Başbakan Erdoğan, başörtüsü karşıtlarına cevap verdi

Başbakan Erdoğan, başörtüsü karşıtlarına cevap verdi.8639
  • Giriş : 05.02.2008 / 12:38:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, grup toplantısında başörtüsü etrafında koparılan fırıtnalara cevap verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AYNI SENARYOLARI 1994'TE GÖRDÜM

Erdoğan, "eleştiri ve kaygıları katkı olarak görüyoruz. Bütün vatandaşlar yaşam biçimlerine saygı duyuyoruz. Koparılan fırtınalar yeni değil. Aynı senaryoları 1994'te İstanbul'da başkan olduğun zaman izledim. Yine aynı senaristler vardı. Neler demediler? Otobüslerden ayırdığımızı aşağı attığımızı söylediler" dedi.

İKİNCİ SOLİNGEN YAŞAMAK İSTEMİYORUZ

Partisi'nin TBMM'deki grubunda milletvekillerine seslenen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'nın Ludwigshafen kentinde, bir binada önceki gün akşam saatlerinde çıkan yangında 5'i çocuk 9 Türk'ün öldüğü, 24 kişinin yaralandığı yangının ardından ortaya atılan sabotaj iddialarının 15 yıl önce yaşanan Solingen faciasını hatırlattığını belirterek 'İkinci bir Solingen yaşamak istemiyoruz.' dedi.

Programının uygun olması halinde facia bölgesine gitmek istiyorum diyeb Erdoğan, Devlet Bakanı Sait Yazıcıoğlu ve emniyetten 4 uzmanın yangını inceleyecek ekibe katılacağını söyledi.

AK Parti Genel Başkanı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, terör örgütüne yönelik mücadelenin; siyasi, askeri, diplomatik, sosyal ve ekonomik alanlarda, aynı kararlılıkla süreceğini belirterek, ''Birlik ve beraberliğimize, toprak bütünlüğümüze, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğine yönelen bölücü terör tehdidini bertaraf etmek, bizim meşru doğal hakkımızdır'' dedi.

Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, terör örgütüne yönelik sınır ötesi harekata ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kuzey Irak'taki PKK hedeflerine yönelik operasyonların, belirlenen hedefler doğrultusunda devam ettiğini belirten Erdoğan, dün gece saat 03.00'ten itibaren Hava Kuvvetlerine bağlı savaş uçaklarının, Avaşin-Basyan ve Hakurk bölgelerinde tespit edilen terörist hedeflere yönelik çok başarılı bir harekat gerçekleştirdiğini anlattı.

Ağır kış şartlarında yapılan bu son harekatın da öncekiler gibi başarılı bir şekilde yürütüldüğünü ifade eden Erdoğan, bölücü terör örgütüne ait olduğu titizlikle tespit edilen çok sayıda hedefin vurulduğunu kaydetti.

''GENELKURMAY BAŞKANIMIZI KUTLUYORUM''

Başbakan Erdoğan, ''Bir kez daha bu harekatların planlama ve icrasında görev alan Genelkurmay Başkanımız başta olmak üzere kuvvet komutanları, kahraman pilotlarımız ve subayından erine askerlerimizi şahsım, hükümetim, milletim adına kutluyorum'' diye konuştu.

Bunların, Türkiye'nin terörle mücadele konusunda ne kadar kararlı ve ciddi olduğunu gösteren operasyonlar olduğunu bildiren Erdoğan, terör örgütünün, bu operasyonlarda ciddi zayiat verdiğini, haberleşme ve lojistik alt yapısının büyük darbe aldığını dile getirdi.

''Bu vesileyle tekrar vurgulamakta yarar görüyorum; terör örgütüne yönelik mücadelemiz siyasi, askeri, diplomatik, sosyal ve ekonomik, bütün alanlarda aynı kararlılıkla devam edecektir'' diyen Erdoğan, terörist faaliyetlerle Türkiye'nin birliğine, bütünlüğüne zarar verebileceklerini zannedenlerin büyük bir yanılgı içinde olduğunun, her geçen gün biraz daha net biçimde anlaşıldığını söyledi.

''BÖLGEDE HAYATI TEHDİT EDEN TERÖR ÖRGÜTÜ''

Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde yaşanan sosyo-ekonomik sıkıntıların büyük bir kısmının temelinde, bölgede hayatı tehdit etmekte olan terör örgütünün bulunduğuna işaret eden Erdoğan, şöyle devam etti:

''Bu tehdidin ortadan kalkmasıyla birlikte inanıyorum ki Türkiye, huzura kavuşacak, bu bölgelerde yatırımlar hızlanacak, bütün şehirlerimiz daha süratle kalkınacaktır. Biz, yıllar yılı terörün bedelini yoksullukla ödemiş bu bölgelerimizin en kısa zamanda Türkiye'nin değişim hızını yakalayacaklarına da samimiyetle inanıyoruz.

Girişimcilerin bir çoğu, özellikle bu bölgede yatırım yapmak isteyenler, maalesef buradaki güven tehdidi, terör eylemleri nedeniyle yatırım yapmaktan kaçıyorlar, yatırım yapmayı düşünmüyorlar. Bütün bunlara rağmen üzerlerine gidiyoruz, onlarla görüşüyoruz. Bu bölgeler, teşvik kapsamı içinde olduğu için, 'Böyle bir imkanı onlara seferber edelim' istiyoruz, ancak bu terör tehdidi buralardaki yatırımı asgariye indiriyor. Devlet olarak, hükümet olarak üstümüze düşen şu ana kadar sosyo ekonomik anlamda bütün adımları attık, altyapıyla ilgili yatırımları yaptık, yapıyoruz, yapacağız. Burada durmak yok. Eğitim, sağlık alanında bu bölgelerdeki yatırımlarımız devam ediyor. Ulaşım, otobanlar noktasında buralardaki çalışmalarımız aynı şekilde devam ediyor. 42 bini yakalayan toplu konut yatırımlarımız gerçekleşti. Batı da et kombinaları özelleştirilirken, bu bölgelerdeki tesisler özelleştirme kapsamından çıkarılarak, hayvancılığımızı teşvik ederek, vatandaşımızın kendi ayakları üzerinde durabilmesini ayrıca teşvik ediyoruz.

Her zaman ifade ettiğimiz gibi biz 70 milyon insanımızın, 81 vilayetimizin hükümetiyiz. Bu ülke insanının canına, birlik ve beraberliğine, mutluluk ve refahına kastedenlere de asla izin veremeyiz, vermeyeceğiz.''

''HEDEFİMİZ, TERÖR ÖRGÜTÜDÜR''

Başbakan Erdoğan, bu mücadelenin başarıya ulaşmasından sadece Türkiye'nin kazançlı çıkmayacağını ifade ederek, ''Başından beri söyledik; dost ve kardeş Irak'ın toprak bütünlüğünü, siyasi birliğini bugüne kadar hep destekledik, desteklemeye devam edeceğiz'' dedi.

Kardeş Irak halkının bir an önce huzur, refah ve istikrara kavuşmasını arzu ettiklerini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

''Bu konuda Türkiye olarak üzerimize düşeni de yaptığımıza inanıyorum. Silahlı Kuvvetlerimizin icra ettiği sınır ötesi harekatlarda da kardeş Irak halkının zarar görmemesi için her türlü tedbir alınmakta, buna azami dikkat ve özen gösterilmektedir.

Bizim hedefimiz, Irak'ın kuzeyinde konuşlanan terör örgütüdür, terör örgütüne ait kamplardır. Birlik ve beraberliğimize, toprak bütünlüğümüze, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğine yönelen bölücü terör tehdidini bertaraf etmek, bizim meşru, doğal hakkımızdır. Bu mücadelemizi, müttefikimiz ABD, Irak ve İran, buralarla da görüşerek sürdürmekteyiz. İşbirliği ve yakın çalışma içinde sürdürmekte de bundan sonra kararlıyız.''

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious