Başbakan Erdoğan, AB Büyükelçilerine 301 sözü verdi

Başbakan Erdoğan, AB Büyükelçilerine 301 sözü verdi.9396
  • Giriş : 29.02.2008 / 23:30:00

Erdoğan, yeni anayasa taslağının kısa süre içerisinde tartışılmak üzere kamuoyuna sunulacağını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Erdoğan, AB Büyükelçilerine verdiği yemekte, sona eren sınır ötesi kara harekatına ilişkin sorularla karşılaşmadı ancak “sorunu çözmek için ne gibi önlemlerin alınacağı” ilişkin sorularla karşılaştı. Roj TV ve DHKP-C davası nedeniyle Danimarka ve Belçika’ya sitemde bulunan Erdoğan, PKK ile mücadelede AB başkentleri ile daha çok işbirliği beklentisini dile getirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlık Resmi Konutu’nda AB Büyükelçilerine verdiği akşam yemeğinde sınır ötesi harekatı ve geri çekilme kararını anlattı. Ancak Erdoğan’ın çok kapsamlı bilgi vermesi ve harekatın sona ermiş olması nedeniyle Büyükelçiler, bu konuda soru sormadı.

Büyükelçiler Erdoğan’a bundan sonra “sorunu çözmek için ne gibi önlemler alınacağı” ile ilgili sorularla karşılaşan Erdoğan, Güneydoğu’da yapılan yatırımlar, inşa edilen konutlar, okullar ve hastanelere ilişkin ayrıntılı veriler verdi. Kürtçe yayın yapacak bir tv kanalının açılacağına dikkat çeken Erdoğan'ın, bölgenin kalkınması için yapılan çalışmaların süreceğini belirtti ancak “siyasi ve ekonomik” önlemleri içeren bir paket hazırlandığı izlemini vermediği öğrenildi.

Erdoğan, PKK ile mücadele konusunda AB başkentlerinden işbirliği beklentilerine vurgu yaptı. Bu çerçevede Danimarka’ya Roj TV, Belçika’ya ise DHKP-C davası nedeniyle sitem etti.

AB Büyükelçilerinin adına söz alan Dönem Başkanı Slovenya Büyükelçisi Mitja Strukelj ise operasyon sırasında şehit olan askerlerin ailerine baş sağlığını diledi. Struelj’in AB Dönem Başkanlığının son açıklaması doğrultusunda bir konuşma yaptığı öğrenildi.

-301 YAKINDA DEĞİŞECEK-

Türban konusunun gündeme gelmediği yemek sırasında Erdoğan, yeni anayasa taslağının kısa bir süre içerisinde tartışılmak üzere kamuoyuna sunulacağını söyledi. AB’nin ısrarla değişmesini istediği TCK'nın 301. maddesinin yakında değişeceğini de belirten Erdoğan, Kıbrıs sorununa ilişkin olarak KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın BM Genel Sekreteri Ban Kin-Moon’a gönderdiği mektuba dikkat çekti ve bu konuda umutlu olduğu izlenimi verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious