçtiğini ancak hala asker gönderemediğini dile getiren Ağar, "Tezkere çıkalı 20 gün oldu ancak asker gönderemiyoruz. Çünkü kararın alındığı temel karargahta yoksunuz. Ne olduğunu, riskleri bilmiyorsunuz. Türkiye'ye getirisi ne bilmiyorsunuz. Böyle olunca bir heyet gider bir heyet gelir. Daha da çok giderler. Türkiye böyle yönetilemez." yorumunda bulundu.

Türkiye'nin öncelikli birinci meselesinin hala Güney Doğu sorunu olduğunu da ileri süren Ağar, yaşanan terör olaylarının eskiye göre daha az olmasına rağmen son dönemde toplumda giderek daha büyük yaralar açtığını ve toplumun bu tür olaylara karşı tahammülünün kalmadığını vurguladı. Bu topraklarda doğup büyüyenlerin kendi topraklarına düşman olmaması gerektiğinin altını çizen Ağar, kimsenin silah alıp doğup büyüdüğü topraklara karşı dağa çıkmaması gerektiğini, çıkanların ikna edilerek indirilmesi gerektiğini, bütün çabalara rağmen inmeyenlerle ise hukuk dilinden yanıt verilmesi gerektiğini bildirerek, artık Türkiye'nin mücadelesini dışa doğru yapması gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin kendi içindeki meseleyi dışarıda çözemeyeceğini öne süren DYG Genel Başkanı Ağar, PKK ile mücadele için oluşturulan bir takım koordinatörlük makamlarının yanlış bir uygulama olduğunu savundu. Ağar, "Sanki bugüne kadar ABD ile hiç işbirliği yapılmamış gibi gösterilmesi yanlıştır. Türkiye bu konuda zengin tecrübelere sahiptir." şeklinde konuştu.

Konuşmasında cumhuriyet, demokrasi, milli ve manevi değerlerin ortak olduğunu ve hiçbir siyasi partinin bunları kendi zimmetine giçiremeyeceğini de belirten Ağar, siyasette herkesin kendine göre bir değeri eline aldığını ve onun üzerinden oy toplamaya çalıştığını, ancak artık buna tahammüllerinin olmadığını belirti. Ağar, "Cumhuyiret, demokrasi, milli ve manevi değerlerimizin hepsi, ortak değerlerimiz. Kimse birbirinden daha Müslüman, daha laik, daha Atatürkçü değil, cumhuriyetçi değil. Reel hayat üzerinden siyaset yapmalıyız, ortak değerler hepimizin." diye konuştu.

Hükümetin ekonomi politikalarını da eleştiren Ağar, vergi, sosyal dönüşüm, hukuk ve adalet alanlarında reform yapılmadığnı, hala bürokrasi etkinliğinin yıkılmadığına dikkat çekti. Ağar, sanayicinin, KOBİ'lerin giderek eridiğini de sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious