'Başbakan dava açmasaydı hatırım kalırdı'

  • Giriş : 14.06.2006 / 00:00:00

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, Denizli'de yaptığı konuşmada 'yalancı' dediği için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisi hakkında dava açtığını belirterek, ''Dava açmasaydı, hatırım kalırdı'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın, kendisinin sorduğu sorulara yalan cevap verdiği ifade eden Mumcu, "Türkiye Cumhuriyeti'nin Maliye Bakanı yalancıdır" dedi. Mumcu, Başbakan Erdoğan'ın Galataport ihalesiyle bağlantılı olarak Ofer ailesiyle görüşüp görüşmediğinin sorulması üzerine, Oferlerle görüşmediğini söylediğini, ancak çok geçmeden kendi sözlerini yalanlamak zorunda kaldığını belirterek, "Recep Tayyip Erdoğan, halkının gözünün içine baka baka yalan söyleyen ilk Başbakan'dır. Yani Başbakan yalancıdır" dedi. Mumcu, "Başbakan bu sözlerim için de dava açmazsa hatırım kalır" diye konuştu.

İhale tezgahlamanın Başbakan'a kadar ulaştığını savunan Mumcu, "Milletvekillerinin, bakanlarının, belediye başkanlarının huzurunda, bir ihaleyi falanca kişiye tezgahlamayı talimat veren Başbakan'ı, cesareti varsa bu sözlerimi yalanlamaya davet ediyorum" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan'a, "Cesaretin varsa benimle bir göz göze gel, milletin önünde bir konuşalım" diyerek canlı yayında karşı karşıya gelme çağrısında bulunan Erkan Mumcu, "Öyle derviş kılığında milletin en samimi din duygularını köküne kadar sömür, ama milletin, yetimin rızkını çal, çalınmasına alet ol. Yok öyle yağma" şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın, Almanya gezisi sırasında 'yeşil sermaye' konusunda şikayetini dile getiren bir vatandaşa 'sahtekar' dediğini ifade eden Erkan Mumcu, Benim vatandaşıma kim 'sahtekar' diyorsa, sahtekarın danişkası odur'' diye konuştu.

TBMM'de grup kurdukları dönemde, CHP ile AK Parti'nin anlaşarak, Anavatan Partisi'nin alacağı siyasi parti yardımının kaldırıldığını öne süren Mumcu, hakettikleri paraların Maliye Bakanlığı tarafından kendisine ödenmemesi nedeniyle mahkemeye başvurduklarını ve davaları kazandıklarını kaydetti.


Mahkeme kararlarına rağmen paranın kendilerine ödenmemesi halinde Maliye Bakanlığı bürokratları hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını ifade eden Mumcu, ''Sizin göreviniz, siyasi otoritenin emrine uymak değil, hukukun emrine uymaktır. Eğer 24 saat içinde hukukun gereğini uygulamazsanız suç duyurusunda bulunacağım. Devletin bürokratlarının cezalandırılmasını istemem. Son kez uyarıyorum. Bugüne kadar parasız pulsuz geldik. Olsa fena mı olurdu. Biz de sesimizi daha fazla duyuracak imkanlar bulabilirdik. Başta Baykal'ın canı sağ olsun. Milletin karşısına çıkıp, nasıl demokrasiyi savunacak merak ediyorum''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious