Başbakan Erdoğan, Suriye'den önemli mesajlar verdi

Başbakan Erdoğan, Suriye'den önemli mesajlar verdi.13283
  • Giriş : 26.04.2008 / 17:12:00

Erdoğan: “Faizler çok yüksekti. Faizler şimdi yüzde 17-18'e düştü ki biz bunu da çok görüyoruz, daha da düşmeli”

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dünyanın her yerinde bürokrasinin kabus gibi olduğunu ifade ederek, “O bürokratik oligarşi hep çöker o ülkenin üzerine ve bütün çalışmaları engeller. Biz yöneticiler bunun farkında bile varamayız... Bununla ben, genelini kastetmiyorum. Maalesef bu var” dedi.

Erdoğan, Şam'daki temasları çerçevesinde Four Season Otel'de düzenlenen 1. Suriye-Türkiye Ekonomi Forumu'na mevkidaşı Suriye Başbakanı Naci Itri ile katıldı.

Itri, burada yaptığı konuşmada, iki ülke halkının iradesinin Türkiye ve Suriye arasındaki ilişkilerin gelişinde önemli olduğunu söyledi.

Sağlam temellere dayanan iki ülke arasındaki ilişkilerin son dönemlerde daha büyük bir ivme kazandığına işaret eden Itri, toprak ıslah çalışmaları, doğal gaz boru hattı ve sınır ticareti gibi alanlarda işbirliğini artırmak istediklerini kaydetti.

Yasal altyapı çalışmalarından sonra tarım, sulama, bankacılık, gümrük, turizm uluslararası alanda işbirliğinin günden güne geliştiğini kaydeden Itri, Türk iş adamlarını ortak yatırımlara çağırdı.

Türkiye-Suriye sınırının, cazibe bölgesi olması yönünde çalıştıklarını anlatan Suriye Başbakanı Itri, sınır bölgesinin mayınlardan temizlenmesinin ardından, bölgenin daha da önemli hale geleceğini vurguladı.

BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN KONUŞMASI

Suriye ile Türk haklarının et ile tırnak gibi birbirinden ayrılamayacak iki kardeş olduğunu belirterek konuşmasına başlayan Başbakan Erdoğan da dostuluk,akrabalık gibi kelimelerin bile iki ülke halkları arasındaki ilişkileri tanımlamakta yetersiz olduğunu dile getirdi.

Geçmişte iki ülke arasındaki bazı anlaşmazlıklar olduğunu kaydeden Başbakan Erdoğan, iki ülke ilişkilerinde yaşanan sıkıntıların aşılmasında katkıları olan 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Suriye Başbakanı Naci Itri'ye teşekkür etti.

İki ülke arasındaki sınırdaki mayınların temizlenmesi konusunda hazırlanan yasanın TBMM'ye sevk edildiğini anlatan Başbakan Erdoğan, mayınların temizlenmesiyle buraların bereketli topraklar haline geleceğini söyledi.

Suriye ile başlatılan yeni dönemin hayırlı sonuçlar getireceğine inandığını belirten Başbakan Erdoğan, son günlerde yoğun bir gündem yaşamasına rağmen, Itri'nin davetini kıramadığını ve Şam'a geldiğini söyledi.

İki ülkenin, kalkınmalarının birbirinden bağımsız olamayacağını ifade
eden Başbakan Erdoğan, ekonomik konulardaki işbirliğinin artması
konusunda iki ülkede de siyasi iradenin bulunduğunu kaydetti.

Türkiye ve Suriye birer refah ülkesi olacaksa, bunun birlikte olunarak gerçekleşebileceğini anlatan Başbakan Erdoğan, tarihi ve kültürel bağların önemine işaret etti.

Suriye'nin ve bölgenin kalkınmasına önem verdiklerini kaydeden Başbakan Erdoğan, Suriye'nin liberalleşme çabalarını da yakından gördüklerini ve takdir ettiklerini kaydetti.

5 yıl önce Türkiye'nin çok ciddi bir ekonomik sıkıntı içinde olduğunu anlatan Başbakan Erdoğan, 230 milyar dolar olan gayri safi yurtiçi hasılanın, 5 yılda 659 milyar dolara çıkarıldığını, kişi başına düşen milli gelirin de 3 bin 300 dolardan, 9 bin 333 dolara yükseltildiğini ifade etti. Bunun Suriye'de de gerçekleşebileceğini anlatan Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Yeter ki azimli olalım, kararlı olalım, bu işi sonuca götürürüz. İhracatımız 36 milyar dolardı, şu anda geldiğimiz nokta 114 milyar dolar. Demek ki, inanmak, kararlılık öyle bir şeydir ki... Bizde bir söz var; tekeden bile süt çıkarır. Bu böyledir. Azmedeceksin, inanacaksın. Hiç merak etmeyin. Bütün mesele budur. Ele ele, omuz omuza bu işi çözeceğiz. Türkiye'nin seçkin iş adamlarının bu konuda bizimle birlikte hareket etme anlayışında olduğunu biliyorum...

İş adamlarımızın bazı sıkıntılarını çözmek zaman alıyor. Ve Suriye ile yapılan yatırımların hızının kesilmesine sebep oluyor. Bunu önünü açarsak, bu yatırımlar hızlanır. Bazen, şuradan bir kuruş kaybediyoruz, üç kuruş kaybediyoruz hesabını yapmaya gerek yok. O, bir, üç, atılan tohumdur, o bize beş verecek, on verecek, onbeş verecek. Bu, budur. Bunun hesabını iyi yapmamız lazım.

Biz ülkemizde, bana bağlı olarak yatırım Promosyon Ajansı'nı kurduk, Niye kurduk biliyor musunuz? Bürokratik engellere takılmasınlar diye. Dünyanın her yerinde bürokrasi bir kabus. O bürokratik oligarşi hep çöker o ülkenin üzerine ve bütün çalışmaları engeller. Biz yöneticiler bunun farkında bile varamayız... Bununla ben genelini kastetmiyorum. Maalesef bu var. Onun için niye kurduk? Biz küresel sermaye ülkemize geldiği zaman, yatırım yapacaksa, git dolaş bakanlıkları demeyelim. Dosyanı ver, bizim elemanımız dolaşsın, işi bitirsin ve yatırımına biran önce gel başla diye.”

KÜRESEL SERMAYE

2006'da 20 milyar dolar küresel sermayenin Türkiye'ye geldiğini, 2007 yılında ise rakamın 22 milyar dolara ulaştığını anlatan Başbakan Erdoğan, bunu daha da artırmayı hedeflediklerini söyledi.

Yurt içi hasılada artış sürerken, enflasyonu da tek haneli rakamlara indirmeyi başardıklarını anlatan Başbakan Erdoğan, “Faizler çok yüksekti. Faizler şimdi yüzde 17-18'e düştü ki biz bunu da çok görüyoruz, daha düşmesi lazım” dedi.

Erdoğan, kamu net borç stokunun da çok yüksek olduğunu ancak şimdi yarı yarıya düştüğünü anlatarak, bütün bunların bir taraftan gayri safi yurtiçi hasılayı artırarak, diğer taraftan da borçları ödeyerek yapıldığını kaydetti.

İki ülke arasındaki dış ticaret hacminin 1.2 milyar dolara ulaştığını, bu yıl sonunda rakamın 2 milyar dolara çıkarılması için çaba sarf ettiklerini belirten Başbakan Erdoğan, bu iradenin iki ülkede de var olduğunu söyledi.

Başta enerji ve ulaştırma olmak üzere iki ülkenin önemli yatırım alanları bulunduğunu bildiren Başbakan Erdoğan, bu konuda iki ülke yetkililerinin çalışmalarını sürdürdüklerini dile getirdi.

Bu alanlarda iki ülke iş adamlarının inisiyatif almasının önemine işaret eden Başbakan Erdoğan, iki ülke arasındaki serbest ticaret anlaşmasının da yapılan ticarette önemli sonuçlar doğurduğunu kaydetti.

Sınır kapılarının adedini ve kapasitesini artırmak istediklerini vurgulayan Erdoğan, her geçen gün fırsatların geliştiğini dile getirdi.

Türkiye'nin dünya ekonomileri arasında 17, Avrupa'da 6. sırada olduğunu anımsatan Erdoğan, bu gelişmenin oluşmasında özel sektörün çok önemli rol oynadığını söyledi. Erdoğan, şöyle konuştu:

“Türkiye'nin kalkınması, ilerlemesi özel sektörlerimiz, iş adamlarımız eliyle olmuştur. Biz sadece hortumlar vardı, yolsuzluk hortumları... Bu hortumları büyük ölçüde kestik, bunu başardık. Dolayısıyla birilerinin cebine gidenler, devletin kasasına gitmeye başladı. Bunu başarmak çok önemli. Devlet, ticaretle uğraşmıyor artık, devlet ticaretten çekildi. Bunu, ülkenin vatandaşlarına, girişimcilerine bıraktı. İnanıyorum ki Suriye ekonomisi de bulunduğu yerden çok ilerilere taşınacaktır?'

Başbakan Erdoğan, mevkidaşı Naci Itri'yi davet ederek, forumun gelecek yıl Türkiye'de yapılması çağrısında bulundu. Bölgede barış ve istikrar istediklerini, bunların da birbirine bağlı olduğunu kaydeden Erdoğan, forumun bereketli olmasını diledi.

Başbakan Erdoğan daha sonra forum nedeniyle oluşturulan sergiyi gezdi ve kendisine çeşitli hediyeler sunuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious