Başbakan'dan ABD'ye çağrı

Başbakan'dan ABD'ye çağrı.10097
  • Giriş : 17.02.2018 / 08:48:00

Başbakan Binali Yıldırım, Amerika Birleşik Devletleri'ne çağrıda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'un Türkiye ziyareti bile Türk-ABD ilişkilerini yumuşatamadı. Konuya ilişkin Başbakan Binali Yıldırım'dan açıklama geldi.

Yıldırım, “Sahadakilerle siyasettekiler ayrı telden çalıyor. Bizim muhatabımız siyasiler. Sahadaki yanlışlara, ilişkilerimizi zehirleyen yanlış tutumlara son vermeleri gerekir” dedi

Başbakan, uçakta aralarında Habertürk Gazetesi Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir’in de bulunduğu gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Binali Yıldırım, Belarus- Almanya yolunda uçakta beraberindeki gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yıldırım’ın açıklamaları ve sorulara yanıtları şöyle:

"ABD NE İSTİYOR?"

Keşke biz de bilebilsek; onu soruyoruz. Ne yapmak istediklerine bir karar verseler... Biz, ne istediğimizi biliyoruz. Evirmeden çevirmeden net şekilde diyoruz ki; kardeşim, bizim hudutlarımızın ötesinde bir terör devleti oluşumuna asla tahammülümüz olmaz. Öyle bir maceradan vazgeçin. Bu aklı size kim veriyorsa size iyilik etmiyor. Bu milleti, bu ulusu yeterince tanıyamamışsınız. Bu millet burada bir şer kuşağı, terör devleti oluşmasına izin vermez. Bu terör faaliyeti içinde olanlar Kürtlerin hakkını savunduklarını iddia ediyorlar ama uygulamalarının öyle olmadığını görüyoruz. Orada Kürtlere, Araplara, Türkmenlere zulüm ediyorlar. Çocuklara zorla silah veriyorlar, terör faaliyeti içerisine sokuyorlar. Kadınlarına ve mallarına el koyuyorlar.

Suriye’de 800 kilometrelik bölümde oldu bitti ile Amerika’ya DEAŞ’ı yok edeceği hikâyesini anlatarak; orada çok büyük bir sindirme harekâtı yapıyorlar. Bunlar ABD’ye, “Biz burada sizin için, İsrail için bir güvence olabiliriz; bizi destekleyin” demişler. “Burada bir oluşum yapalım, Suriye’yi de Türkiye’yi de kontrol edersiniz; hem İran’a karşı eliniz güçlenir” diye bir proje, senaryo hazırlanmış. Bu proje üzerinden yola çıkmışlar ama kılavuzları yanlış. Terör örgütü ile gelecek projesi yapılabilir mi? Bunlar terör örgütü, işi gücü öldürmek. ABD’nin bunları muhatap alması akla ziyan bir iştir. Yıllarca NATO’da ortak olacağız. Biz NATO’nun sınırlarını koruyoruz, onlar da NATO sınırlarına karşı bir terör faaliyetine girişiyorlar. Kiminle? Diğer NATO üyesi ülke ile. İzahı mümkün değil.

ABD’NİN YANITI:

Efendim, “Bu bir mecburiyet, bir tercih değil” diyorlar. Ne mecburiyeti kardeşim? DEAŞ’ı yok etmek için buna niye mecbursun? Fırat Kalkanı’nda biz 3 bin 600 DEAŞ’lıyı etkisiz hale getirdik. Gerçek anlamda DEAŞ mücadelesini biz verdik. Bir tek Münbiç’te de kaldınız, çıkarmadınız PKK’lıları. Orayı da boşu boşuna işgal ettiniz.

UYUM YOK:

(Mattis’in sözleri) Bir kere bunların kendi içlerinde bir uyum yok. İstihbarat komisyonu raporları diyor ki: “Bu YPG, PKK’nın Suriye şubesidir.” Bunların hain olduğunu ABD’deki bir kurum kabul ediyor. Savunma bakanı çıkmış diyor ki: “Bunları birbirine vurduracağız.” Herhalde bizi hiçbir şeyden anlamıyor sanıyorlar ya da ne yaptıklarından haberleri yok. Birisi “Erzurum dağları kar ile boran”, diğeri “Çarşambayı sel aldı” diyor. Sahadakilerle siyasettekiler ayrı telden çalıyor; sıkıntı burada. Muhatabımız siyasiler. Amerikan yönetiminin iradesini ortaya koymasının zamanıdır. Sahadaki yanlışlara, ilişkilerimizi zehirleyen yanlış tutumlara son vermeleri gerekir.

YAĞMACILAR VAR:

* (ABD ile model ortaklık geride kalmış gibi görünüyor. Türkiye yeni bir yol mu çiziyor?) Türkiye yerli yerinde duruyor. Etrafta bir sürü yağmacı var. (İncirlik ve Kürecik kapatılır mı?) ABD ile NATO’da üyeyiz. Burada 50 senedir askeri varlıkları var, ticari ilişkilerimiz var. Bu tip işler bir süreçtir. Yani hemen aklımıza geldi, şunu yapalım, bunu yapalım, yok. Biz sonuna kadar ABD’nin bu yanlıştan dönmesini ümit ediyoruz. ABD’nin orta-uzun vadeli geleceğinin teröristlerle olmayacağını görmesini istiyoruz. Görürse kendi kazanır, görmezse biz bir şey kaybetmeyiz. Biz yerimizdeyiz. Biz hudutlarımızı koruruz, ABD’ye rağmen de terörle mücadele yaparız. Biraz daha bizi meşgul edebilir. Diyelim ki tüm bunlar olmadı, o zaman oturur ne yapacağımızın kararını veririz. Bizim duygusal davranarak hızlı bir şekilde hareket etmemize gerek yok.

"STK’LARDA VE SİYASETTE ÇOK SESLİLİK LAZIM"

* (Meslek birlikleriyle ilgili çalışma) Çok seslilik her zaman iyidir. ST K’larda ve siyasette çok seslilik lazım. Sadece siyasetin demokratikleşmesi, yönetim erklerinin demokratikleşmesi yetmiyor, bu alanda da böyle bir reforma ihtiyaç var. Bunların farklı uygulamaları var. Halbuki amaçları hedefleri aynı, farklı zamanlarda farklı düzenlemelerle değişik kurumlarla ilişkilendirilmiş, değişik kaynakları oluşmuş. Bir yerde bir tane kuruluyor, bir başkası kurulamıyor. Bunları hep tarattım. Yurtdışındaki uygulamalara baktım. Taslak çalışması tamamlandı. Bakanlar Kurulu’nda görüşeceğiz; sektörden görüş alıp Meclis gündemine getireceğiz.

HABERTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*