Başbakan Erdoğan, 367 şartı kararını eleştirdi

Başbakan Erdoğan,  367 şartı kararını eleştirdi.7096
  • Giriş : 01.07.2007 / 14:24:00
  • Güncelleme : 01.07.2007 / 14:45:14

Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecini tıkayan 367 şartı kararını eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Erdoğan, “367'yi istediler. Şimdi görev sizin. Madem onlar istiyor, bu kez 467'yi verelim” dedi. MHP liderine de yüklenen Başbakan, “Şimdi diyorlar ki, idam edin. Madem ki yapabiliyordun, o zaman idam vardı sen niye yapmadın” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin Kayseri'de düzenlediği mitingde, Cumhurbaşkanlığı seçiminde yapılan yanlışları anlattı. CHP'nin hiçbir zaman tek başına iktidar olamadığını hatırlatan Erdoğan, “Bundan sonra da olamayacaktır” dedi. “Türkiye, seninle gurur duyuyor” sloganlarıyla sık sık konuşması kesilen Başbakan Erdoğan'ın, Kayseri'deki konuşmasında önemli bölümleri şöyle:

İŞTE CUMHUR, İŞTE HALK: İşte cumhur, işte halk, işte millet. Bu meydandan taşan muhabbet gösteriyor ki, sizler zaten kararınızı vermişsiniz. Sadece Kayseri'nin geleceği için değil, aynı zamanda Türkiye'nin istikbali için de bir kaar vermişsiniz. Kararınız bugünden hayırlı olsun.

BAYKAL'A 'ADAY OL' DEDİM: AK Parti kimi aday gösterecek diye aylarca tartıştılar, konuştular. Ama onlar tartışırken, biz işimize bakıyorduk. Çünkü Türkiye'nin kaybedecek bir tek günü, saati yok diyorduk. Muhalefet partileri tarihte eşi görülmemiş şekilde, sembolik de olsa aday bile gösteremediler. Baykal'a dedim ki, gel aday ol. Olamadı. Ben aday filan olmadığım halde durmadan hakaret etti. Çünkü kimliğinin gereği oydu.

ABDULLAH BEY'E SALDIRDILAR: Abdullah bey'i aday gösterdik. Aday gösterdikten sonra bütün şiddetiyle Abdullah Bey'e saldırmaya başladılar. O ana kadar bana, aday ortaya çıkınca Abdullah Bey'e. Demek ki, biz onların istediği zaman aday ortaya koysaydık Türkiye sadece bunların hakaretiyle meşgul olacaktı. Biz bunları tanırız, biliriz. Bunların, huzurdan yana arayışları olmamıştır.

CHP İKTİDAR OLAMAYACAK: Kalkınmaktan yana bir dertleri olmamıştır. Her zaman gerilim politikalarından beslendiler, hakaret ederek güç toplamaya çalıştılar. Ama benim halkım bunları çok iyi tanıyor. Onun için CHP bu ülkede hiçbir zaman tek başına iktidar olamamıştır, olamayacaktır. Tek partili dönem hariç, çok partili dönemde hiçbir zaman olamadılar.

MİLLETTEN KAÇIYORLAR: Merhum Özal, Sayın Demirel, Sayın Sezer, üçü de Cumhurbaşkanı seçimi yaşadı. Biz, anayasa mı değiştirdik? Aynı anayasayla seçim yaptık. Niye değişti bu kural? Sayın Gül, merhum Özal'dan daha az oy mu aldı? Hepsinden daha fazla aldığı halde, seçim aynı Anayasa'ya göre yapıldığı halde acaba niçin alavere dalavere yaptılar. Kayserililerin hesabı iyidir, 357, 263'den fazla değil mi? 244'den de fazla. “400, 400” O zaman, durmak yok, yola devam.

MİLLİ İRADEYE TAHAMMÜL YOK: Onların tahammül edemediği, Abdullah Gül ya da AK Parti değildir. Milli iradedir, demokratik iradedir. Milletin tercihleridir. Milletin ta kendisidir. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir diyoruz. Hadi millete, bundan da kaçıyorlar. Olmaz diyorlar. Niye olmaz? Maalesef kaçıyorlar. Bizi iyi takip edin, izlemeye devam edin. Önümüzde daha çok açıklayacağımız şeyler olacak. Bunları da göreceğiz. Çünkü milletten kaçanları milletim affetmeyecektir. Bir tek oyunuzu bile zayi etmeyeceksiniz.

YÜZ İSTER YÜZ: Burası 25. il. 25 ile gittim. Diğerleri gidemezler. Onların toplam yapacakları miting, bu sayıyı bulmaz. Yüz ister yüz. Nasıl çıkacaklar halkın karşısına. Bu yürek işi. Cek cak diyecekler. Ama biz size cek cak demiyoruz, yaptık, yapıyoruz diyoruz. Ve durmak yok, yola devam diyoruz. Aramıza ayrımcılık sokmak isteyenler var. Fitne fesat tohumları ekmek isteyenler var.

SEN İDAM ETSEYDİN: AB'nin kararını beyefendiler uyguladı. Şimdi diyorlar ki, idam edin. Bütün bunlar geçmiş, Anaya değişiklikleri yapılmış. Madem ki yapabiliyordun, o zaman idam vardı sen niye yapmadın, niye geciktirdin? Şimdi hukuk devletinin başbakanı olarak bizden hukuksuzluğu isteyemezsin. Biz, hukuk içinde hareket etmeye mecburuz.

ŞEHİTLER ÖLÜ DEĞİL, DİRİDİR: Bizim cenazeleremizde, bizim dinimizde cenaze namazında bağırmak, çağırmak olmaz. Sessizlik vardır. Bağırma çağırma işleri başkalarına ait, bize değil. Şehidimize saygısızlık yapıyorlar. 99'da bunu yaptılar, oradan bir şeyler elde ederiz diye, şimdi yine yaparız da bir şeyler elde ederiz diye yine bu yola tevessül ediyorlar. Şehitimizin bir damla kanını 550 milletvekiline değişmeyiz. Çünkü biz biliyoruz ki, şehitlik, en yüce makamdır. Onlar asla ölü değildirler, diridirler. Ve onlara saygımızı sürekli sürdürdük, sürdürmeye devam ederiz.

TERÖRLE MÜCADELE SÜRECEK: Terörle mücadelemiz sonuna kadar aynı kararlılıkla devam edecektir. Türkiye'de sıfır terör hiçbir zaman olmamıştır. En düşük olduğu zamanda bile bizler 50 civarında maalesef şehit verdik. Koalisyonları döneminde bölücü terör söszde ateşkes ilan etmişti. Şimdi onlar, o dönemi biz başarılıydık diye yutturmaya çalışıyor. Bunları kimse yutmuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious