Başbakan Erdoğan, Önder Sav'dan tazminat kazandı

Başbakan Erdoğan, Önder Sav'dan tazminat kazandı.10416
  • Giriş : 03.06.2008 / 14:27:00
  • Güncelleme : 03.06.2008 / 14:30:44

Başbakan Erdoğan, CHP'li Önder Sav aleyhine açtığı davada, 10 bin YTL manevi tazminat kazandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Erdoğan, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında sarf ettiği sözlerle "kişilik haklarına saldırıda bulunduğu" gerekçesiyle CHP'li Önder Sav aleyhine açtığı davada, 10 bin YTL manevi tazminat kazandı.

Ankara 25. Asliye Hukuk Mahkemesindeki davanın bugünkü duruşmasına, Erdoğan'ın avukatı Muammer Cemaloğlu ile Sav'ın avukatı İlsu Çatak katıldı.
Avukat Cemaloğlu, daha önceki iddialarını tekrarlayarak, davanın kabul edilmesini talep etti. Avukat Çatak ise davanın reddine karar verilmesini istedi.

Yargıç Ömer Kızılkaya, davanın kısmen kabul edildiğini belirterek, Sav'ın, yasal faiziyle birlikte Başbakan Erdoğan'a 10 bin YTL manevi tazminat ödemesine karar verildiğini açıkladı.

Erdoğan'ın avukatları Fatih Şahin ve Muammer Cemaloğlu tarafından açılan davanın dilekçesinde, Önder Sav'ın, partisinin genel merkezinde, 13 Şubat 2008'de düzenlediği basın toplantısında, "Erdoğan'ın kişilik haklarını ihlal eden fevkalade ağır, katlanılması ve tahammülü gayrı kabil hakaretlerde ve ithamlarda bulunduğu" iddia edilmişti.

Davanın dilekçesinde, Sav'ın, söz konusu basın toplantısında, "Laiklik öyle Recep Tayyip Erdoğan'ın küçücük beynine sığmayacak kadar geniş bir kavramdır" şeklinde ifadeler kullandığı aktarılmıştı.

"Önder Sav, hukuka ve ahlaka aykırı isnat ve ithamlarıyla Erdoğan'a fevkalade ağır, katlanılması ve tahammülü gayrı kabil hakaretlerde ve iftiralarda bulunmuş, kişilik haklarını ağır surette ihlal etmiştir" denilen dava dilekçesinde, Sav'dan, yasal faiziyle birlikte 30 bin YTL manevi tazminat talebinde bulunulmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious