Başbakan Erdoğan, Olmert'i yanıtladı

Başbakan Erdoğan, Olmert'i yanıtladı.8599
  • Giriş : 19.02.2009 / 04:32:00
  • Güncelleme : 18.02.2009 / 22:58:24

Olmert, 'Niye herhangi bir başbakana İsrail'in kendi vatandaşlarını koruma planından söz edeyim?' demişti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye resmi bir ziyaret gerçekleştiren Hırvatistan Başbakanı İvo Sanader ile Başbakanlık Merkez Bina'da bir araya geldi. Erdoğan ve Sanader, başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Açıklamaların ardından gazetecilerin sorularını yanıtladılar.

"AZERBAYCAN İLE GÖRÜŞ AYRILIĞI YOK"

Azerbaycan ile Türkiye arasında görüş ayrılığı olmadığını ifade eden Başbakan Erdoğan, "Karabağ konusunda Azerbaycan'ın resmi görüşü ile bizim görüşümüz arasında bir değişiklik söz konusu değildir. Biz görüşlerimizi beraber olgunlaştırdık ve aynı istikmatte sürdürmekteyiz. Bütün bunlar saptırmadır. Azerbaycan içindeki muhalif grupların iç politikaya yönelik yaklaşım tarzlarıdır" dedi.

OBAMA İLE GÖRÜŞMESİ

ABD Başkanı Obama ile dün yaptığı telefon görüşmesine ilişkin ise şunlara söyledi;

"Biz ABD başkanı Obama'ya tebriklerimizi göndermiştik. Arayanları kendileri aramaya başladı galiba. Görüşmemizde Türkiye -ABD ilişkileri, bölgede Türkiye'nin önemi, gerek bundan sonraki süreç içinde Türkiye - ABD ilişkilerinin nasıl devam edeceği, 1915 sözde Ermeni soykırımı konularını geniş bir şekilde görüşme fırsatı bulduk. Küresel finans krizini görüşme imkanını bulduk. Londra'da bunu devam ettireceğiz."

GAZZE

"İsrail'in Hamas'ın elindeki esir askeri serbest bırakmadığı sürece Gazze'de kapıları açamayacağı" yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine Erdoğan, "Şu anda ateşkes ile ilgili sürecin içine esir İsrail askerinin dahil edilmesini Hamas kabul etmiyor. Bu ayrı bir konu diyor Hamas. Bu esirler konusunda ayrı bir anlaşma yapalım diyor. Çünkü binlerce Filistinli, İsrail'in elinde esir. Bizden harhangi bir yardım istenirse devreye gireriz" şeklinde konuştu.

"LİDERLER GÜVEN SORUNU YARATAMAZ"

Erdoğan, Olmert'in "Niye herhangi bir başbakana İsrail'in kendi vatandaşlarını koruma planından söz edeyim? Bunun doğru olduğunu düşünmüyorum" şeklindeki sözleriyle ilgili ise "Siz bir ülkeyi önce arabulucu olarak isteyeceksiniz, sonra burada 5. raundun görüşmelerini yapacaksınız. Herhangi bir ülkeyle görüşmüyorsunuz. Önce haberim yoktu diyorsunuz daha sonra da ben bununla ilgili niçin şuraya buraya haber vereyim. Bunun neresine inanacaksınız? Bunlar geleceğe yönelik güven sorununu doğurmaktadır. Liderler güven sorunu yaratamaz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*