Başbakan Erdoğan, dünya çocukları ile biraraya geldi

Başbakan Erdoğan, dünya çocukları ile biraraya geldi.65970
  • Giriş : 21.04.2008 / 13:04:00

Erdoğan, çocukların tek tek elini sıkarak, kısa süre onlarla sohbet etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dünya çocukları ile biraraya geldi. Erdoğan, çocukların tek tek elini sıkarak, kısa süre onlarla sohbet etti ve birer hediye sundu. Hediyeleşme töreni renkli görüntülere sahne oldu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 23 Nisan çocuk şenlikleri çerçevesinde 39 ülkenin temsilci çocuklarını kabul etti. Başbakanlık Yeni Bina'da gerçekleştirilen törene Devlet Bakanı Mehmet Aydın, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin de hazır bulundu.Başbakan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, 23 Nisan'ın Türk tarihi ve Türk milleti açısından büyük öneme sahip olduğunu belirterek, "Ankara'da Büyük Millet Meclisi'nin ilk toplantısını yaptığı bu önemli gün, Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edildi. Bu vesileyle dünyanın dört bir tarafından gelen çocukları takdire şayan bir dayanışma ve kaynaşma içinde görmekten memnuniyet duyuyorum" diye konuştu.

Dünyanın, barış, kardeşlik, dayanışma ve huzura her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğunu dile getiren Erdoğan, "Çocukların ortaya koyduğu bu güzel manzarının büyüklere de örnek olmasını diliyorum" dedi.

"Savaş, düşmanlık, acılar, korkular büyükler tarafından ortaya çıkarılmasına rağmen, kurbanları çocuklar oluyor" diyen Erdoğan, salondaki çocuklara, "Bu olumsuzlukların sona ermesi, sizlerin önümüzdeki dönemde bu amaca katkı yapması en büyük isteğimizdir" diye seslendi.


"ARAMIZDA OBEZİTE SORUNU YAŞAYAN YOK DEĞİL Mİ?"

Dünyanın kaynaklarının herkese insani hayat seviyesi sağlayacak kadar bol ve dengeli olduğunu söyleyen Erdoğan, ancak dağılımda adaletsizlikler yaşandığına dikkat çekti. Erdoğan, buradaki asıl sorunun ise duyarsızlık olduğunu vurguladı. Erdoğan, "Bütün insanların aynı zaman diliminde de olsa homojen bir gelişim süreci yaşamadığı ortada" şeklinde konuştu.

Salondaki çocuklara, "Aramızda obezite sorunu yaşayan yok değil mi?" diye soran Erdoğan, "Obezite yaşayan çocuklarla, açlıktan bir deri bir kemik kalmış çocukların aynı karedeki görüntüleri bizleri üzüyor" ifadesini kullandı. Erdoğan, herkesin dünyanın geleceğinin daha iyi olacağını ummak zorunda olduğunu söyleri. Erdoğan, sözlerini, tüm çocukların 23 Nisan'ını kutlayarak bitirdi.


FİLİSTİNLİ ÇOCUKLAR BARIŞ İÇİNDE YAŞAMAYI DİLEDİ

Erdoğan'ın konuşmasının ardından, tüm ülkeler tek tek anons edilerek, sahnede Başbakan Erdoğan'a hediyelerini sundu. Erdoğan da çocuklar ile sohbet ederek onlara birer tane Cross marka kalem hediye etti. Hediyeleşme sırasında renkli görüntüler de yaşandı. Erdoğan, Bulgaristan'dan gelen çocukları "Merhaba komşu" diyerek karşıladı.

Hırvatistan'dan gelen çocuklardan biri boynundaki kalp şeklindeki kolyeyi Başbakan Erdoğan'ın boynuna taktı. Bir süre kırmızı kalp şeklindeki kolye ile töreni sürdüren Erdoğan, ilerleyen dakikalarda görevlilerin uyarısı üzerine kolyeyi çıkararak diğer hediyelerin yanına bıraktı. Kırgızistan ve Tacikistanlı çocuklar Başbakan Erdoğan'a yöresel şapkalarını giydirdi.

Meksikalı çocuklar ise Başbakan Erdoğan'a içinde şarap, yöresel bir reçel ve müzik CD'sinin bulunduğu hediye sepeti sundu.

Venezuellalı kız çocuğunun fotoğraf çektirirken Başbakan Erdoğan'a samimi bir şekilde sarılması salondakilerin tebüssümlerini sağladı.

Azeri erkek çocuk ise halk daslarından kısa bir gösteri sundu.

Filistinli çocukların dileği ise Türkiye'deki çocuklar gibi barış ve huzur içinde yaşamak oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious