'Başbakan Danıştay dosyasından elini çeksin'

  • Giriş : 31.05.2006 / 00:00:00

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, yargı tarafından sürdürülmesi gereken soruşturmaya hükümetin el koyduğunu savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TBMM'de bir basın toplantısı düzenleyen Kemal Anadol, hükümetin Danıştay'a yapılan saldırının gerçek nedenini gizleyebilmek için 'saldırıyı derin devlet yaptı, askerler yaptı' izlenimini yaymaya çalıştığını savunarak, "Hükümet saldırıdaki sorumluluğunu gizlemeye çalışıyor. Adeta zentinyağı gibi üste çıkmaya çalışıyor" dedi. Yargı kararlarının eleştirilebileceğini ancak Başbakan Erdoğan'ın Danıştay 2. Dairesi'nin türban kararını eleştirmekten öteye geçerek, bu kararı kınadığını söylediğini, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün ise kararın tehlikeli olduğunu söylediğini hatırlatan Kemal Anadol, "Bataklıkta açan zehirli bir çiçek... Bataklığı bu hale getiren nedir? Ortam, AK Parti'nin ikitdarda olduğu dönemde hazırladığı ortam içinde bu hale geldi. Ortamı bu hele getiren, bizzat hükümetin başındaki Başbakan ve bakanların açıklamasıdır" diye konuştu.

Danıştay'a yapılan saldırıyı gerçekleştiren sanığın, saldırıyı türban kararı nedeniyle yaptığını itiraf etmesine rağmen hükümetin bir dezenformasyonla, bilgi kirliliğiyle kamuoyonu yanlış yöne yönlendirmeye çalıştığını ileri süren Kemal Anadol, "Sanık itiraf etmesine rağmen, hükümet, 'Hayır, senin tetiği neden çektiğini biz biliriz' anlayışı içinde eylemin sebebi konusunda toplumu yanıltma, manipüle etme, şaşırtma çabası içinde" diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Danıştay saldırısıyla ilgili toplumu ikna edemeyince yeni yanıltmalara yöneldiğini belirten Kemal Anadol, "Soruşturma safhası bitti. Sanık cezaevinde, savcı iddianamesini hazırlayacak ve yargılama başlayacak ama hükümet bir türlü elini çekmiyor bu dosyadan. Sen Başbakan mısın savcı mısın? Elini bu dosyadan çeksin Başbakan. Çünkü açıkça suç işliyor, Anayasa'nın 138. maddesini ihlal ediyor. Başbakan hakkında yargıya müdahale ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuyoruz. Yargıya bu kadar pervasızca müdahele eden bir Başbakan Cumhuriyet tarihinde hiç görülmemiştir" şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan için suç duyurusunda bulunduklarını ifade eden Kemal Anadol, Başbakan hakkından yasal işlem yapılması ve dokunulmazlığının kaldırılması için fezleke hazırlanması gerektiğini söyledi. Anadol, bir soru üzerine suç duyurusu için bizzat savcılığa başvuru yapılacağını, yaptığı açıklamanın basında yer almasıyla suç duruyusunun yapılmış olacağını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious