Başbakan Edoğan'ın adalet önceliği

Başbakan Edoğan'ın adalet önceliği.8599
  • Giriş : 04.01.2009 / 16:36:00

Antalya Yeni Adliye Binası'nın açılışında konuşan Başbakan Erdoğan, adaletin sağlanmadığı bir toplumda kalkınmadan, ilerlemeden gelişmeden söz edilemeyeceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,temel hak ve özgürlüklerin güvence altına alınmadığı, adaletin sağlanmadığı bir toplumda kalkınmadan, ilerlemeden gelişmeden söz edilemeyeceğini ifade ederek, ''Bildiğiniz gibi Türkiye Cumhuriyeti, Anayasamızda demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olarak tanımlanıyor. Bunun herhangi bir tanesini bir kenara koyamazsınız. Eğer bir tanesi eksik olursa Türkiye Cumhuriyeti Devleti noksan olur'' dedi.

Erdoğan, Antalya Yeni Adliye Binası'nın açılışı dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Antalya'nın, artık Türkiye'nin vitrini, dünyaya açılan bir kapısı olduğunu ifade ederek, Antalya'ya yakışan bir adliye binasının açılışını yaptıklarını söyledi.

Antalya'nın, dünyada marka bir şehir olması için çaba gösterdiklerini belirten Erdoğan, Antalya'nın yetersiz bir binadan daha modern bir adalet sarayına kavuşulduğunu dile getirdi.

Başbakan Erdoğan, 35 milyon Türk Lirasına mal olan adliye binasının kısa sürede tamamlandığını, bunun dışında da Antalya'nın ilçelerinin ihtiyacı olan adliye saraylarının yapıldığını söyledi.

Hükümet olarak, milletten aldıkları güçle yola devam ettiklerini vurgulayan Erdoğan, milletin değişim ve dönüşüm talepleri doğrultusunda, Türkiye'nin her yerini, her alanda ayağa kaldıracak adımları attıklarını ifade etti.

Göreve geldiklerinde hedeflerini ve vizyonlarını çok net ifade ettiklerini anlatan Erdoğan, ''Türkiye'yi muasır medeniyetler seviyesine çıkartıncaya kadar bıkmadan usanmadan, yorulmadan, medeniyet yürüyüşümüzü sürdüreceğiz '' dedi.

Türkiye'nin kronikleşmiş sorunlarını 6 yılda önemli ölçüde giderdiklerini ve çözüme kavuşturmanın gayreti içinde olduklarını dile getiren Erdoğan, yaptıkları çalışmalar sayesinde ''sorunları çığ gibi büyüyen bir Türkiye manzarasından, yatırımları çığ gibi büyüyen bir Türkiye'' tablosuna ulaşıldığını söyledi.

Ekonomisi küçülen, siyasi itibarı azalan, siyasi etkisi daralan bir Türkiye'den, her alanda büyüyen bölgesinde ve dünyada itibarı artan, etkisi her geçen gün gelişen bir Türkiye'ye ulaşıldığını kaydeden Başbakan Erdoğan, Türkiye'de güven ve istikrarı yeniden tesis ettiklerini bildirdi.

Millete 6 yıl önce ''Türkiye'yi eğitim, sağlık, adalet ve emniyet olmak üzerde 4 temel taş üzeride büyütecekleri'' sözünü verdiklerini ifade eden Erdoğan, Türkiye'nin bu alanlarda çok büyük mesafeler kat ettiğini anlattı.

-''DAHA YÜRÜYECEK ÇOK YOLUMUZ VAR''-

Göreve geldiklerden bu yana yargının modernizasyonu, yargıya ilişkin özlük hakları ve araç-gereç ihtiyaçlarını karşılama gibi konularda hiçbir dönemle kıyaslanmayacak bir atılım yaptıklarını anlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ben Anadolu'da adliyenin hangi şartlarda çalıştığını iyi bilirim. Çünkü Türkiye'yi çok dolaşan bir Başbakanım. Bugün geldiğimiz nokta, geleceğin Türkiyesi için bir başlangıç. Elde ettiğimiz başarılarla, attığımız temellerle yaptığımız yatırımlarla, gerçekleştirdiğimiz dev projelerle yüzüncü kuruluş yıl dönümünde hedeflerine ulaşılmış bir ülke olamanın hazırlıklarını yapıyoruz. Amacımız Türkiye'yi 2023 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün belirlediği çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine çıkarmak, daha ileri noktalara taşımaktır. Daha yürüyecek çok uzun yolumuz, yapacak çok işimiz var.''

Devletin varlık sebebinin millete hizmet olduğunu vurgulayan Erdoğan, ''İnsanı yücelt ki devlet yücelsin'' anlayışıyla heyecanlarını kaybetmeden elde ettikleri kazanımların daha fazlasını ilave etmek için bu sorumlulukla hareket ettiklerini dile getirdi.

-ADALETİ YOK SAYMAK...-

İnsanları mutlu ve müreffeh bir geleceğe taşımak için kamu hizmetlerini Türkiye'nin her köşesine kaliteli ve hızlı bir şekilde götürmenin birinci öncelikleri olduğunu vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bunu da hakkaniyete riayet ederek, sosyal hukuk devlet ilkesine sımsıkı bağlı kalarak, adalete zerre miktarınca sapmadan sürdürüyoruz, sürdüreceğiz. Şunu açık yüreklilikle ifade ediyorum. İnsanların huzur ve mutluluğunu yalnızca alım gücünü yükselterek sağlamak mümkün değil. Bir ülkede demokratik değerler yerleşmemişse, bir ülkenin adalet terazisindeki denge sağlanmamışsa oradaki ekonomik, siyasi ve sosyal yaraların tümüyle sarılmasına imkan yoktur. Yakın bir zamanda bunu gördük. Adaleti, insan haklarını, özgürlükleri, hiçe sayan ülkeler toplumsal çöküşün eşiğine geldi. Biliyoruz ve inanıyoruz ki adalet mülkün temeli olduğu kadar, sosyal barışın refah ve istikrarın sürdürülebilir ilerleme ve gelişmenin de olmazsa olmaz şartıdır.

Temel hak ve özgürlüklerin güvence altına alınmadığı, adaletin sağlanmadığı bir toplumda kalkınmadan, ilerlemeden gelişmeden söz edemeyiz. Bildiğiniz gibi Türkiye Cumhuriyeti, Anayasamızda demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olarak tanımlanıyor. Bunun herhangi bir tanesini bir kenara koyamazsınız. Eğer bir tanesi eksik olursa Türkiye Cumhuriyeti Devleti noksan olur. Biz işte o mükemmel devlet anlayışıyla demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olmanın özellikleri ile ülkemizi inşa etmenin gayreti içerisindeyiz.

Devleti bu 4 temel niteliğini asla bir birinden ayırmayacağız. Bu 4 temel nitelik bir birini tamamlayan özeliklere sahip bunlardan birini ötekine feda edemeyiz. Aralarında bir öncelik sıralamasına gidemeyiz. Onun için diyorum ki Cumhuriyetimizin bu temel değerlerini her türlü sosyal ve siyasi tartışmanın üzerinde tutmalıyız. Cumhuriyetimize de demokrasimize de laiklik anlayışına da sosyal devlete de hukuk devleti anlayışına da Anayasamızda ifadesini bulduğu şekliyle ruhu ve lafzıyla birlikte sahip çıkmalıyız.''

Adalet terazisinin doğru tartmasının yanı sıra önemli olan bir hususun da adaletin gecikmemesi olduğunu kaydeden Erdoğan, özellike yardımcı personel noktasında dile getirilen sıkıntılarını giderilmesi için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini söyledi.

''Geciken adaletin adalet olmadığına' inandığını ifade eden Erdoğan, bunun için fiziki imkanların yanı sıra iç donanımlarında buna göre yapılması gerektiğine inandığını dile getirdi.

Adaletin hızlı çalışması için üzerelerine düşen görevi yerine getireceklerini kaydeden Başbakan Erdoğan, ''Türk adaletine, hakimlerimize, savcılarımıza buralarda görev yapanlara yakışır adalet saraylarını hamdolsun inşa ediyoruz'' dedi.

Bu amaçla, 2003 yılında bu yana toplam 111 adalet sarayını tamamlayarak hizmete açtıklarını bildiren Erdoğan, 62 adalet sarayı ile ilgili çalışmaların yoğun bir şekilde sürdüğünü belirterek, hizmet binasının hayırlı olmasını diledi.
Başbakan Erdoğan, binanın yapımında emeği geçenlere teşekkür ederek, plaket sundu ve binada incelemede bulundu.

Açılışta, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ve diğer yetkililer de hazır bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*