Başbakan Erdoğan, 2012 için iddialar da bulundu!

  • Giriş : 03.05.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2012 yılında milli geliri 10 bin dolar seviyesine çıkaracaklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan'a Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Adalet Bakanı Cemil Çiçek de eşlik etti.

Başbakan il kongresinin yapıldığı Atatürük Stadı'na girdiğinde yaklaşık 13 bin kişi tarafından büyük bir coşku ile ayakta karşılandı.

Ahmet Aydın'ın tek aday olarak çıktığı kongrede konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, son 3 yıldır Türkiye'nin büyüme ortalamasının yüzde 8 olduğunu kaydetti.

Milli gelirin 360 milyar doları aştığını belirten Erdoğan kişi başına milli gelirin 5 bin dolar seviyesine ulaştığını kaydetti. 2012'ni sonunda milli gelirde 10 bin doları yakalamayı hedeflediklerini belirten Erdoğan, Türkiye'yi dünyanın ilk 10 ülkesi arasına sokacaklarını söyledi.

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin dış dünya karşısında itibarını yitirmiş bir krizler ülkesi devr aldıklarını belirterek, "Borç batağındaydı. Bu borçların en önemlisi halkımıza karşı olan borçlardı. 14.5 katrilyon nema adı altında borç vardı. Bu parayı hortumculara ödediler. Bu parayı şimdi AK Parti iktidarı ödüyor. Şu ana kadar 12.5 katrilyonu ödedik. Kalan 2 katrilyonu da Haziran ayında ödeyip bitiriyoruz." dedi.

İmar Bankası mağdurlarının devletten alacağı 8.5 katrilyon liranın da 6.5 katrilyonu ödendi. Ocak 2007'ye kadar tamamen temizliyoruz." ifadelerini kullanan Başbakan Erdoğan, "Bu paralar yatırıma dönüşseydi benim ülkemin 4 bir tarafı imar edilmiş olacaktı." şeklinde konuştu.

Hükümetin hortumculukla mücadele etmesi ile bu paraların ödendiğinin altını çizen Erdoğan, eski yönetimlerin günah ve hatalarını kendilerinin ödediğini söyledi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı istifaya davet eden partililere "Bırakın yerinde kalmasında fayda var" diye yanıt verdi. Erdoğan, Merkez Bankası'nın kasasında göreve geldiklerinde 26 milyar dolar para bulunduğunu, şu anda Merkez Bankası'nın kasasında 62 milyar dolar para bulunduğunu kaydetti.

Başbakan Erdoğan konuşmasında ülkedeki eğitim alanında yaptıkları hizmetlere de değinerek, ilköğretimde çocukların kitaplarını ücretsiz olarak sıraların üzerinde bulduğunun altını çizdi.

Erdoğan, önümüzdeki yıllardan itibaren liselerin kitaplarını da sıralarının üzerine koyacaklarını vurguladı. 'Haydi kızlar okula' kampanyası ile kadın erkek ayrımı yapmaksızın eğitimi yapacaklarını belirten Erdoğan, ilköğretimde erkek öğrencilere 18 milyon, kız öğrencilere 22 milyon lira hibe yaptıklarının altını çizdi.

Bu paraların annelere verildiğini ifade eden Erdoğan verilen paraların yerini bulmasını istediğini belirtti. Üniversite öğrencilerine burs olarak verilen 45 milyon lirayı da 130 milyon TL'ye çıkardıklarını sözlerine ekleyen Başbakan Erdoğan Adıyaman'da 551 derslik yaptırdıklarını, Türkiye genelinde de 75 bin derslik yapıldığını vurguladı.

ADSL bağlantısının 385 okul ve kuruma ulaştırıldığının altını çizen Erdoğan Adıyaman'ın bütün okullarına bilgisayarların getirildiğini söyledi. Erdoğan, Adıyaman Üniversitesi'nin hayırlı olmasını diledi.

İktidarları döneminde sağlık alanında yapkıtları hizmetlere de değinen Başbakan Erdoğan Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastaneler ile SSK hastanelerinin birleşmesine hayal olarak bakıldığını ancak işin bilenin, kılıcın da kuşananın olduğunu kaydetti.

SSK'lıların da serbest eczanelerden ilaç alma imkanı bulduğunu belirten Erdoğan, Yeşil Kartlı'nın da ilacını almaya başladığını söyledi. Sağlıkta mecburi atamalara geçildiğini ifade eden Erdoğıan 900 kadar doktorun ataması yapılmamısına rağmen yerlerine gitmediğini ifade ederek, bu doktorların yerlerine gitmesini istedi.

Bütün köylerin yolu ve suyunun önümnüzdeki yılın sonuna kadar tamamlanacağının altını çizen Başbakan Erdoğan, bu yıl sadece köylere ayrılan paranın 31 trilyon lira olduğunu kaydetti.

Besni ile Gölbaşı'nın OSB kamulaştırma paralarının çıktığının müjdesini de veren Erdoğan, Sanko ve Gaziantep Sanayi Odası Başkanı'na teşekkür etti. Tütün üreticilerin 2006 ve 2007'de tekelle sözleşme yapması için yasal düzenleme yapıldığının altını çizen Erdoğan, bugünün dünden daha iyi olup olmadığını staddı dolduran kadınlara sordu.

Erdoğan kongrenin Adıyamanlı'nın talebi ile stadyumda yapıldığını belirterek, aynı talebin Diyarbakır'dan da geldiğini ve pazar günü Diyarbakır stadyumunda kongre yapacaklarını söyledi. AK Parti'nin milletin kendisinin kurduğunu ifade eden Erdoğan, 2007 genel seçimleri ile bu kongrelerle moral depolayacaklarını söyledi. Erdoğan Adıyamanspor'un bir üst lige çıkmasını da kutladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious