Başbakan Erdoğan, 21 fabrikanın açılışını yapacak

  • Giriş : 05.05.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Pazar günü gideceği Diyarbakır'da birlik beraberlik mesajının yanı sıra 21 fabrikanın açılışını yaparak bölgeye yönelik ekonomik paketi açıklayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ankara'da Doğu ve Güneydoğu Anadolu işadamlarını geçen hafta başbakanlıkta kabul ederek birlik beraberlik mesajı veren Erdoğan'ın Türkiye'deki gerilimi yükselten 4 terörüstün cenazesi sonrası çıkan olaylardan sonra Diyarbakır'a gelmesi ayrı bir önem arzediyor.

Erdoğan'ın Diyarbakır'da "Ülkenin birliğine bütünlüğüne ve hükümetin sağladığı istikrara yönelik provokasyon" olarak tanımladığı son olaylarla ilgili mesajlar vermesi bekleniyor.

Erdoğan'ın bu kez "Kürt sorunu" tanımı çerçevesinde 'daha çok özgürlük, demokrasi' söylemleri yerine, "Teröre kesinlikle taviz yok. Huzuru, güvenliği, iç barışı bozdurmayacağız." yolunda bir üslup kullanacağı belirtiliyor.

Erdoğan, Diyarbakır'da organize sanayi bölgesinde gerçekleştirilen 21 fabrikanın açılışını da büyük bir törenle gerçekleştirerek. Erdoğan'ın gelişinden dolayı Kuzey Irak'a gitmekten vazgeçen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in havaalanına gelerek Başbakan Erdoğan'ı karşılaması ve fabrika açılışları sırasında kendisine eşlik etmesi bekleniyor.

Hükümet, terör olayları nedeniyle ekonomik açıdan giderek gerileyen Doğu ve Güneydoğu illerine yönelik yeni bir bölgesel teşvik paketi hazırlıyor. Başbakan Tayyip Erdoğan, talimatını verdiği yeni ekonomik paketin başlıklarını Pazar günü gideceği Diyarbakır'da açıklayacak. Hazırlıkları devam eden pakete göre sanayiye yatkın illere yatırım teşvikleri, hayvancılığa uygun illere ise özel hayvancılık teşvikleri verilecek.

Mevcut teşviklerden bugüne kadar yeterince yararlanamayan Doğu ve Güneydoğu illerinde yatırım yapan işadamlarından 10 yıl boyunca vergi alınmaması üzerinde duruluyor. Doğu Anadolu illerinde kış turizmine yönelik yatırımlara özel teşvikler verilecek.

Başbakan'ın Diyarbakır'a gelmeden bölge işadamlarıyla görüşerek sorunları dinlemesinin önemine dikkat çeken Güneydoğu Sanayici İşadamları Derneği (GÜNSİAD) Şah İsmal Bedirhanoğlu, gezinin son derece olumlu olacağını söyledi.

Bu gezide bir takım somut açıklamalar ve adımların atılmasını beklediklerini anlatan Bedirhanoğlu, "Olaylar çıkarılarak bir yerlere gelinemez. Toplum olarak her türlü şiddetin karşısında olmamız gerekiyor. Problemler demokrasi ile çözülür. Olaylar bahane edilerek de antidemokratik uygulamaların getirilmemesi gerekiyor. Bölgenin kalkınması ekonomiden geçiyor." dedi.

Yaşanan olaylarla bölge ekonomisinin 10 yıl geri gittiğini bu sebeple Başbakan'ın gezisini önemli bulduklarını dile getiren Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Alican Ebedinoğlu, Başbakana sundukları raporda bölge ekonomisinin önemli bir kesimini oluşturan esnaf ve sanatkarların çok ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunu anlattıklarını kaydetti.

Devletin bölgeye pozitif ayrımcılık yapması gerektiğini vurgulayan Ebedinoğlu, "Diğer bölgelerden farklı bir gözle bakılmalı. Bölgeye yatırım için vergi, enerji, SSK, BağKur primi konularında kolaylık sağlanmalı. Aksi halde bölgemiz huzur, güven ve istikrar ortamına kavuşamayacak. Bu sorunlar her zaman devam edecek." diye konuştu.


ŞEHİRDE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTIRILDI


Diyarbakır'da 4 teröristin gömülmesinin ardından çıkan ve 11 kişinin ölümüne neden olan olaylar sırasında eylemleri yönetip yönlendiren ve kendilerine 'Amed (Diyarbakır) Halk İnsiyatifi' adını veren gurubun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı kente gelmemesi konusunda uyarması, emniyeti harekete geçirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın pazar günü Diyarbakır'a gelecek olmasından dolayı güvenlik önlemleri artırıldı. Emniyet, polisin haftasonu izinlerini kaldırırken, AK Parti'nin il kongresinde polis tam kadro çalışacak. Kongrenin Atatürk Stadında yapılacak olmasından dolayı Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'ne çevre illerden de takviye yapılacak.

Bir haftadır sabah ve akşam olmak üzere 2 kez uygulama yapan emniyet, bu uygulamalarda çok sayıda tabanca ve aranan şahıs ele geçirdi. Şehir giriş çıkışlarında polis kontrollerini sıklaştırırken, Diyarbakır'ın belli merkezlerinde, kimi otobüs duraklarında ve ilçe otogarında da sivil polisler görev yapıyor.

AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığı tarafından kongre dolayısıyla bilbordlara asılan Başbakan Erdoğan'ın afişlerini siyaha boyayan 'Amed (Diyarbakır) Halk İnsiyatifi'ne yönelik de emniyet geniş çaplı bir çalışma başlattı.

Terör örgütü PKK'nın da Erdoğan'ın gelmesi halinde halkı eylem yapmaya çağırması, emniyetin 'Amed (Diyarbakır) Halk İnsiyatifi'nin elebaşlarına yönelik operasyon yapmasına sebep oldu. Bir aksiliğe meydan vermemek için emniyet, bu guruba göz açtırmıyor. Küçük çaplı protestoların olma ihtimaline karşılık Başbakan Erdoğan'ın geliş düzergahında geniş güvenlik önlemi alınacak.

İl kongresinin yapılacağı Atatürk Stadı'nın çevresinde bulunan binalara Özel Hareket Polisi'nden keskin nişancılar yerleştirilecek. Havadan ise helikopterle Özel Harekat güvenlik uçuşu gerçekleştirecek.

Kongrenin statta yapılacak olmasından dolayı, emniyet canlı bomba ihtimaline karşılık da teyakuzzda olacak. Kongre girişinde vatandaşlar tek tek 'x-ray' cihazından geçirilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious