Başbakan Erdoğan, ılımlı sinyaller verdi

Başbakan Erdoğan, ılımlı sinyaller verdi.13100
  • Giriş : 14.08.2008 / 00:33:00

Kafkasya'daki gerilimin son bulması için çalışan Başbakan Erdoğan, ılımlı sinyaller verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Erdoğan 2 saat süren temaslarının ardından Türk basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye ve Rusya arasındaki siyasi, ekonomik, kültürel ve askeri konuların yanı sıra turizm konusunu ağırlıklı olarak ele aldıklarını belirterek, "Görüşmede bildiğiniz gibi Güney Osetya'da meydana gelen olaylar sebebiyle de bir görüşme fırsatı bulduk" dedi.

Çalışma yemeğinde de tüm bu konuları geniş biçimde değerlendirdiklerini ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"Tabii bu çalışmamız neticesinde bir noktaya da ayrıca vardık. O da şudur: Şu anda öyle bir adım atıldı ki ziyaret neticesinde geleceğe yönelik bir çalışma zemini oluşsun istedik. O da Kafkasya İstikrar ve İşbirliği Platformu çerçevesinde bir çalışma yapalım istedik. Bu coğrafya esaslı olsun istedik. Bunun bir ekonomik işbirliğinin gelişmesine vesile olmasını istedik. Bu bölge barışına ve güvenlik işbirliğine yönelik bir zemin oluştursun istedik."

Görüşeme sırasında bölgedeki herhangi bir sıkıntı anında kriz yönetimini bu oluşumun üstlenmesini ve çözümünü sağlamasını istediklerini belirten Erdoğan, "Bunu daha da detaylandırmak mümkün. Bu çalışmayı da Dışişleri Bakanlarımız birlikte başlatıp, süratle geliştirecekler. Bu arada yine Karadeniz Ekonomik İşbirliğini (KEİB) devreye sokmamız mümkün olabilecek" ifadelerini kullandı.

Rusya ve Türkiye arasındaki ticaret hacminin şu anda çok iyi bir noktada olduğunu ve Rusya'nın Türkiye'nin birinci ortağı haline geldiğini söyleyen Erdoğan, "Bunu daha da geliştirmenin kararlığını taraftarıyız. Samimi bir hava içinde toplantımızı tamamladık. Özellikle de Güney Osetya ile ilgili durumları kendilerinden dinledik. Yarın Gürcistan ziyaretimizde de bunu orada değerlendirme fırsatımız olacak" dedi.

Erdoğan bir soru üzerine de, Türkiye'nin bir barışa ve mevcut ateşkes zemininde ne gibi yardımı olabileceği çerçevesinde Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın, Rusya, Gürcistan ve ABD Dışişleri Bakanlarıyla görüşmelerde bulunduğunu belirterek, "Bu görüşmeler neticesinde AB üyesi ülkelerin bölgede çalışmaları oldu. Bu çalışmalarla şu anda bir yere gelinmiş. Bundan sonraki süreçte barışı tehdit edecek adımlar atılmazsa, öyle tahmin ediyorum ki bu iş herhalde biter" dedi.

Erdoğan ve Medvedev görüşmenin ardından çalışma yemeğine geçerken, Medvedev'in Devlet Başkanlığı görevine gelmesinde sonra Putin ile birlikte ilk kez yabancı bir konukla çalışma yemeğinde bir araya geldiği dikkat çekti.

Basın mensupları görüşmenin başında görüntü aldıktan sonra başka açıklama yapılmayacağı için dışarı çıkarılırken, Rusya'da yine pek görülmeyen bir uygulamayla Türk basın mensuplarının kalmasına izin verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*