Başbakan Diyarbakır'da GAP eylem planını açıklıyor

Başbakan Diyarbakır'da GAP eylem planını açıklıyor.16873
  • Giriş : 27.05.2008 / 13:55:00

Erdoğan, Güneydoğu Anadolu bölgesi için yeni ekonomik eyelem planını açıklamak için Diyarbakır'da.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Erdoğan, Güneydoğu Anadolu bölgesi için yeni ekonomik eyelem planını açıklamak için Diyarbakır'da. Erdoğan, 'Türkiye için yeni bir milad ve dönüm noktası olacakıtr' dediği eylem planını açıklıyor.

İşte konuşmadan satırbaşları..

Türkiye’nin refah ve istikrarı için çok önemli bulduğum bir hamleyi başlatmak için geldik. Bu buluşmaya kabine arkadaşlarımızın yarısıyla Parti ayırt etmeksizin, işadamlarımızla, sivil toplum örgütlerimizle buraya geldik.

Güneydoğu Anadolu Projesi’yle ilgili ayrıntılı eylem planımızı tamamladık. Finansman kaynağımızı tamamladık. İşleri somut bir takvime bağladık. Bu projede ülkemizin talihini değiştirecek. Ve tarihe geçecek sonuçlar üretecektir.

Bölgenin refahı için çok önemli bir hamleyle start veriyoruz. Bu proje tarihe mal olacak önemli sonuçlar üretecektir. İşsizlikve göçten kurtaracak kurtuluş projeleridir. Bölücü terör örgütünün istismar ettiği sosyo-ekonomik yaralar bütünüyle kapanacaktır.

YENİ EYLEM PLANI MİLAT OLACAK

Yeni Eylem planımız Türkiye için yeni bir milat olacaktır. Fikirleriyle Eylem Planı'mızın olgunlaştırılmasına katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum. Bugüne kadar bölgeye yönelik birçok paketler ortaya atıldı. Bunların yanlış olduğunu düşünemeyiz. Bunlar sadece olması gerekenin bir bölümünü ortaya koyuyordu. Oysa önemli olan bir bütün olarak düşünebilmekti. Populist olarak netice almak imkansız. Bugün açıkladığımız proje, rapor değil. Takvimi belirlenmiş bir Eylem Planı'dır.

Kalkınmanın ve refahın temeli hiç kuşkusuz adalettir. Adaleti bütün ülkeye yaymakla yükümlüyüz. Her fırsatla vurguladığım olayı bir kez daha ifade etmek istiyoruz. Hedefimiz herkes için demokrasi ve özgürlüktür. Bizi birleştiren paydamız Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığıdır.

KİM BU CENNET VATANIN UĞRUNA OLMAZ Kİ FEDA?

Türkiye Cumhuriyeti demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir. Milletimizi, ülkemizi bir bütün olarak kucaklamak, 81 vilayetimizi bir görmek, birimiz için olanı hepimiz için istemek, herkes için refah ve özgürlük üretmektir amacımız.

Bu vatan toprakların biz bir ve bütünüz. O zaman ne diyoruz:

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
Şüheda fışkıracak toprağı sıksan, şüheda!
Canı, cananı, bütün varımı alsın da Huda,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.

Hep birlikte kaybetmemek için hep beraber kazanmak zorundayız. Onun için yolumuz açık geleceğimiz aydınlıktır. Herkes emin olsun aşamayacağımız hiç bir mesele yoktur. Bu topraklar elbette şaha kalkacaktır. Ülkenin tüm şehirlerindeki mayınlı alanları hep beraber el ele verip biz temizleyeceğiz. Bu ülkenin evlatlarını mayın döşemek suretiyle heba edenlerin hesabını benim milletim soracaktır. Ortak gelecek hedeflerinde hep birlikte kanatlanacağız. Bütün meselemiz vatandaşların arasında ayrım göstermeksizin ülkenin bütün insanlarını kazanmaktır.

MÜSAADENİZLE CEKETİ ÇIKRABİLİR MİYİN?

Konuşması sırasında sıcaktan etkilenen Başbakan Erdoğan, dinleyicilere, 'Müsaadenizle ceketimi çıkarabilir miyim?' diye sordu. olumlu cevap almasının ardından Erdoğan konuşmasına gömleğiyle devam etti.

GÜNEYDOĞUYA NEDEN YATIRIMCI GELMİYOR?

Güneydoğu'ya neden yatırımcı gelmediğini önce kendimize sormalıyız. Sivas'ın doğusuna geçemeyenler sizin derdinizi anlayamaz. Bugüne kadar gelmiş geçmiş liderlere bakın!

Kaç tanesi Sivas'ın doğusuna geçebildi? Bırakın SivasAnkara'nın dışına çıkamıyorlar. Oysa Partimiz Allah'a şükür 80 vilayetle halkımızla kucaklaşmayı başardı ve durmadan yola devam ediyor. Biz halkımızı seviyoruz. Halkımız da bizi seviyor. Biz kimseyi etnik ayrımcılık yaparak bölmedik. 'Yaradılanı yaradandan ötürü severiz.' Tekrar söylüyorum ortak paydamız Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığıdır. Kalkınmanın nimetlerini eşit ve adil şekilde dağıtmalıyız

STARGAZETE

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious