Başbakan Erdoğan, kamuoyu ile ABD arasında sıkıştı

Başbakan Erdoğan, kamuoyu ile ABD arasında sıkıştı.40520
  • Giriş : 09.10.2007 / 14:20:00
  • Güncelleme : 09.10.2007 / 17:37:51

The Guardian ve Time internet sayfalarında katliamı manşetlerine taşıdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'de yayınlanan TIME dergisi ile İngiliz The Guardıan gazeteleri, 13 askerimizin şehit edilmesinden sonra Türkiye'nin operasyon yapıp yapmayacağı konusunda değerlendirmede bulundu. Özellikle dünden bu yana dış basında geniş yer alan Türkiye'nin, alacağı karar dikkatle izleniyor.

PKK saldırılarının yoğunlaşması ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan üzerindeki baskının çok arttığı öne sürüldü. İngiliz The Guardian gazetesi, Başbakan Erdoğan’ın Irak işgali emrini vermesi için çok yoğun bir baskı altına girdiğini öne sürerek “Erdoğan, kamuoyu ile ABD arasında sıkıştı” yorumunu yaptı.

The Guardian gazetesi, Avrupa editörü İan Traynor imzalı analizinde “Kürt saldırılarındaki büyük artış, Irak işgali emrini vermesi için Türk Başbakanı üzerindeki baskıları yoğunlaştırdı” görüşünü dile getirdi.

“Erdoğan, kamuoyu ile ABD arasında sıkıştı” ifadesini de kullanan gazete, “Son 10 yılın Kürt gerillalarınca gerçekleştirilen Türk askerleri ve sivillerine yönelik en öldürücü saldırıların ardından Başbakan Erdoğan’ın Kuzey Irak’a yönelik işgal emrini vermesi konusunda çok yoğun bir baskı altına girdiğini” yazdı.

“ERDOĞAN’IN PRAKMATİK HESABI”
İngiliz gazetesi, Erdoğan’ın son 6 aydır sınır ötesi operasyon için yeşil ışık yakılması için Türk askerlerinden gelen taleplerine direndiğini belirtti. Kuzey Irak’ın istikrarlaştırılmasını istemeyen Washington’un bu tür bir operasyona kuvvetle karşı çıktığına işaret eden gazete, şöyle devam etti:
“Sayın Erdoğan’ın, prakmatik bir yaklaşım ile büyük bir olasılıkla başarısız olacağı hesabını yaparak işgal seçeneğine olumlu bakmıyor. Ankara’daki Batılı diplomatlar da işgalın ters tepebileceği görüşünü paylaşıyorlar. Türk askerleri, 1990 yıllarında Iraklı Kürdistan’ı düzinelerce operasyon düzenledi ancak ayaklamayı bastıramadılar.”
Buna karşın, işgal yetkisini talep eden Ordu komutanlarının Erdoğan’a “meydan okudukları”nı öne sürülen analizde Erdoğan’ın, aynı zamanda harekete geçilmesi için kamuoyunun tepkilerine de “kırılgan” olduğu öne sürüldü.

The Guardian, Pazar günü askerlerin öldürülmesinin ardından Erdoğan’ın bir politika değişikliğine işaret ettiğini ancak ayrıntı vermediğini belirtti.

Türkiye ile Irak arasında imzalanan Terörle Mücadele Anlaşması’na da dikkat çeken gazete, Irak tarafının “sıcak takip” talebini reddettiğini kaydederken “Bağdat’ın taahhütlerini yerine getirebileceği konusunda çok kuşkular var” diye yazdı.

Ankara’nın Kuzey Irak’taki Kürt yönetimi ile iş yapmayı reddettiğini belirten gazete, Türk kamuoyunun Irak işgaline çok kuvvetli bir biçimde karşı olmasına rağmen bu ülkedeki ABD kuvvetlerine lojistik desteğinin Türkiye üzerinde ulaştırıldığına dikkat çekti.

İngiliz gazetesi, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin “Ermeni Soykırımı” tasarısı nedeniyle de gerginleştiğini vurgularken “Ankara, tasarı geçerse Irak’taki ABD’ye yönelik lojistik desteğini bloke edebileceği uyarısını da yapıyor” diye yazdı.

TIME da 'Kürt İsyancılar' dedi

ABD'de yayımlanan TIME dergisi, Şırnak ve Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde 15 askerin şehit edilmesi ardından Türkiye'de tansiyonun yükseldiğini ve Türk Silahlı Kuvvvetleri'nin her an Kuzey Irak'a girebileceğini yazdı. Dergi, PKK'lı teröristlerden ‘Kürt isyancılar' diye söz ederken, askeri harekatın sorun için bir çözüm olamayacağını savundu.

TIME dergisi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kuzey Irak'a operasyon yapılması fikrine öteden beri karşı çıktığını son saldırıların ardından kamuoyunda oluşan baskıya boyun eğmesinin zor göründüğünü yazdı. Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt ile Başbakan Erdoğan'ın Kuzey Irak'a operasyon konusundaki fikirlerinin çarpıştığını hatırlatan TIME, muhalefetteki partiler ile halkın, PKK ile mücadelede yetersiz kaldığını öne sürdüğü AKP hükümetini eleştirdiğini kaydetti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Şırnak’taki terör saldırısının ardından yaptığı açıklamayı hatırlatan TIME, “Erdoğan Pazar günü, ‘Kürt isyancılara' karşı farklı bir savaş yürüteceklerini taahhüt etti.‘Kürt isyancılar' şimdi Erdoğan'ın oradaki kapmlarda yerleşik ‘PKK’lı isyancılarla' savaşmak için Irak'’a asker gönderebileceğini düşünüyor'' diye devam etti.

Pelin Turgut ile Andrew Lee Butters tarafından kaleme alınan makalede, Erdoğan'ın operasyon için ‘yeşil ışık' yakması halinde sınırı aşmanın büyük sorunlar doğurabileceği kaydedildi. Kuzey Irak'taki Kandil Dağı ve çevresinde ‘Gerilla' olarak söz edilen PKK'lı grıplarla mücadele etmenin kolay olmayacağını yazan TIME, Türk ordusunun PKK ile çarpışmak için Irak'ın içlerine kadar gitmek zorunda kalacağını ve bu süre içinde hareketli terörist grupların gizlenebileceğini savundu. TIME, “Türk Hava Kuvvetleri Irak'a geçmek için ABD'den izin alsa bile, hava saldırılarının ‘gerillalar' üzerinde sınırlı bir etkisi oluyor. Buna ek olarak, Türk ordusu ile sivillere karşı yapılan saldırılar zaten PKK’nın Türkiye’deki operatörleri tarfından yürütülyor.''

ASKERİ HAREKAT PKK İÇİN ÇÖZÜM OLMAZ
Geçen ay Türkiye ile Irak hükümeti arasında imzalanan anlaşmaya dikkat çeken TIME, Türkiye'nin ‘sıcak takibe izin vermediği' gerekçesiyle bu anlaşmanın koşullarından memnun olmadığını hatırlatark şunları kaydetti:
“Gerçek şu ki PKK için etkin askeri çözüm olamaz. Irak hükümeti görünürde Türkler'le işbirliği yapabilir. Ancak sadece Bağdat'ın güvenliğini bile sağlayamazken, Irak'ın bütünü ve dağların güvenliğini hiç sağlayamaz. Kuzey Irak, merkezi Irak hükümetinin askeri yetkinliğinin olmadığı bir alan. Burada sadece Bölgesel Kürt Yönetimi tarafından yönetilen peşmergeler görev yapıyor. Dahası, Iraklı Kürt liderler askerlerini gerillarla savaşmaya göndermeyeceklerini her fırsatta dile getiriyorlar. Iraklı Kürtler PKK ile 1990’da bir kez çarpıştılar ve o kötü deneyimi tekrar yaşamaya niyetleri yok.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious