Başbakan çözüm istiyor

  • Giriş : 19.07.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, Kıbrıs’ta BM nezninde bir çözüm istediklerini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile saat 14.30’da Cumhurbaşkanlığı’nda bir görüşme yaptı.

Yaklaşık 2 saat süren görüşmeye Erdoğan’la birlikte beraberindeki heyet de katıldı. Erdoğan-Talat buluşmasında heyetler arası görüşme de gerçekleştirildi. Erdoğan ve Talat, toplantı sonrası ortak bir basın açıklaması yaptı.

KKTC’deki temasları hakkında bilgi veren Erdoğan, ziyaretleri sırasında KKTC yetkilileri ile Kıbrıs konusundaki son gelişmeleri değerlendirme fırsatı bulduklarını belirtti. Erdoğan, "Kıbrıs Türkünün Türkiye’yi her zaman yanında bulacağını" vurguladığı konuşmasında Kıbrıs’ta Birleşmiş Milletler (BM) nezninde bir çözüm arzuladıklarını ifade etti. Başbakan Erdoğan, "Bizim arzumuz, ısrarımız şudur; Dünya şu ana kadar KKTC’ye uygulanan izolasyonu kaldırmalıdır ki bizler de üzerimize düşeni yerine getirelim. Şu ana kadar bizler her şeyi yaptık, barışa yönelik elimizden gelen destekleri verdik, bundan sonra da vermeye hazırız.’’ dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ’’Türkiye, bugüne kadar nasıl Kuzey Kıbrıs’ın yanında yer aldıysa, bundan sonra da yine kardeş KKTC’nin yanında bütün varlığıyla yer almaya devam edecek’’ dedi. Erdoğan Kıbrıs Türk halkının barış ve özgürlük bayramını da kutladı.

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da basın toplantısındaki konuşmasında, "Kıbrıs sorununun adil, iki kesimli, iki bölgeli, siyasi eşitliğe dayanan bir zeminde, Annan planı çerçevesinde çözülmesinden yana olduklarını" ifade etti. İyi niyetli çalıştıklarını söyleyen Talat, Kıbrıs Rım kesiminin ve Rum yetkililerin de iyi niyetle Kıbrıs Türk halkı tarafından uzatılan barış elini tutmasını istedi. Talat ayrıca, Türkiye’nin KKTC’ye desteğinin sürdüğünü ve bundan sonra da süreceğinden emin olduklarını belirtti. Talat, Türkiye Başbakanı Erdoğan’ın barış planını desteklediğini birinci ağızdan dile getirdiğini, Yunanistan ve Rum taraflarının da bunu yapması gerektiğini ifade etti.

Başbakan Erdoğan, Talat ile görüşmesinin ardından KKTC eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı ofisinde ziyaret etti. Görüşme devam ediyor. Başbakan Erdoğan akşam saatlerinde de Cumhurbaşkanlığı’ndaki yemeğe katılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious