Başbakan Erdoğan, Behram Salih ile PKK'yı görüştü

Başbakan Erdoğan, Behram Salih ile PKK'yı görüştü.19545
  • Giriş : 13.06.2008 / 06:50:00
  • Güncelleme : 12.06.2008 / 23:58:53

PKK'ya karşı mücadelede işbirliğinin artırılması üzerinde durulduğu öğrenildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Irak Başbakan Yardımcısı Behram Salih arasındaki görüşmede, ikili ve diplomatik ilişkilerin geliştirilmesinin yanı sıra, ticaret hacminin ve özellikle PKK'ya karşı mücadelede işbirliğinin artırılması üzerinde durulduğu öğrenildi.
Erdoğan'ın, 3. Türk-Arap Ekonomi Forumuna katılan Salih ile görüşmesinde bu konulardaki irade karşılıklı tekrar teyit edilirken, Irak'taki Merkezi Hükümet ve tüm siyasi gruplarla diyaloğun sürdürülmesinin önemi vurgulandı.
Erdoğan'ın, Suriye Başbakanı Naci Itri'yle görüşmesinde ise iki ülke arasındaki ilişkiler ele alındı, özellikle ticari ilişkilerin geliştirilmesi, Orta Doğu Barış Süreci ve su meselesi görüşüldü. Görüşmelerde bütün konularda mutabakat sağlandı.

Filistin Başbakanı Selam Feyyad da görüşmelerinde İsrail-Filistin ilişkileri ve süreç hakkında bilgi verdiği Başbakan Erdoğan'dan iç barışın tesisi için yardım istedi.

Türkiye'nin Filistin'e elinden gelen yardımı yapmaya devam edeceğini söyleyen Erdoğan, Filistin'in kendi içinde birlik ve bütünlüğü mutlaka sağlaması gerektiğini ifade ederek, bu kapsamda Filistin'deki bütün grupların sorumlu davranması gerektiği üzerinde durdu.

Başbakan Erdoğan ile Somali Başbakanı Nur Hasan Hüseyin arasındaki ikili görüşmede de Konuk Başbakan Somali'deki iç siyasi durum hakkında bilgi vererek Erdoğan'dan yardım istedi.

Erdoğan da Somali'ye, eğitim başta olmak üzere her alanda yardımın sürdürüleceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious