Başbakan düşen uçağın pilotunu suçladı

Başbakan düşen uçağın pilotunu suçladı.16861
  • Giriş : 22.08.2008 / 21:40:00

153 kişinin ölümüne yol açan kazanın görüntülerini izleyen Zapatero, değerlendirmesini yaptı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İspanya'nın başkenti Madrid'de meydana gelen ve 153 kişinin ölümüne yol açan uçak kazasıyla ilgili görüntüleri izleyen Başbakan Jose Luis Rodriguez Zapatero'nun, "pilot, kalkışta uçağı pistin sonuna kadar sürmüş ve gerekli olan normal yüksekliği elde edememiş" dediği belirtildi.

Kanarya Özerk Yönetim Başkanı Paulino Rivero, Başbakan Zapatero ile bugün yaptığı görüşmeyle ilgili basına yaptığı açıklamada, havaaalanı yer hizmetleri firması AENA'nın elinde bulunan görüntüleri izleyen Zapatero'nun kendisine "uçağın, kalkış anında pistin sonuna kadar gittiğini gördüğünü" açıkladı.

Görüntülerin kalitesinin çok kötü olduğu ve uçağın uzaktan görüldüğü de açıklanırken, uçağın motorunun alev aldığının da gözlenmediği ifade edildi.
Bu arada, Spanair hava yolu şirketinin sigorta anlaşmalarının çok iyi olduğu ve kazada ölenlere ve yaralananlara verilecek tazminatlar için Mapfre adlı sigorta şirketi ile görüşmelerin başlatıldığı bildirildi.

Kazada ölen 153 kişinin aileleri ise kendilerine resmi kaynaklardan bilgi verilmediğinden yakınırken, "Bizi kandırıyorlar, gerçeği, adaleti istiyoruz" dediler.
Aileler ortak hareket etmek için dernek kuracaklarını ve sonuna kadar gideceklerini belirtti. Bazı yolcuların, uçağın arızalı olduğu endişesiyle ilk piste çıktıktan sonra tekrardan hangara geri döndüğü sırada uçaktan inmek istediklerinin ortaya çıkmasından dolayı, aileler Spanair'i zorla yolcularını uçurmak istemekle de suçluyor.

Öte yandan, akşam saatlerine kadar 62 cesetteki DNA testinin tamamlaşmış olacağı ve yarından itibaren karşılaştırmanın yapılarak kimliklerin belirlenmesine başlanacağı açıklandı.

Kazada yaralanan 19 kişiden ise sadece 3'ünün durumunun ağır olduğu duyuruldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*