Başbakan Erdoğan, Türkmenistan'da

  • Giriş : 23.12.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı'nın cenaze törenine katılmak üzere Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'a geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Karşılama töreninde Türkmenistan Tekstil Bakanı Bakanı Iklimberdi Paramov ve Türkiye'nin Aşkabat Büyükelçisi Hakkı Akil hazır bulundu.

Başbakan'ın heyetinde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe de bulunuyor.

Başbakan Erdoğan, havaalanında yaptığı açıklamada, Türkmenbaşı'nın ölüm haberinin büyük üzüntü yarattığını belirterek, ölüm haberinin sürpriz olduğunu söyledi.

Her insanın eninde sonunda ölümle karşı karşıya kalacağını ve insanların bulunduğu makamların bunu değiştirmediğini ifade eden Erdoğan, Türkmen halkına başsağlığı diledi. Erdoğan, ''Bundan sonraki sürece yönelik Türkmenistan'ın birlik, beraberlik ve dayanışma içindeki geleceğe yürüyüşü inanıyoruz ki devam edecek. Herhangi bir sıkıntıya vesile olmayacaktır'' diye konuştu.

Erdoğan, Türkmenistan halkının geleceğe daha güçlü bir biçimde yürüyeceğine olan inancını dile getirerek, ''El ele omuz omuza aydınlık geleceklere yürüyeceğimize inanıyorum'' dedi.

Bu arada bugün daha erken saatlerde Türkmenistan'a gelen Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Bağımsızlık Anıtı'nı ziyaret etti ve Aşkabat'ı gezdi.

Büyükelçi Akil de, Türk heyeti için Aşkabat Büyükelçilik Konutu'nda bir resepsiyon verdi.

Türkmenbaşı'nın cenaze töreni, yarın sabah yerel saatle 09.00'da başlayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious