Başbakan dava sonucu hakkında konuştu

Başbakan dava sonucu hakkında konuştu.13932
  • Giriş : 30.07.2008 / 21:56:00
  • Güncelleme : 30.07.2008 / 22:47:20

Başbakan Erdoğan parti genel merkezinde kameralar karşısında şu konuşmayı yaptı:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Anayasa Mahkemesi partimiz hakkında kapatılma istemiyle açılan davayı bugün karara bağladı. Gerekçeli karar henüz yayınlanmamış olduğundan ilk değerlendirmeme paylaşmak istiyorum.

Anayasa Mahkemesinin kararı ile Türkiye önünündeki belirsizlik tamamen kapanmıştır. AK Parti kurulları olarak bu sıkıntılı süreci milletimize bedel ödetmeyecek şekilde yönettik.

Mahkeme sefaati kendi mecraında yürürken AK Parti olarak toplumsal barışa dönüştürmek için bir fırsat olarak tayin ettik. Sürecin siyasi ekonomik ve sosyal boyutlarının olacağını biliyorduk. Bu sürecin siyasi ekonomik sonuçlarını şimdiden öngörerek ülkenin ortak menfaatlerinini istikrar ve huzurunu korumak da siyaset kurumunun görevidir.

Dolaştığımız Anadolunun birçok yerinde bunu hissediyorduk. Doğabilecek sıkıntılara kayıtsız kalınamayacğı gerçeğine azami özön gösterdik.

Hiçbir zaman laikliğin odağı olmayan AK Parti bundan sonra da Cumhuriyetin kazanımlarını korumaya devam edecektir. Bundan sonraki dönemdede kazanan hukuk sistemi, demokrasi ve siyasi ve ekonomik istikrarımız olacaktır.

Türkiye'nin böyle bir daha krize sürüklenmemek için siyasiler başta olmak üzere herkese her kuruma sorumluluk düşmektedir. Bu kararla sadece AK Parti değil Türkiye de büyük bir haksızlıktan kurtulmuştur. Türkiye büyük bir haksız ithamdan kurtulmuştur.

İnanıyorum ki demokrasimiz ve hukuk sistemimiz güçlenerek çıkmayı başarmıştır. Türkiye bu kararla ciddi bir badireyi geride bırakmıştır. Ancak 14 Marttan buyana Türkiye çok önemli bir zaman kaybına uğramıştır. Üzerimize düşen görev bu açığı biran önce kapatmaktır.

Demokratik Laik ve Sosyal bir hukuk develeti olan Cumhuriyetimiz için durmak yok yola devam diyoruz. Bu yol Atatürkün işaret ettiğ çağdaşlaşma, milletimize hizmet etme yoludur. Bu yol Avrupa Birliği'ne tam üyelik yoludur. bu yoldan dönüş yoktur. Yayınlandığında gerekçeli kararı en iyi şekilde değerlendirecceğiz. Olması gereken ne ise onun etrafında çalışmamızı sürdüreceğiz. Milletimizi birlik ve bütünlük içinde ayrım gözetmeksizin hizmetemizi sürdüreceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Yolumuz bahtımız açık olsun. Herşey Türkiye için.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*