Başbakan Erdoğan 60. Hükümeti kurma çalışmalarında

Başbakan Erdoğan 60. Hükümeti kurma çalışmalarında .8560
  • Giriş : 07.08.2007 / 08:10:00

Erdoğan, hükümeti kurma çalışmalarını anayasal takvim süreci içerisinde gerçekleştireceğini söyledi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

60. Cumhuriyet hükümetini kurmakla görevlendirilen AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, hükümeti kurma çalışmalarını anayasal takvim süreci içerisinde gerçekleştireceğini söyledi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hükümeti kurma konusunda Anayasal takvime uygun hareket edeceklerini ancak bunun 45 günlük sürecin sonuna kadar kullanılacağı anlamına gelmediğini söyledi. Cumhurbaşkanı Sezer, Başbakan Erdoğan’a 60’ıncı Hükümeti kurma görevini verdi. Sezer, Erdoğan'ı saat 11.00’de Köşk’te 15 dakika süren görüşmeden sonra hükümeti kurmakla görevlendirdi. Çankaya Köşkü'nden ayrılırken bir basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, Anayasal takvim süreci içinde çalışmalarını yaparak yeni Bakanlar Kuruluda yer alacak isimleri tespit edeceklerini ve Köşk’e takdim edeceklerini söyledi.

DAHA GÜÇLÜ BİR KABİNE

Erdoğan, yeni Kabine’yi belirlerken partinin ilgili ve yetkili kurullarıyla görüşmeler, partiye yeni katılan kişilerle değerlendirmeler yaparak “4 yıl 8 ay içindeki tecrübelere de dayalı olarak birçok eksikleri giderecek çok daha Güçlü bir kabine oluşturulacağını" ifade etti. Başbakan Erdoğan, 2013 yılı için bazı hedefleri olduğunu ifade ederek, öncelikli olarak Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak için kişi başı milli geliri 10 bin dolara ulaştırmak, daha ileri bir demokrasiyi yerleştirmek, barış ve dayanışma fikrini daha da oluşturmak istediklerini söyledi. Erdoğan etnik ve dinsel milliyetçiliği ortadan kaldırıcı adımları atabilmek, birbirine önyargılarla değil kardeşlik anlayışıyla bakan, tek millet-tek bayrak-tek vatan anlayışının hakim olduğu bir ülke amacında olduklarını ifade etti.

MUHALEFET TURU

Erdoğan, Kabine’nin oluşturulması sırasında Anayasal takvim içinde çalışmalarını yürüteceklerini ve müzakere, istişareye dayalı bir çalışma yürütme amacı içinde olduklarını söyledi. Kabine’nin kurulması sürecinde muhalefet partileriyle görüşüp görüşmeyecekleri sorusu üzerine de Erdoğan, ìDaha önce de söyledim, bazı liderleri telefonla aradım, irtibat halinde olmak isterim ama gerekli olan haller olur olmayan haller olur. Her konuyu görüşmek zorunda değiliz" dedi. Anayasal süreç derken bunun 45 gün bekleneceği anlamına gelmek zorunda olmadığı anlamına geldiğini kaydeden Başbakan Erdoğan, Meclis Başkanlığı, Meclis Divanı seçimi olduğunu hatırlattı. Erdoğan, “Birtakım öncelikleri arkadaşlarımızla değerlendireceğiz ona göre adım atacağız" diye konuştu. Başbakan Erdoğan daha sonra istişarede bulunmak üzere AK Parti MYK’yı topladı.

AK PARTi’DE KIRMIZI PLAKA HEYECANI

AK Parti Grubu'nda kırmızı plaka heyecanı yaşanıyor. Başbakan Erdoğan'ın hükümeti kurma görevini almasıyla birlikte AK Partililer 21 kişilik Bakanlar Kurulu'nda yer almak için beklentiye girerken, TBMM Başkanlığı, TBMM Başkanvekillikleri ve TBMM'deki ihtisas komisyonluklarının başkanlıkları için kritik hafta başladı. AK Partili milletvekilleri arasından seçilecek 5 Grup Başkanvekili, TBMM Başkanlığı'nın tahsis edeceği kırmızı plakalı makam araçlarını kullanacak. Başbakan Erdoğan'ın, AK Parti Grubu'nda yaptığı ‘hücre yenilenmesi’ açıklaması, yeniden listelere girmeyi başaran AK Partili milletvekillerini heyecanlandırdı. AK Partili milletvekillerinin başkanlık ettiği 5 ihtisas komisyonu başkanlığı ile 2 idare amirliği koltuğu boşaldı. Milletvekilleri, TBMM Başkanvekilliği, komisyon başkanlığı ve grup başkanvekilliği için yarışacak.

KOMİSYONLAR

İhtisas komisyonlarının başkanlıkları başta olmak üzere TBMM Başkanvekillikleri ile Grup Başkanvekillikleri için tecrübeli milletvekilleri şanslı durumda.

HUKUMETi YENi CUMHURBASKANI ONAYLAYACAK

AK Parti Genel Başkanı Erdoğan'ın "Anayasal takvimi uygulayacağız" sözleri, Başkent kulislerinde, yeni kabineyi kurmak için Meclis'teki cumhurbaşkanlığı seçiminin sonucunu bekleyeceği olarak yorumlandı. Erdoğan, hükümet kurma çalışmaları ile Cumhurbaşkanı seçimi çalışmalarını bir arada yürütecek. Hükümet kurmak için 20 Eylül perşembeye kadar 45 günlük süresi bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 60. Hükümeti, Sezer'in yerine 11. Cumhurbaşkanı'na sunabilecek.

EYLÜL’E KALACAK

Erdoğan kabineyi, Ağustos'un son günlerinde yemin edip göreve başlayacak yeni cumhurbaşkanına sunduktan sonra, hükümet programı en geç bir hafta içinde TBMM’de okunarak, güven oylaması yapılacak. 60. Erdoğan hükümeti, en geç Eylül’ün ilk haftasında görevine resmen başlayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious