Başbakan; 'Cumhurbaşkanı olsan ne yazar!'

  • Giriş : 16.03.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, doktorların kutsal bir görevi yerine getirdiğini belirterek, "Doktorluk mesleğinin güzelliğini ne olur kaybettirmeyelim. Herşey dünyada kalır. Hiçbir mal gitmiyor öbür tarafa." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Erdoğan, tüm makamların geçici olduğuna işaret ederek, "Cumhurbaşkanı olsan ne yazar, Başbakan olsan ne yazar, Vali olsan, Belediye Başkanı olsan ne yazar? Hepimiz oraya gideceğiz. Ama giderken, Baki'nin dediği gibi 'Baki kalan bu kubbede hoş bir sada imiş meğer' dedirtebiliyorsak mesele budur." dedi.
Başbakan Erdoğan, 14 Mart Tıp Bayramı kutlamaları çerçevesinde İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'nün My Showland'de düzenlediği törene katıldı. Tıp alanında bağışlarda bulunan hayırseverlere ve başarılı doktorlara plaket veren Erdoğan öncesinde ise bir konuşma yaptı.

Erdoğan konuşmasında, dünyadaki herşeyin gelip geçici olduğuna dikkat çekerek önemli olanın insanlara yapılan yardımlar olduğunu söyledi. Doktorluk mesleğinin de güzelliğine işaret eden Erdoğan, bu özelliğin kaybettirmemelerini istedi.

Erdoğan, "Herşey dünyada kalır. Hiçbiri gitmiyor öbür tarafa. Çünkü doktor için de ölüm mukadder, doktor olmayan için de ölüm mukadder. Bunun değişmesi mümkün mü? Ona da gelecek sıra, bana da gelecek. Makamlar da bu işe engel geğil. Cumhurbaşkanı olsan ne yazar, Başbakan olsan ne yazar, Vali olsan, Belediye Başkanı olsan ne yazar? Hepimiz oraya gideceğiz. Ama giderken, Baki'nin dediği gibi 'Baki kalan bu kubbede hoş bir sada imiş meğer' dedirtebiliyorsak mesele budur." ifadelerini kullandı.

Başbakan Erdoğan, gündemi meşgul eden doktorlara zorunlu hizmet uygulaması ile ilgili hususa da dikkat çekti. Erdoğan, Anayasa Mahkemesi'nin almış olduğu kararın uygulanacağını belirtti. Erdoğan, şunları söyledi; "Doğu'ya, Güneydoğu'ya, Doğu Karadeniz'e hatta İç Anadolu'ya gitmeyen doktorlar var. İşte bu bizi farklı düşündürdü. Dedik ki; bunu sözleşmeli mantığı ile çözeriz. Ama maalesef olmadı. Yeniden mecburi hizmete dönmek istedik. Anayasa Mahkemesi kararını verdi. Şimdi mecburi hizmetle tekrar bu bölgelere nasılki askerimiz gidiyorsa, polisimiz gidiyorsa, öğretmenimiz gidiyorsa, şimdi doktorlarımızı da oralara göndereceğiz. Çünkü bana 'Başbakan'ım burada bir tane pratisyen doktor yok. Pratisyen var uzman yok, cerrah yok.' diyorlar. Gittiğimiz her yerde vatandaşlarımız ağlıyor. 'Ben buradan Erzurum'a, Van'a nasıl gideceğim, param yok ki' diyor."

Sağlık Bakanı Recep Akdağ da, yeni uygulanacak bir hizmetten bahsetti. Akdağ, hava ambulans hizmetinin artık 112 Hızır Acil Servisi'ne ekleneceğini kaydetti. Akdağ, bu yıl sonundan itibaren hava ambulans sistemine başlanacağını açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious