Başbakan doların fiyatını normal buldu

Başbakan doların fiyatını normal buldu.13468
  • Giriş : 12.10.2008 / 12:39:00

Başbakan Erdoğan "Doların 1.30 - 1.40 YTL olması çok yüksek değil" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Tayyip Erdoğan, ABD ve Avrupa'yı sarsan ekonomik krizin ardından döviz fiyatlarındaki artışı değerlendirirken, "Zaten ihracatçılar artmasını beklemiyorlar mıydı? Doların 1.300-1.400 olması çok yüksek değil" dedi.

AKP'nin önceki günkü MKYK toplantısı kriz tartışmasına sahne oldu. Birçok MKYK üyesi, "Bu iş başka şeye benzemez, çok dikkatli olmak lazım" diyerek krize ilişkin endişelerini dile getirdi. MKYK üyeleri, ekonomideki daralmanın zaten var olan işsizliği daha da arttırabileceğini söyledi. Erdoğan da, Türkiye'nin hem güçlü bir Merkez Bankası'na, hem de sağlam bir bankacılık sistemine sahip olduğunu belirterek, "Korkulacak bir şey yok, her şey kontrol altında, durumumuz gayet iyi, daha da iyi olacak, kimsenin endişesi olmasın" dedi.

Demek ki sağlam değillermiş

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren de, ABD ve Avrupa'da birbiri ardına çöken dev bankalarla ilgili, "Devasa bankalar çöktü ama demek ki bunlar sağlam bankalar değillermiş" dedi. Bu konuda uluslararası bazı değerlendirme kuruluşlarının raporlarından da örnekler veren Ekren, "Ama bizim bankalarımız sağlam, biz bu tür krizlere karşı hazırlıklıyız, bir sıkıntı yok" dedi. Ekren, ABD ve Avrupa'daki risklerin Türkiye'de olmadığını da belirterek, "bizim durumumuz onlarınki gibi değil" dedi. Her ülkeyi etkileyen küresel krizin Türkiye'ye de bazı etkilerinin olacağını belirten Ekren, "ekonomide daralmalar olabilir, ama bunun en önemli nedeni psikolojik" dedi. Ekren, bu psikolojinin önlenmesine çalıştıklarını da söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*