Başbakan Erdoğan 33 fabrikanın açılışını yaptı

  • Giriş : 03.05.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Adıyaman'da 33 fabrikanın açılışını yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Açılışta konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin önümüzdeki dönemler için küresel sermaye için çok cazip bir yatırım alanı haline geldiğini söyledi.

Hizmete giren fabrikaların Adıyaman eknomisine çok büyük katkılar sağlayacağını belirten Erdoğan, Türkiye'nin her köşesinde benzer yatırımlar yapıldığını kaydetti.

Ekonominin büyüyerek tarihi bir performans ortaya koyduğunu ifade eden Erdoğan, "Türkiye'nin gelecek herdeflerini sadakatla kovalayan bir hükümet olduğunun vatandaşımız farkındadır. Kaybedecek zamanımız yok.Büyüme hedeflerimizden asla taviz vermeyeceğiz." dedi.

Sanayi üretiminin Organize Sanayi Bölgeleri'nin gelişmede büyük önemi olduğunu belirten Erdoğan, "Kalkınma programına uygun olarak bölgesel ihtiyaçların karşılanmasında OSB'lerin büyük rol oynuyor. Bunların yapımına büyük önem veriyoruz. İnsanımız kendi geleceğine sahip çıkarak yeni fabrikalar yeni işyerleri açarak Türkiye'nin Türk milletinin yüzünü güldürüyor." şeklinde konuştu.

Son dönemde yakalanan değişim ruhu ile Türkiye'nin önünün açıldığını belirten Erdoğan, yerli sermayenin yanında küresel sermaye sahiplerinin Türkiye'nin önümüzdeki dönemin en cazip en heyecan verici ülkesi olduğunun farkında olduklarını kaydetti.

Erdoğan Çin'e organik iplik ihraç eden Sanko Holdingle ilgili olarak "İş bilenin kılıç kuşananın" dedi. Hangi sektörde olursa olsun değişimin yakalanması ve dünyadaki gelişmelerin takip edilmesi halinhde dünya pazarlarında yeriniz olduğunu kaydetti.

Sanko Holding'in iş makinalarını da yüzde 100 yerli olmak üzre üreteceğine inandığını belirten Erdoğan azmin önünde hiçbir şeyin dayanmayacağını söyledi.

"İnanç öyle birşeydir ki tekeden bile süt çıkarır" sözünü örnek veren Erdoğan, Türkiye'nin hali hazırdaki problemlerini çözmeden geleceğe yürümesinin beklenemeyeceğini kaydetti. Yatırımcılardan büyük düşünmelerini ve dünya ile rekabete açık olmalarnı isteyen Erdoğan, "33 fabrika burada kuruldu. Teşvik yasası kapsamında bizim müteşebbisimize verebileceğimiz yer kalmadı. Adıyaman'daki bu durumun Türkiye'nin her yerinde olmasının nasıl bir sinherji meydana getireceğini siz hesap edin." ifadelerini kullandı.

Sanko'nun tesisinde 2 bin 500 kişinin çalıştığını belirten Erdoğan, diğer tesisleröde de bu şekilde devam etmesi halinde her aileden bir kişi alınarak tabana yayılırsa ev ekonomilerinin güç bulacağını vurguladı.

Adıyaman'da hanımlar arasında işsizlik olmadığını ifade eden Erdoğan, "Adıyaman'da pozitif ayrımcılık var. Hanımlar lehine. Birlik beraberlik içerisinde olmamız lazım." şeklinde konuştu. Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu müteşebbisleri temsilen bir konuşma yaptı. Konukoğlu, bir Antepli olmasına rağmen Adıyamanlılar'ın fahri hemşehrisi olduğunu kaydetti. Adıyaman'a geldikleri 10 yılda Adıyaman işçisinin verimliliğinin Türkiye ortalamasından daha iyi olduğunu söyledi.

120 milyon dolarlık bir yatırım yaptıklarının altını çizen Konukoğlu, Çin'e ilk iplik ihracatını Adıyamanlılar'ın gerçekleştirdiğini vurguladı. Yapılan teşvik ile illerde fabrikaların yeşerdiğini ve işsizliğin önüne geçtiğini ifade eden Konukoğlu yatırımlarının devam edeceğini söyledi.

Yaptıkları yatırımla 2 bin 500 kişinin ekmek bulduğunun altını çizen Konukoğlu, Adıyaman esnafının da bu durumdan faydalandığını sözlerine ekledi. Sanko Holding'in 14 bin kişi çalıştırdığını belirterek, 250 milyon dolar ihracat yaptıklarını kaydetti.

Adıyaman Valisi Halil Işık ise Adıyaman ili hakkında bilgiler verdi. Adıyamanlı sanatçı Latif Doğan açılışlar öncesinde söylediği parçalarla katılımcıları coşturdu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, organize sanayi bölgesine gelirken Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) önünde bir grup TPAO işçisi tarafından yolu kesildi. İşçiler Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın otobüsünün önüne karanfil atarak otobüsü durdurdu. İşçiler Başbakan'dan kadro talebinde bulundu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise bir bayan işçiyle kısa süre sohbet ettikten sonra organize sanayi bölgesine geçti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious