Başbakan Erdoğan, kafasındaki 'Avrupalılık' kavramı

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çok değişik şekillerde "Avrupa" tanımı yapılabileceğini söylerek, ''Ama bana sorarsanız; ben Avrupalı olmayı ideallerden yola çıkarak tarif etmek isterim.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bana göre Avrupalı olmak, insanlığa yeni ufuklar açmak, dünyaya, hayata, barışa katkı sağlayacak yeni fikirler üretmek demek olmalıdır'' dedi.
Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Gençlik Kollar tarafından düzenlenen ''Avrupa'nın Gençleri İstanbul'da Buluşuyor'' konulu toplantıya katılarak bir konuşma yaptı. Avrupa'nın değişik yerlerinden gelen gençlere hitap eden Erdoğan, Avrupa Birliği'nin önemine işaret etti. AB'nin sınırlarının genişlediğine işaret eden Erdoğan, "Avrupalılık" kavramını kendi düşüncesine göre tanımladı. AB'nin bir Hrinstiyan Kulübü olmadığını, Avrupa'nın belirli bir coğrafyaya bağlı olmadığını söyleyen Erdoğan, şu tanımlamayı yaptı; "Tarihi inanışlarıyla askeri ve siyasi boyutlarıyla birden çok Avrupa tanımı yapılabilir. Ama bana sorarsanız, ben Avrupalı olmayı ideallerden yola çıkarak tarif etmek isterim. Bana göre Avrupalı olmak, insanlığa yeni ufuklar açmak, dünyaya, hayata, barışa katkı sağlayacak yeni fikirler üretmek demek olmalıdır. Benim inandığım, inanmak istediğim, inanmakta ısrar ettiğim ve ülkem adına umut ettiğim Avrupalılık, bir coğrafyaya ait olmaktan ziyade bir idealdir.''
Erdoğan, Avrupa'nın değişik yerlerinden gelen gençlere bazı tavsiyelerde de bulundu. "Şartlar ne olursa olsun, kendiniz için, dünya için, insanlık için kurduğunuz o güzel hayalleri asla kaybetmeyin. İdeallerinizden asla vazgeçmeyin." ifadelerini kullanan Erdoğan, "İdeallerinizden asla vazgeçmeyin. İdeallerini yitirenler unutmayın ki benliğini de yitirirler." dedi.
Başbakan Erdoğan, dostluğu, barışı, sevgiyi ve güzelliği konuşmak, kültürler arası yakınlaşmayı sağlamak için biraraya geldiklerini belirterek gençlere bazı tavsiyelerde bulundu. Erdoğan şunları söledi; ''Genç kardeşlerime bir büyüğünüz olarak küçük bir tavsiyemi dile getirmek istiyorum; şartlar ne olursa olsun, kendiniz için, dünya için, insanlık için kurduğunuz o güzel hayalleri asla kaybetmeyin. İdeallerinizden asla vazgeçmeyin. İdeallerini yitirenler unutmayın ki benliğini de yitirirler. İdeallerinizi, hayallerinizi, akıl, tecrübe ve bilim süzgecinden geçirerek dünyanın gerçeklerini iyi izleyerek hayata geçirmeye çalışın. Azminizi, inancınızı, heyecanınızı hiç kaybetmeyin. Hayatın bir kuralı var. Zaman bazı şeyleri elimizden alıyor. Daha sonraki dönemlerimizde gençliğimizde olduğumuz kadar dinamik, enerjik ve canlı olamıyoruz. Ancak bu fiziki gerçeğe eğer iç dünyalarımızda genç kalarak direnebiliyorsak o zaman ideallerimizi, heyecanlarımızı diri tutmaya devam ediyoruz. Bu gençliğe, tazeliğe genç kalmayı başarabilen akıllara ve ruhlara insanlığın ihtiyacı olduğunu unutmayalım. Sizlerin ortaya koyduğu bu dostluk toplantısı, dünyanın geleceğinin bugünlerden çok daha mutlu, aydınlık ve güzel olacağına dair hepimize umut veriyor. Buradan dünyaya verdiğimiz mesajın, sessiz dünya çoğunluğu tarafından mutlulukla karşılanacağına şüphem yok. İnsan aslının, bilimin imkanlarının, maddi ve manevi kaynaklarının barış ve adalet lehine kullanılması, sessiz dünya çoğunluğunun en büyük arzusu ve beklentisidir''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious